Vedení Prahy 1 bude na magistrátu prosazovat, aby se na Malostranské náměstí při plánované rekonstrukci vrátila jezdecká socha maršála Radeckého, která tam stála mezi lety 1858 a 1919. Podle tamní radnice by při plánované rekonstrukci náměstí mohly být připravené základy pomníku.
Podle radnice by se vztyčení pomníku mělo stát součástí dlouho plánované rekonstrukce náměstí, které zřejmě začne koncem letošního nebo začátkem příštího roku. „Před celkovou rekonstrukcí Malostranského náměstí bude proveden archeologický průzkum a připraví se základy, aby vztyčení pomníku mohlo být začleněno do této rekonstrukce,“ uvedla městská část s tím, že nyní chce jednat s magistrátem o místě vztyčení pomníku.
Jeden z nejlepších vojevůdců 19. století
O návrat sochy už roky usiluje Spolek Radecký Praha. Navrhuje umístit na náměstí kopii sousoší vytvořenou podle originálu, který se nachází v Lapidáriu Národního muzea. Originál šestimetrového žulového podstavce ovšem už neexistuje. Na svůj plán spolek uspořádal veřejnou sbírku, podle webových stránek získal téměř 240 tisíc korun.
Rekonstrukce malostranského náměstí se uskuteční podle návrhu, který v roce 2014 uspěl v architektonické soutěži. Na prostranství bude umístěna nová kašna, lavičky a další mobiliář a budou vysázeny stromy. Projekt se podle magistrátu snaží co nejvíce zachovat historickou podobu včetně původních lamp, dlažeb, morového sloupu i ruční pumpy.
Munice z krále Jiřího a antická Venuše na cucky. Jaká je historie ničení soch?
„Jako historička umění vím, že ničení je normou a zachování vzácností,“ řekla pro NY Times Erine L. Thompsonová, která se zaměřuje na ničení kulturního dědictví. Již sochy ze starověké Assyrské říše z roku 2700 před Kristem na sobě mají vytesané nápisy „Kdo sochu shodí, nechť trpí po zbytek života“. Jaká je historie shazování monumentů?
Náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček už dříve uvedl, že by mu opětovná instalace sochy Radeckého nevadila. „Na tom by musela být nalezena shoda, ale osobně by mi to nevadilo. Historik architektury Rostislav Švácha často označuje tento pomník za jednu z nejkrásnějších soch, která kdy v Praze stála, tedy z ryze estetického hlediska by mohla být přínosná,“ řekl webu iDnes.cz.
Rakouský maršál Jan Radecký z Radče byl český šlechtic a je považován za jednoho z nejlepších vojevůdců 19. století. Maršálův pomník od profesora Christiana Rubena a sochařů Josefa a Emanuela Maxových byl na Malostranském náměstí odhalen v roce 1858. Stál zde až do roku 1919, kdy byl rozebrán a uložen do Lapidária. Později byl odstraněn i podstavec. Pomník byl původně situován v jihovýchodní části Malostranského náměstí, které však tehdy vypadalo výrazně jinak než dnes.