reklama

O Vánocích zůstaňte doma a nenavštěvujte příbuzné. Riziko za to nestojí, vyzývá WHO

Světová zdravotnická organizace (WHO) žádá lidi, aby během vánočních svátků nenavštěvovali své příbuzné a nevystavovali je tak riziku nákazy koronavirem. Regionální ředitel pro Evropu Hans Kluge apeluje na obyvatele, aby vydrželi ještě několik měsíců a zabránili tak příchodu třetí vlny.

reklama

Aktuální postoj WHO tak oproti doporučení ze začátku týdne, aby lidé při návštěvách během Vánoc nosili roušky, výrazně přitvrdil. „Nestojí to za to riziko… To nejbezpečnější, co teď můžete udělat, je zůstat doma,“ apeluje Kluge na ty, kteří se chystají navštívit své příbuzné a známé. Podle představitele WHO je rozdíl mezi tím, co povolí vláda a co by lidi měli dělat. „Čeká nás ještě několik měsíců obětování se,“ dodal.

K tématu

Kluge dále zdůraznil, že rodinná setkání uvnitř jsou velice riziková, protože jsou pohromadě lidé různého věku z více domácností, které nemusejí dodržovat stejná preventivní opatření. Když už se nějaká rodinná sešlost uskuteční, měla by podle Klugeho probíhat venku a všichni zúčastnění by měli nosit masky a dodržovat bezpečné rozestupy. „Když se to koná venku a v omezeném počtu lidí, snižuje se riziko přenosu,“ uvedl.

Česko je od pátku ve 4. stupni protiepidemického systému PES, který návštěvy rodiny či známých nezakazuje. Umožněny jsou i návštěvy v domovech pro seniory, na veřejnosti se mohou scházet skupinky maximálně po 6 lidech. Začal ovšem platit noční zákaz vycházení, a to v době od 23:00 do 05:00.

Ve středu v Česku začalo plošné testování na covid antigenními testy. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) apeloval na lidi, aby výsledky testování respektovali. „Pokud se nezvládneme chovat podle vládních pravidel a budeme hledat výjimky, skončíme zpět v pátém stupni systémuPES,“ varoval Blatný. V takovém případě by pravděpodobně proběhla značná redukce osob, které se mohou potkávat. Podle tabulek umožňuje 5. stupeň setkání nanejvýš dvou osob z různých domácností. Výjimku mají jen svatby, pohřby a bohoslužby.

K tématu

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem

Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem

Pro zmírnění protiepidemických opatření ze současného pátého stupně PES na čtvrtý stupeň by nemělo být v nemocnicích víc než 3000 lidí. Počet hospitalizovaných bude stanoven i pro přechod do nižších stupňů. Bude se to dobře doplňovat s rizikovým skóre, řekl na pondělní tiskové konferenci po jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). V neděli bylo v nemocnicích 6330 nakažených s COVID-19 a téměř 1100 z nich potřebovalo intenzivní péči.

Finance

Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti

Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti

České dráhy se chystají od dubna snížit nominální mzdy asi 700 administrativních pracovníků. Podle dřívějšího vyjádření generálního ředitele podniku by to mělo být o deset procent. Tarifní mzdy pak mají letos vzrůst jen o dvě procenta. Vzhledem k inflaci to ale znamená jejich reálný pokles. Podle ekonomů to není dobrý příklad pro ostatní, který navíc může negativně ovlivnit peníze ve zdravotnictví a sociálních službách.

Dostal obě dávky vakcíny, přesto se prominentní izraelský rabín nakazil koronavirem
Plaga: Do škol se žáci vrátí nejdříve v únoru. Prioritu mají maturanti a deváťáci
Figura budoucí revoluce? Rusové milují mučedníky, říká o Navalném expert
Hotelové vězení v Melbourne. Tenisté hýří improvizací, Strýcová sestavovala rotoped
Povinné respirátory a do práce jen s testem. Česko řeší rozvolnění, sousedé zpřísňují
reklama
reklama
Psycholog: Lidé se covidu přestali bát. Nechtějí přijmout, že sám od sebe neodejde

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Situace je neúnosná, lidé v Lidicích sáňkují i po starém hřbitově, stěžuje si obec
Pár vyrazil do Beskyd oblečený jako do nákupního centra. Téměř je to stálo život
Další články
reklama
reklama