O testování na covid těsně před Vánoci je obří zájem. Praha i Brno hlásí plno

O testování na koronavirus je před Vánoci velký zájem. Vedle hlavního města jsou plné termíny třeba na jihu Moravy. Obavy Čechů potvrzují také hromadné nákupy samotestů v pražských lékárnách. Lidé chtějí mít co největší jistotu, že na své blízké ve sváteční době nic nepřenesou. Odborníků tento přístup oceňují.

Kapacita ve Fakultní nemocnici Brno je momentálně naplněná. Denně tu otestují až 500 lidí. „Volné termíny pro samoplátce jsou až na pondělí 27. Prosince. Pokud by někdo potřeboval indikovaný test praktickým lékařem nebo krajskou hygienickou stanici, tak termíny nabízíme ještě na Štědrý den do dvanácti hodin,“ uvedla mluvčí Veronika Plachá.

Podobně je na tom i Praha – například ve vinohradské nemocnici každý den přidávají 40 termínů navíc. „Největší zájem je o PCR testy. Je to dáno tím, že jsou vlastně zadarmo na rozdíl od antigenních testů,“ sdělil štábu Petr Arenberger, ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Pro lidi, kteří už mají očkování delší dobu za sebou, je preventivní PCR test dobrou volbou. Dvojnásobně to pak platí i pro neočkované.

Zájem Pražanů o kontrolu zdraví dokazuje i zvýšená poptávka po samotestovacích sadách, což potvrdil i Michal Petrov, mluvčí lékárenského řetězce Dr. Max.

„Myslím, že to souvisí nejspíš se snahou o větší bezpečí během svátků. A také si myslím, že prosinec ještě zdaleka neřekl své poslední slovo,“ řekl pro CNN Prima NEWS. Kromě Vánoc totiž ještě přijdou silvestrovské oslavy, které podle odborníků rovněž představují velké riziko pro šíření koronaviru.

Tagy: