reklama

O klíčové křeslo šéfa pražského magistrátu bojují Čunkův náměstek i muž blízký ANO

O post šéfa pražského magistrát usilují čtyři zájemci.
Foto:

Už rok a půl se pražské politické vedení pod primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) neúspěšně snaží vybrat šéfa magistrátu. Ačkoliv probíhající v pořadí již třetí výběrové řízení ještě neskončilo, CNN Prima NEWS zná jména čtyř uchazečů, kteří mají o vedení více než 2 300 pražských úředníků zájem. Redakci je potvrdily tři nezávislé zdroje.

reklama

Je mezi nimi například současný šéf magistrátního odboru evidence majetku Martin Kubelka, který má blízko k opozičnímu hnutí ANO. Dále pak bývalý náměstek Jiřího Čunka a dlouholetý tajemník města Vsetín Milan Půček. Šanci na úspěch mají i exředitel Zdravotnického zařízení ministerstva vnitra Jan Louška či bývalá ředitelka Státního pozemkového úřadu Svatava Maradová, kteří byli odstraněni při vládních „čistkách“ Babišova hnutí v roce 2018. Celkem se do výběrového řízení mělo přihlásit pět kandidátů.

K tématu

Všichni se už během července představili před magistrátní komisí, která je složená z primátora Zdeňka Hřiba, předsedů koaličních klubů Jiřího Pospíšila (TP 09) a Jana Čižinského (Praha sobě). V komisi je dále i zástupce opozice z ODS Zdeněk Zajíček, zastupující ředitelka úřadu Zdena Javornická a šéfka personálního odboru Petra Dederová. Komise si všechny zástupce pozvala ještě jednou na konec srpna.

Proběhl předvýběr

Vzhledem ke dvěma předchozím neúspěšným výběrovým řízením oslovila ředitelka Javornická kvůli výběru vhodných lidí nejprve externí personální náborovou firmu Monster. Právě ta většinu zmíněných uchazečů doporučila a oni sami se poté během června mohli přihlásit do otevřeného výběrového řízení. V rámci předvýběru byl doporučen například i bývalý náměstek na ministerstvu financí Ondřej Závodský.

„Uchazeči dosud nestáli za moc. Potřebovali, aby se jim přihlásil někdo dobrý, protože by to byla ostuda. Proto se na mě obrátili. Hledali jsme státní úředníky v institucích, které vedou podobné kolosy. Oslovovali jsme lidi z ministerstev a úřadů s podobným počtem zaměstnanců,“ řekl CNN Prima NEWS Matěj Kubíček.

Čunkův muž

Prvním z kandidátů je exředitel Zemědělského muzea Milan Půček, kde skončil letos v květnu. Zkušenosti má i z městského úřadu ve Vsetíně, na kterém pracoval šest let jako tajemník a kde dlouhá léta byl starostou lidovec Jiří Čunek. Ten si ho v letech 2007 až 2009 vzal s sebou jako náměstka i na ministerstvo pro místní rozvoj. Půček byl po Čunkově odchodu dokonce šest dní pověřen řízením resortu.

Jakou přesně má vizi a co by rád na současném fungování největšího pražského úřadu změnil, konkrétně sdělit nechtěl.

„Není to téma, které chci řešit s médii, ale s komisí. Pokud bych náhodou uspěl, tak svou vizi komisi rád sdělím,“ řekl krátce pro CNN Prima NEWS Půček.

Úředník blízký ANO

O vedení magistrátu se také uchází jeho současný ředitel odboru evidence majetku Martin Kubelka, člověk velmi blízký hnutí ANO. V minulosti zastával místo asistenta radního pro majetek Karla Grabeina Procházky (ANO) a připravoval i návrh na reorganizaci odboru správy a evidence majetku. Zároveň se oženil s dcerou předchozího pražského radního pro majetek Michala Haška (ANO).

K tématu

Právě Kubelka má podle informací CNN Prima News zatím největší šanci na úspěch, jelikož magistrát zná, podporuje ho klub Spojených sil a problém s ním údajně nemají ani Piráti.

