Evropská kancelář Světové zdravotnické organizace (WHO) vydala doporučení pro vlády i jednotlivce, jak zajistit bezpečné Vánoce. Představitele jednotlivých zemí varovala například před otevřením lyžařských středisek, občany pak nabádá, aby eliminovali sociální kontakty a roušky nasadili i během rodinných setkání.
Sešlosti v interiérech jsou podle WHO nejrizikovější, neboť se při nich o svátcích scházejí lidé žijící v různých domácnostech a různého věku. Třebaže jsou členy jedné rodiny, nemusí k preventivním opatřením proti šíření infekce přistupovat stejně.
Silvestra lze slavit i se zákazy, prohlásil Blatný. Vláda nechystá úlevy z opatření
Zatímco na Štědrý den bude platit několik výjimek z protikoronavirových opatření, na silvestra nic takového vláda neplánuje. U půlnočních mší, které budou povoleny, jde o duchovní potřebu, řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). U oslav nového roku taková potřeba není a je podle něj možné je pořádat i přes vládní nařízení.
„Setkání by měla pokud možno probíhat ve venkovních prostorech, účastníci by měli nosit roušky a udržovat rozestupy. Pokud bude skupina uvnitř, je zásadní limitovat počet osob a dobře větrat,“ radí evropská kancelář.
„Může být zvláštní mít nasazenou roušku a držet rozestupy v přítomnosti rodiny a přátel, ale výrazně to přispěje ke zdraví a bezpečí všech zúčastněných,“ dodává. Upozorňuje také na to, že pro starší či nemocné členy domácností může být velmi složité říct si o to, aby si od nich jejich příbuzní drželi odstup. WHO dále doporučuje, aby případné mše a jiná hromadná setkání probíhaly venku.
Díkůvzdání v USA situaci rapidně zhoršilo
Podobná doporučení, jak bezpečně oslavit vánoční svátky s těmi nejbližšími, zveřejnil i Petr Ludwig, datový vědec a spisovatel. Mezi čtyři zásady, na jejichž dodržování Ludwig apeluje, patří nošení roušek nebo ideálně respirátorů, větrání, udržování dvoumetrových rozestupů a v nejlepším případě setkání minimalizovat.
Nebezpečí svátečních oslav datový vědec ilustroval na americkém příkladu. „Máme dostupná aktuální data z USA a víme, jaký měl na pandemii dopad Den díkůvzdání. Za 14 dní po díkůvzdání, kdy se lidé rozjeli za svými blízkými podobně jako o Vánocích, vzrostl v USA počet hospitalizací o 21 procent a počet úmrtí dokonce o 39 procent,“ napsal na svůj Instagram.
Datový vědec se v šíření osvěty ohledně pandemie koronaviru angažuje dlouhodobě. Zkraje jarní vlny propagoval nošení ochrany dýchacích cest prostřednictvím iniciativy Roušky všem, na podzim, než přišla vláda s tvrdšími opatřeními, nabádal spolu se skupinou odborníků k nastoupení osobního lockdownu pod hlavičkou Zachraňme Česko.