I když budou lidé očkovaní proti nemoci COVID-19, měli by podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadále nosit roušky a udržovat odstup od ostatních. Podle aktuálního průzkumu pak většina Čechů nehodlá ani v případě dostupnosti vakcíny odložit roušky v rizikových situacích.
Ačkoliv podle německé agentury DPA existují vědecké důkazy, že vakcína pomáhá proti rozvoji plicní choroby COVID-19, není jasné, zda obecně zabrání infekci novým koronavirem, který onemocnění způsobuje, uvedli experti WHO.
To by mohlo znamenat, že vakcína nemusí zabránit šíření viru, ale „pouze“ vypuknutí nemoci COVID-19 u očkovaných jedinců. Ti by proto podle WHO měli nadále udržovat sociální distanc, nosit roušky a často si mýt ruce. Podle expertky na vakcíny Světové zdravotnické organizace Kate O'Brienové je třeba provést více vědecký výzkumů na vakcíny proti covidu.
Většina Čechů neodloží roušky, dvě třetiny se nechtějí očkovat
Podle aktuálního průzkumu společnosti Ipsos plánuje 62 procent Čechů v rizikových situacích nosit roušky, i když už bude na trhu dostupná vakcína proti koronaviru.
Průzkum dále ukázal, že 58 procent lidí v současnosti nosí jednorázové roušky, textilní roušky bez filtru má pak doma 52 procent lidí. Výměnným nanofiltrům dává přednost asi desetina populace. Téměř osm lidí z deseti se navíc podle průzkumu před virem chrání posilováním imunity prostřednictvím konzumace ovoce a zeleniny, 68 procent respondentů je ještě doplňuje vitamíny. Třetina lidí také cvičí.
Dvě třetiny dotazovaných dále uvedly, že ani po schválení účinné vakcíny se nenechají proti koronaviru očkovat – 45 procent lidí uvedlo, že je to z obavy o bezpečnost vakcíny, dalších 14 procent pak považuje očkování za zbytečné. Průzkum se uskutečnil na vzorku 550 respondentů z celé České republiky.