Zdražení kvůli kyberbezpečnosti
Vláda schválila nový zákon o kybernetické bezpečnosti. Ten sice slibuje lepší ochranu na internetu pro každého z nás, vyvolává ale obavy, že firmám se kvůli němu zvýší náklady, a ty pak růst cen promítnou do svých výrobků a služeb. Zdražování se následně může dotknout širokého spektra od potravin přes energie až po bankovnictví a zdravotní péči.
Potravináři, firmy s výrobky pro zdravotnictví a energetiku, a třeba i banky. Ti všichni čelí nové výzvě – zabezpečit své IT systémy. To znamená investovat do nových technologií, školit zaměstnance a v některých případech i najmout nové.
ČTĚTE TAKÉ: Za děti, seniory a nezaměstnané dostanou zdravotní pojišťovny víc. Stát zaplatí 155 miliard
„Je to náročné, protože IT procesy trvají dlouho a bude to vyžadovat investice, které si myslíme, že přesáhnou sto milionů korun,“ sdělil CNN Prima NEWS viceprezident pro právní záležitosti společnosti Vodafone Czech Republic Jan Klouda.
Piráti proti alkoholu: Chtějí varování na etiketě a méně reklamy. Opozice se jejich návrhy baví
Konzumace alkoholu škodí zdraví. Taková varování by na etiketách lahví chtěli Piráti. Zároveň chtějí omezit reklamu na alkohol. Cílem má být snížení dopadů jeho nadměrného pití. Česko patří k zemím s největší spotřebou alkoholu na hlavu. V roce 2022 vypil v průměru každý obyvatel skoro 170 litrů alkoholických nápojů. Odborníci návrh vítají, opozice se nad ním usmívá a Unie výrobců a dovozců lihovin se mu brání.
„Pracujeme s číslem zhruba 2,5 miliardy korun. Dá se očekávat, že firmy budou muset náklady promítnout do svých cen,“ nastínil prezident Asociace kritické infrastruktury ČR a ředitel útvaru Ochrana Skupiny ČEZ Daniel Rous.
„Dopady do cenové politiky vyhodnocujeme, nicméně bezpečnost je pro T-Mobile jednou z hlavních priorit,“ poznamenala i mluvčí společnosti Patricie Šedivá.
Počet firem, které budou nově muset splňovat přísnější požadavky na kybernetickou bezpečnost, se zvýší z dosavadních čtyř set na téměř šest tisíc.
„Náklady se řada firem bude snažit přenést na koncové zákazníky. Tento zákon přinese zdražení řady služeb i zboží v ČR,“ upozornil hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Komanda.
Chybí IT odborníci
Vstupní náklady nejsou navíc jedinou komplikací novely. Na českém trhu totiž chybí IT odborníci, kteří by firmám s jejím zavedením pomohli. „Očekává se, že bude chybět zhruba čtyři tisíce míst, například manažeři kybernetické bezpečnosti, kteří by byli reálně potřeba,“ uvedl ředitel společnosti pro kybernetickou bezpečnost Lukáš Pirkl.
A současní experti v oboru jsou na hranici svých kapacit. „Nevíme, kam dřív skočit, naše kurzy v kybernetické bezpečnosti jsou zcela vyprodané. Co se týká práce, klienty si vybíráme,“ poznamenal expert na IT bezpečnost Michal Zedníček.
Všichni o eObčance lhali, říká expert. Únik dat do zahraničí je podle něj velký průšvih
Použití digitální občanky v mobilu nemělo podle autorů aplikace zanechávat elektronickou stopu. Přesto se tak děje a data končí na serverech v zahraničí. Expert na kyberbezpečnost Vladimír Smejkal to označil za „skutečně velký průšvih“. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS upozornil, že informace o každém z nás může mít v podstatě kdokoliv. Ministerstvo pro místní rozvoj přitom opakovaně ujišťovalo občany, že používání digitálních dokladů je zcela bezpečné.
„Neustále nabíráme nové posily, příští měsíc přichází noví auditoři, kteří budou pracovat na stávajících ale i nových projektech,“ potvrdil i obchodní ředitel IT společnosti Jiří Sommer.
Podle náměstka ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Tomáše Krejčího však na nedostatku IT odborníků už intenzivně spolupracují se středními a vysokými školami, aby tento nedostatek byl co nejmenší.
Ačkoliv má Česko na zavedení normy čas do října, vyjádření NÚKIB naznačuje, že tento termín se nestíhá.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Poláci už mají vyšší mzdy. Češi rozfofrovali peníze za rozhledny a cyklostezky, říká Kovanda