Kubistický obraz Antonína Procházky Dáma s cigaretou byl v sobotu v Praze vydražen za 26,288 milionu Kč včetně aukční přirážky. Je to autorův rekord v tuzemských aukcích, sdělil Miloš Svoboda z pořádající společnosti European Arts Investments. Vyvolávací cena oleje z roku 1922 činila devět milionů korun. Za částku skoro o dva miliony korun vyšší se v sobotu na aukci prodal rovněž obraz od Josefa Šímy.
Na aukci v pražském Obecním domě v sobotu svedli zájemci o obraz zhruba čtvrt hodiny trvající bitvu. Zapojili se do ní dražitelé v sále i na telefonu.
ČTĚTE TAKÉ: Do oběhu se dostaly padělané bankovky, varuje policie. Podívejte se, jak je rozeznat
Procházkův dosavadní aukční rekord pocházel z loňského dubna. Obraz nazvaný Kouzelnické zátiší byl tehdy vydražen za 14,63 milionu korun včetně přirážky.
Nového majitele našly na sobotní aukci zhruba tři čtvrtiny nabízených položek. Celkem za ně sběratelé umění utratili přes 85 milionů korun. Za téměř 11 milionů Kč byl vydražen Šímův obraz Paysage z roku 1966, uvedl Svoboda.
Dáma s cigaretou představuje kouřící ženu, rozčleněnou do jednotlivých, vzájemně se překrývajících geometrizovaných plánů. „Obraz je téměř monochromní, Procházka jej vybudoval z odstínu zelení, které propojují interiér i šaty kuřačky, aby se hněď vyskytla jen v obličejové části, z níž jako výrazný detail vystupují červené rty,“ uvedl v odborném posudku k aukci Karel Srp.
Rok 1922, kdy dílo vzniklo, podle něj patřil v tvorbě Antonína Procházky k těm nejpřínosnějším. Rozvinul v něm kubistickou představivost, která z něj udělala jednoho z předních evropských malířů.
Malíř, grafik a ilustrátor Antonín Procházka (1882-1945) byl jedním z nejvýznamnějších a nejosobitějších malířů české moderny počátku 20. století. Proslul jako člen skupiny umělců Osma, kterou inspiroval expresionismus Edvarda Muncha. Poté vytvořil osobitou variantu kubismu, v níž experimentoval s malířskými technikami a přinášel do kubistické tvorby četné motivy z lidového a naivního umění.
Po roce 1925 přešel k vlastní verzi novoklasicismu. V Brně vytvořil ve 30. a 40. letech monumentální plátna s antickými a mytologickými náměty. Nejznámější je obraz Prometheus přinášející lidstvu oheň z roku 1939 pro aulu Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Za banán s lepenkou zaplatil 150 milionů korun. Číňan koupil bizarní umělecké dílo