reklama

Očkování je jediná střednědobá cesta, jak se z této hrůzy dostat, věří Feltl

Do konce letošního roku by mělo Česko obdržet první dávky vakcíny proti nemoci COVID-19. Očkovat jimi začne i Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (VFN). Podle jejího ředitele Davida Feltla se není čeho obávat. Zda bude systém očkování fungovat celoplošně, určit nedokáže. Stále se srovnáváme s Německem, ale my jsme Češi. Jsme mistři v improvizování a prostě si myslím, že se vše zvládne, uvedl Feltl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

reklama

Premiér Andrej Babiš ve středu zkritizoval inzerát ministerstva zdravotnictví, který připravilo ke kampani očkování. Podle něj není šťastně koncipován a s kampaní se obecně mělo začít dřív. „Myslím si, že vše doženeme, tak dramaticky bych to neviděl,“ uvedl ale k situaci ředitel Feltl.

Právě VFN bude mezi prvními, kde očkování spustí. „Nervózní z toho nejsme, na světě jsou horší věci. Tohle je v zásadě optimistická věc, byť logisticky náročná, a bude zahrnovat spoustu práce, ale vlastně je to fajn, proč ne,“ popsal náladu Feltl.

K tématu

V současnosti čekají na konkrétní čísla, respektive na to, kolik čeho a kdy dorazí. „S panem ministrem jsem mluvil a říkal, že by 23. prosince měla proběhnout registrace vakcíny u Evropské lékové agentury a vzápětí by měl nastat ten tsunami výbuch směrem do Evropy,“ uvedl David Feltl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Jako Všeobecná fakultní nemocnice by měli v první dávce dostat 600 vakcín. „Kolem půlky ledna by měla následovat dávka kolem tisíce vakcín pro populaci,“ dodal.

Sám David Feltl se očkování nebrání a mohl by být i mezi prvními naočkovanými ve VFN. „Ten symbolický význam by to možná mělo, nebráním se tomu, ale prioritně by to měli být rizikoví zdravotníci, buď starší, nebo zaměstnanci JIP oddělení, takže jim bych dal osobně přednost, ale ne proto, že bych se bál,“ řekl Feltl.

Naočkovat zvládnou denně i 300 lidí

„Bavili jsem se o tom s panem ministrem Blatným a říkal jsem mu, že na rozjezd zvládneme naočkovat 300 lidí. Poté, co se vychytají drobné mouchy, zvládneme i 500 denně,“ uvedl.

Co se týká personálu, aby naočkoval všechny zdravotníky ve své nemocnici, potřeboval by ředitel 500 dávek. Přirovnává plánování k vakcinaci proti chřipce. „Máme nějaký počet vakcín proti chřipce, nebo teď proti covidu, a máme informaci, že by se měli očkovat starší, zdravotníci a zdravotníci na intenzivní péči tak, aby byla zachována kontinuita péče, protože čísla bohužel malinko rostou,“ konstatoval Feltl.

K tématu

První do Česka dorazí vakcína firmy Pfizer v počtu zhruba 10 tisíc kusů, která vyžaduje skladování v mínus 70 stupních Celsia. „U vakcinace jsou dvě cesty, které jdou současně, cesta léků a pacientů. Cesty léků se nebojím vůbec, máme mrazáky a bez problémů se tam vejdou, spíš musíme zorganizovat tu druhou cestu. Ale už nyní na ní pilně pracujeme,“ popsal David Feltl.

Podle něj se ale vakcinace určitě neobejde bez kampaně. „Určitě se neobjede bez toho, aby měla své tváře. I já sám jsem byl šokován, když anglická královna Alžběta II. prohlásila, že se nechá očkovat, a to je přesně ono. Známé tváře tomu zkrátka pomohou,“ řekl Feltl a těm, kteří o očkování pochybují, vzkázal, že je to jediná střednědobá cesta, jak se z této hrůzy dostat.

Další hlavní zprávy

Vláda

Chybky tam byly, ale vše jsme opravili, řekl vládní IT zmocněnec o rezervačním systému

Chybky tam byly, ale vše jsme opravili, řekl vládní IT zmocněnec o rezervačním systému

Chyby v rezervačním systému pro očkování proti covidu jsme měli, přiznal v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS vládní zmocněnec pro digitalizaci a IT Vladimír Dzurilla. Podle něj se ale vše rychle opravilo a program nakonec fungoval bez problémů. Systém však během dopoledne dokázal prolomit čtyřiadvacetiletý student, problémy nastaly také při zasílání potvrzovacích PIN kódů.

Prodělání covidu neznamená výhru. Už desítky Čechů se nakazily virem opakovaně
Zdravotní sestra vyhrála přes dvacet milionů. Odměna za boj s covidem, říká
Naučili jsme se, že co stát spustí, nefunguje. Gazdík kritizuje očkovací registr
Student se pomocí triku proklikal registrem očkování. Nic těžkého, popisuje
Podezřelého, který zbil seniorku v metru, poslal soud do vazby. Hrozí mu 2 roky vězení
reklama
reklama
Babiš opět otáčí: Očkování pro všechny od začátku února je zbytečné

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Pandemie ustupuje. Mírnější opatření v příštím týdnu nečekejte, prozradil Blatný
Kvůli machinacím s očkováním padají hlavy. Další případy hlásí Český Krumlov a Motol
Další články
reklama
reklama