reklama

O Vánocích zůstaňte doma a nenavštěvujte příbuzné. Riziko za to nestojí, vyzývá WHO

Světová zdravotnická organizace (WHO) žádá lidi, aby během vánočních svátků nenavštěvovali své příbuzné a nevystavovali je tak riziku nákazy koronavirem. Regionální ředitel pro Evropu Hans Kluge apeluje na obyvatele, aby vydrželi ještě několik měsíců a zabránili tak příchodu třetí vlny.

reklama

Aktuální postoj WHO tak oproti doporučení ze začátku týdne, aby lidé při návštěvách během Vánoc nosili roušky, výrazně přitvrdil. „Nestojí to za to riziko… To nejbezpečnější, co teď můžete udělat, je zůstat doma,“ apeluje Kluge na ty, kteří se chystají navštívit své příbuzné a známé. Podle představitele WHO je rozdíl mezi tím, co povolí vláda a co by lidi měli dělat. „Čeká nás ještě několik měsíců obětování se,“ dodal.

Kluge dále zdůraznil, že rodinná setkání uvnitř jsou velice riziková, protože jsou pohromadě lidé různého věku z více domácností, které nemusejí dodržovat stejná preventivní opatření. Když už se nějaká rodinná sešlost uskuteční, měla by podle Klugeho probíhat venku a všichni zúčastnění by měli nosit masky a dodržovat bezpečné rozestupy. „Když se to koná venku a v omezeném počtu lidí, snižuje se riziko přenosu,“ uvedl.

Česko je od pátku ve 4. stupni protiepidemického systému PES, který návštěvy rodiny či známých nezakazuje. Umožněny jsou i návštěvy v domovech pro seniory, na veřejnosti se mohou scházet skupinky maximálně po 6 lidech. Začal ovšem platit noční zákaz vycházení, a to v době od 23:00 do 05:00.

Ve středu v Česku začalo plošné testování na covid antigenními testy. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) apeloval na lidi, aby výsledky testování respektovali. „Pokud se nezvládneme chovat podle vládních pravidel a budeme hledat výjimky, skončíme zpět v pátém stupni systémuPES,“ varoval Blatný. V takovém případě by pravděpodobně proběhla značná redukce osob, které se mohou potkávat. Podle tabulek umožňuje 5. stupeň setkání nanejvýš dvou osob z různých domácností. Výjimku mají jen svatby, pohřby a bohoslužby.

Tagy:

Hlavní zprávy

Diplomatický bojkot olympiády v Pekingu. USA viní Čínu z porušení lidských práv
ZOH 2022

Diplomatický bojkot olympiády v Pekingu. USA viní Čínu z porušení lidských práv

Na zimní olympijské hry v Pekingu se příští rok nevypraví žádní představitelé vlády USA. Diplomatický bojkot her v pondělí oznámila mluvčí Bílého domu Jen Psakiová, která rozhodnutí odůvodnila porušováním lidských práv v Číně. Cílem opatření je naznačit Pekingu, že nemůže pokračovat ve svém současném kurzu. Vláda prezidenta Joea Bidena tím vyjádřila podporu americkým sportovcům, kteří na hry pojedou. Trestat je zákazem účasti by podle Bílého domu nebylo správné

Děsivé pondělí: Hasiči vyjížděli ke třem pádům do studny i šachet. Jeden skončil tragicky
Středočeský kraj

Děsivé pondělí: Hasiči vyjížděli ke třem pádům do studny i šachet. Jeden skončil tragicky

Nepříjemnou statistiku si v pondělí 6. prosince připsali hasiči ze Středočeského kraje. Během jediného dne vyjížděli hned ke třem totožným událostem – vyprošťování osob po pádu do hloubky. Hned první akce však skončila tragicky, muž po pádu do desetimetrové hluboké studny svým zraněním podlehl. Další dvě osoby, kdy jedna spadla do šachty při výkopové práci a druhá do výtahové šachty, byly převezeny do nemocnice.

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket

V Jablonci nad Nisou mají namísto vánočních trhů adventní supermarket. Bývalá prodejna nábytku v centru města se nyní proměnila v takzvaný Štědrý dům, který funguje stejně jako běžné obchody. Zákazníci si u vchodu berou košíčky, u stolů si vybírají zboží a u pokladny platí nákup. Skupina lidí, která pořádá několikrát do roka řemeslné trhy, si prostor pronajala a upravila během několika dní.

reklama

Domácí zpravodajství

Detaily tragédie na Plzeňsku: Muž zastřelil svého bratra, po útěku se nejspíš oběsil

Krajští kriminalisté zahájili trestní řízení v případu nedělní střelby v Radějovicích na severním Plzeňsku, při níž zemřel pětašedesátiletý muž. Policisté z územního odboru Plzeň-venkov se dále zabývají okolnostmi úmrtí šestašedesátiletého útočníka, který se krátce po činu oběsil. Podle prvotních informací šlo o rozepři mezi rodinnými příslušníky.

reklama