Úředníci, co skončili v „čistkách“ ANO

Současná zastupující ředitelka úřadu Zdena Javornická naopak podle zjištění CNN Prima NEWS spíše preferuje Jana Loušku. Ten byl dva roky ředitelem Zdravotnického zařízení ministerstva vnitra a v červnu 2016 ho tehdejší ministr Lubomír Metnar odvolal s tím, že údajně manažersky selhal. Louška zastával i post tajemníka Městského úřadu v Černošicích. Vhodným kandidátem je podle kuloárních informací i pro hnutí STAN, které je ale součástí koalice Spojených sil, jejichž klub se shodl na podpoře Kubelky.

Poslední kandidátkou je zkušená manažerka a bývalá ředitelka Státního pozemkového úřadu Svatava Maradová. Úřadu šéfovala čtyři roky a odchod oznámila poté, co na post ministra zemědělství nastoupil Jiří Milek (za ANO). Definitivně odvolána ale byla až po nástupu ministra Miroslava Tomana (ČSSD). S jejím odchodem byla spojena řada spekulací, kritici její konec připisovali „čistkám“ mezi vysokými státními úředníky ze strany hnutí ANO.

Dnes pracuje jako manažerka v Ústavu výzkumu globálních změn Akademie věd České republiky.

Všichni oslovení členové komise odmítli zjištění CNN Prima NEWS komentovat s tím, že jsou vázáni mlčenlivostí a nechtějí po předchozích zkušenostech své preference ani průběh výběrového řízení komentovat. Kdo ze zmíněných se tak nakonec skutečně stane ředitelem či ředitelkou pražského magistrátu a po roce a půl nahradí zastupující ředitelku Javornickou, zřejmé není. Jasno by mělo být v září.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Domácí

Prahu zřejmě čekají další střety na demonstracích. Připraveny jsou stovky policistů

Prahu zřejmě čekají další střety na demonstracích. Připraveny jsou stovky policistů

Stovky policistů budou dohlížet na demonstrace, které pořadatelé svolali na středu 28. října do centra Prahy. Protesty či recesistické akce by se měly konat na náměstí Republiky, na Staroměstském náměstí a na Klárově. Demonstranti se chtějí především vyslovit proti vládním opatřením zavedeným kvůli koronavirové epidemii. Policie zatím neočekává, že by protesty skončily násilnými střety, jako se to stalo před devíti dny, sdělil mluvčí pražských policistů Jan Daněk.

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

Od půlnoci z úterka na středu 28. října začala v Česku platit dosud nejpřísnější opatření proti šíření koronaviru. Trvat budou přinejmenším do konce nouzového stavu, tedy do 3. listopadu. Vláda zakázala například volný pohyb po deváté hodině večer, provoz maloobchodů v neděli, omezila farmářské trhy a nařídila homeoffice. Jaké mají tato opatření výjimky?

Koronavirus

Další rekord: Přibylo 15 663 případů koronaviru. Kapacity systému jsou ohroženy

Další rekord: Přibylo 15 663 případů koronaviru. Kapacity systému jsou ohroženy

Počet nových případů koronaviru v Česku se po čtyřech dnech vrátil nad 15 000. V úterý potvrzených 15 663 nakažených zhruba o 400 překonalo rekord z minulého pátku. Nemocných je nyní více než 170 000 lidí, většinou s mírným průběhem onemocnění COVID-19. Pokračuje ale nárůst počtu hospitalizovaných a také úmrtí, těch už je 2 547. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama
Prymula: Máme signály, že jsme na dobré cestě. Klíčová budou čtvrteční data
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Zákaz vycházení, zavřené obchody, povinný home office. Co vše se mění?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Každý den distanční výuky škodí všem žákům, upozorňuje neurolog Stránský
Vládní nařízení se dotkla i autoškol. Žákům hrozí opakování a další placení kurzu
Poslední metro v deset večer. Denní provoz pražské MHD se od pondělí zkrátí
Zákaz prodeje alkoholu a lockdown jako v Izraeli. Imunolog Hořejší by opatření přitvrdil
Další články
reklama
reklama