Kubistický obraz Antonína Procházky Dáma s cigaretou byl v sobotu v Praze vydražen za 26,288 milionu Kč včetně aukční přirážky. Je to autorův rekord v tuzemských aukcích, sdělil Miloš Svoboda z pořádající společnosti European Arts Investments. Vyvolávací cena oleje z roku 1922 činila devět milionů korun.
Na aukci v pražském Obecním domě v sobotu svedli zájemci o obraz zhruba čtvrt hodiny trvající bitvu. Zapojili se do ní dražitelé v sále i na telefonu.
ČTĚTE TAKÉ: Do oběhu se dostaly padělané bankovky, varuje policie. Podívejte se, jak je rozeznat
Procházkův dosavadní aukční rekord pocházel z loňského dubna. Obraz nazvaný Kouzelnické zátiší byl tehdy vydražen za 14,63 milionu korun včetně přirážky.
Dáma s cigaretou představuje kouřící ženu, rozčleněnou do jednotlivých, vzájemně se překrývajících geometrizovaných plánů. „Obraz je téměř monochromní, Procházka jej vybudoval z odstínu zelení, které propojují interiér i šaty kuřačky, aby se hněď vyskytla jen v obličejové části, z níž jako výrazný detail vystupují červené rty,“ uvedl v odborném posudku k aukci Karel Srp.
Rekordní cena československé bankovky: Pětitisícovku z roku 1919 vydražili za 25 milionů
Za 25 680 000 korun byla v pátek v Praze vydražena československá pětitisícová bankovka z roku 1919. Stala se tak nejdražším českým papírovým platidlem, které se prodalo v tuzemské aukci. Dosavadní rekord držela perforovaná verze téže státovky, která se v roce 2020 prodala za 14,52 milionu korun. O výsledku aukce v tiskové zprávě informovala společnost Bankovky.com, která platidlo vydražila pro svého klienta.
Rok 1922, kdy dílo vzniklo, podle něj patřil v tvorbě Antonína Procházky k těm nejpřínosnějším. Rozvinul v něm kubistickou představivost, která z něj udělala jednoho z předních evropských malířů.
Malíř, grafik a ilustrátor Antonín Procházka (1882-1945) byl jedním z nejvýznamnějších a nejosobitějších malířů české moderny počátku 20. století. Proslul jako člen skupiny umělců Osma, kterou inspiroval expresionismus Edvarda Muncha. Poté vytvořil osobitou variantu kubismu, v níž experimentoval s malířskými technikami a přinášel do kubistické tvorby četné motivy z lidového a naivního umění.
Po roce 1925 přešel k vlastní verzi novoklasicismu. V Brně vytvořil ve 30. a 40. letech monumentální plátna s antickými a mytologickými náměty. Nejznámější je obraz Prometheus přinášející lidstvu oheň z roku 1939 pro aulu Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Za banán s lepenkou zaplatil 150 milionů korun. Číňan koupil bizarní umělecké dílo