reklama

O testování na covid těsně před Vánoci je obří zájem. Praha i Brno hlásí plno

O testování na koronavirus je před Vánoci velký zájem. Vedle hlavního města jsou plné termíny třeba na jihu Moravy. Obavy Čechů potvrzují také hromadné nákupy samotestů v pražských lékárnách. Lidé chtějí mít co největší jistotu, že na své blízké ve sváteční době nic nepřenesou. Odborníků tento přístup oceňují.

reklama

Kapacita ve Fakultní nemocnici Brno je momentálně naplněná. Denně tu otestují až 500 lidí. „Volné termíny pro samoplátce jsou až na pondělí 27. Prosince. Pokud by někdo potřeboval indikovaný test praktickým lékařem nebo krajskou hygienickou stanici, tak termíny nabízíme ještě na Štědrý den do dvanácti hodin,“ uvedla mluvčí Veronika Plachá.

Podobně je na tom i Praha – například ve vinohradské nemocnici každý den přidávají 40 termínů navíc. „Největší zájem je o PCR testy. Je to dáno tím, že jsou vlastně zadarmo na rozdíl od antigenních testů,“ sdělil štábu Petr Arenberger, ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Pro lidi, kteří už mají očkování delší dobu za sebou, je preventivní PCR test dobrou volbou. Dvojnásobně to pak platí i pro neočkované.

Zájem Pražanů o kontrolu zdraví dokazuje i zvýšená poptávka po samotestovacích sadách, což potvrdil i Michal Petrov, mluvčí lékárenského řetězce Dr. Max.

„Myslím, že to souvisí nejspíš se snahou o větší bezpečí během svátků. A také si myslím, že prosinec ještě zdaleka neřekl své poslední slovo,“ řekl pro CNN Prima NEWS. Kromě Vánoc totiž ještě přijdou silvestrovské oslavy, které podle odborníků rovněž představují velké riziko pro šíření koronaviru.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ Partii s Prymulou a Kubou: Velká diskuse o testování, očkování a opatřeních
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Partii s Prymulou a Kubou: Velká diskuse o testování, očkování a opatřeních

Změní českou justici případ bývalé ministryně Vlasty Parkanové? Na otázku budou hledat odpovědi hosté Partie Terezie Tománkové ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a jeho předchůdkyně ve vládě Marie Benešová (za ANO). Následuje velká diskuse o testování, očkování a nových protipandemických opatřeních, které se zúčastní hned několik zástupců různých politických stran, mezi nimi i epidemiolog Roman Prymula a hejtman Jihočeského kraje a předseda Asociace krajů Martin Kuba (ODS). Pořad můžete sledovat v neděli od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Německý viceadmirál odstoupil poté, co chválil Putina. Pomoci Ukrajině ale země neplánuje

Šéf německého námořnictva Kay-Achim Schönbach odstoupil kvůli svým kontroverzním výrokům na adresu Ukrajiny a Ruska, uvedla agentura Reuters. Mluvčí německého ministerstva obrany řekla, že viceadmirálova prohlášení, ať už jde o jejich obsah či formu, neodrážejí oficiální postoj Německa. Vztahy našeho západního souseda s Ukrajinou jsou však nadále napjaté. Německo se totiž staví velmi odmítavě k vojenské pomoci Ukrajině v souvislosti s hrozící ruskou invazí.

Dosáhnete na státní podporu kvůli energiím? Jurečka představil kalkulačku pro zájemce

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) představil plán na vyplácení podpory kvůli zdražení energií. Zájemci o příspěvek na bydlení si mohou díky nově spuštěné kalkulačce spočítat, zda na státní podporu dosáhnou. Podle šéfa resortu na něj mají nárok vlastníci bytu a trvalí nájemníci, kterým na úhradu přiměřeného bydlení v Praze nestačí 35 procent celkových příjmů. V jiných oblastech činí hranice pro příspěvek 30 procent příjmů.

reklama

Domácí zpravodajství

Další mrazivé záběry z nehody na D5: Utekli za svodidla, jejich auto smetl kamion

Na sociálních sítích se objevilo další video ze čtvrteční hromadné nehody na dálnici D5 u Žebráku na Berounsku. Kvůli špatnému počasí a nezodpovědnosti některých řidičů tam havarovalo 36 aut a šest lidí se zranilo. Provoz byl zastaven na 11 hodin. Poslední video názorně ukazuje, jak je důležité při havárii na dálnici ihned opustit vozidlo a dostat se od něj co nejdál.

reklama