reklama

O klíčové křeslo šéfa pražského magistrátu bojují Čunkův náměstek i muž blízký ANO

O post šéfa pražského magistrát usilují čtyři zájemci.

Už rok a půl se pražské politické vedení pod primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) neúspěšně snaží vybrat šéfa magistrátu. Ačkoliv probíhající v pořadí již třetí výběrové řízení ještě neskončilo, CNN Prima NEWS zná jména čtyř uchazečů, kteří mají o vedení více než 2 300 pražských úředníků zájem. Redakci je potvrdily tři nezávislé zdroje.

reklama

Je mezi nimi například současný šéf magistrátního odboru evidence majetku Martin Kubelka, který má blízko k opozičnímu hnutí ANO. Dále pak bývalý náměstek Jiřího Čunka a dlouholetý tajemník města Vsetín Milan Půček. Šanci na úspěch mají i exředitel Zdravotnického zařízení ministerstva vnitra Jan Louška či bývalá ředitelka Státního pozemkového úřadu Svatava Maradová, kteří byli odstraněni při vládních „čistkách“ Babišova hnutí v roce 2018. Celkem se do výběrového řízení mělo přihlásit pět kandidátů.

K tématu

Všichni se už během července představili před magistrátní komisí, která je složená z primátora Zdeňka Hřiba, předsedů koaličních klubů Jiřího Pospíšila (TP 09) a Jana Čižinského (Praha sobě). V komisi je dále i zástupce opozice z ODS Zdeněk Zajíček, zastupující ředitelka úřadu Zdena Javornická a šéfka personálního odboru Petra Dederová. Komise si všechny zástupce pozvala ještě jednou na konec srpna.

Proběhl předvýběr

Vzhledem ke dvěma předchozím neúspěšným výběrovým řízením oslovila ředitelka Javornická kvůli výběru vhodných lidí nejprve externí personální náborovou firmu Monster. Právě ta většinu zmíněných uchazečů doporučila a oni sami se poté během června mohli přihlásit do otevřeného výběrového řízení. V rámci předvýběru byl doporučen například i bývalý náměstek na ministerstvu financí Ondřej Závodský.

„Uchazeči dosud nestáli za moc. Potřebovali, aby se jim přihlásil někdo dobrý, protože by to byla ostuda. Proto se na mě obrátili. Hledali jsme státní úředníky v institucích, které vedou podobné kolosy. Oslovovali jsme lidi z ministerstev a úřadů s podobným počtem zaměstnanců,“ řekl CNN Prima NEWS Matěj Kubíček.

Čunkův muž

Prvním z kandidátů je exředitel Zemědělského muzea Milan Půček, kde skončil letos v květnu. Zkušenosti má i z městského úřadu ve Vsetíně, na kterém pracoval šest let jako tajemník a kde dlouhá léta byl starostou lidovec Jiří Čunek. Ten si ho v letech 2007 až 2009 vzal s sebou jako náměstka i na ministerstvo pro místní rozvoj. Půček byl po Čunkově odchodu dokonce šest dní pověřen řízením resortu.

Milan Půček
Milan Půček

Jakou přesně má vizi a co by rád na současném fungování největšího pražského úřadu změnil, konkrétně sdělit nechtěl.

„Není to téma, které chci řešit s médii, ale s komisí. Pokud bych náhodou uspěl, tak svou vizi komisi rád sdělím,“ řekl krátce pro CNN Prima NEWS Půček.

Úředník blízký ANO

O vedení magistrátu se také uchází jeho současný ředitel odboru evidence majetku Martin Kubelka, člověk velmi blízký hnutí ANO. V minulosti zastával místo asistenta radního pro majetek Karla Grabeina Procházky (ANO) a připravoval i návrh na reorganizaci odboru správy a evidence majetku. Zároveň se oženil s dcerou předchozího pražského radního pro majetek Michala Haška (ANO).

K tématu

Právě Kubelka má podle informací CNN Prima News zatím největší šanci na úspěch, jelikož magistrát zná, podporuje ho klub Spojených sil a problém s ním údajně nemají ani Piráti.

Úředníci, co skončili v „čistkách“ ANO

Současná zastupující ředitelka úřadu Zdena Javornická naopak podle zjištění CNN Prima NEWS spíše preferuje Jana Loušku. Ten byl dva roky ředitelem Zdravotnického zařízení ministerstva vnitra a v červnu 2016 ho tehdejší ministr Lubomír Metnar odvolal s tím, že údajně manažersky selhal. Louška zastával i post tajemníka Městského úřadu v Černošicích. Vhodným kandidátem je podle kuloárních informací i pro hnutí STAN, které je ale součástí koalice Spojených sil, jejichž klub se shodl na podpoře Kubelky.

Svatava Maradová
Svatava Maradová

Poslední kandidátkou je zkušená manažerka a bývalá ředitelka Státního pozemkového úřadu Svatava Maradová. Úřadu šéfovala čtyři roky a odchod oznámila poté, co na post ministra zemědělství nastoupil Jiří Milek (za ANO). Definitivně odvolána ale byla až po nástupu ministra Miroslava Tomana (ČSSD). S jejím odchodem byla spojena řada spekulací, kritici její konec připisovali „čistkám“ mezi vysokými státními úředníky ze strany hnutí ANO.

Dnes pracuje jako manažerka v Ústavu výzkumu globálních změn Akademie věd České republiky.

Všichni oslovení členové komise odmítli zjištění CNN Prima NEWS komentovat s tím, že jsou vázáni mlčenlivostí a nechtějí po předchozích zkušenostech své preference ani průběh výběrového řízení komentovat. Kdo ze zmíněných se tak nakonec skutečně stane ředitelem či ředitelkou pražského magistrátu a po roce a půl nahradí zastupující ředitelku Javornickou, zřejmé není. Jasno by mělo být v září.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Hamáček podal trestní oznámení na novináře Seznamu. Kde je svědek a důkazy, ptá se
Izraelci přitvrzují, sídlo šéfa Hamásu pod palbou. V neděli zemřelo nejméně 33 lidí
Bartoš: Měli bychom mít pátého ministra zdravotnictví. Arenberger lhal nám i lidem
Německo, Británie nebo Rakousko. „Ruský Lidl“ dobývá Západ. Dočká se řetězce i ČR?
Hamáček: Chci svědka, který potvrdí, že jsem měl vyměnit Sputnik za Vrbětice
reklama
reklama
Izrael zdemoloval výškovou budovu, kde sídlila Al-Džazíra a AP. Měla sloužit Hamásu

Izrael

Domácí zpravodajství

Úřední šikana. Čeští studenti se očkovali v USA, i tak je čeká test a karanténa
Výstraha před povodněmi stále platí. Pršet bude i v dalších dnech, varují meteorologové
Schwarzenberg: Izraelci nemohou Palestince okupovat. Dokud boří jejich domy, mír se nenajde
Další články
reklama
reklama