reklama

Očkování je jediná střednědobá cesta, jak se z této hrůzy dostat, věří Feltl

Do konce letošního roku by mělo Česko obdržet první dávky vakcíny proti nemoci COVID-19. Očkovat jimi začne i Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (VFN). Podle jejího ředitele Davida Feltla se není čeho obávat. Zda bude systém očkování fungovat celoplošně, určit nedokáže. Stále se srovnáváme s Německem, ale my jsme Češi. Jsme mistři v improvizování a prostě si myslím, že se vše zvládne, uvedl Feltl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

reklama

Premiér Andrej Babiš ve středu zkritizoval inzerát ministerstva zdravotnictví, který připravilo ke kampani očkování. Podle něj není šťastně koncipován a s kampaní se obecně mělo začít dřív. „Myslím si, že vše doženeme, tak dramaticky bych to neviděl,“ uvedl ale k situaci ředitel Feltl.

Právě VFN bude mezi prvními, kde očkování spustí. „Nervózní z toho nejsme, na světě jsou horší věci. Tohle je v zásadě optimistická věc, byť logisticky náročná, a bude zahrnovat spoustu práce, ale vlastně je to fajn, proč ne,“ popsal náladu Feltl.

V současnosti čekají na konkrétní čísla, respektive na to, kolik čeho a kdy dorazí. „S panem ministrem jsem mluvil a říkal, že by 23. prosince měla proběhnout registrace vakcíny u Evropské lékové agentury a vzápětí by měl nastat ten tsunami výbuch směrem do Evropy,“ uvedl David Feltl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Jako Všeobecná fakultní nemocnice by měli v první dávce dostat 600 vakcín. „Kolem půlky ledna by měla následovat dávka kolem tisíce vakcín pro populaci,“ dodal.

Sám David Feltl se očkování nebrání a mohl by být i mezi prvními naočkovanými ve VFN. „Ten symbolický význam by to možná mělo, nebráním se tomu, ale prioritně by to měli být rizikoví zdravotníci, buď starší, nebo zaměstnanci JIP oddělení, takže jim bych dal osobně přednost, ale ne proto, že bych se bál,“ řekl Feltl.

Naočkovat zvládnou denně i 300 lidí

„Bavili jsem se o tom s panem ministrem Blatným a říkal jsem mu, že na rozjezd zvládneme naočkovat 300 lidí. Poté, co se vychytají drobné mouchy, zvládneme i 500 denně,“ uvedl.

Co se týká personálu, aby naočkoval všechny zdravotníky ve své nemocnici, potřeboval by ředitel 500 dávek. Přirovnává plánování k vakcinaci proti chřipce. „Máme nějaký počet vakcín proti chřipce, nebo teď proti covidu, a máme informaci, že by se měli očkovat starší, zdravotníci a zdravotníci na intenzivní péči tak, aby byla zachována kontinuita péče, protože čísla bohužel malinko rostou,“ konstatoval Feltl.

První do Česka dorazí vakcína firmy Pfizer v počtu zhruba 10 tisíc kusů, která vyžaduje skladování v mínus 70 stupních Celsia. „U vakcinace jsou dvě cesty, které jdou současně, cesta léků a pacientů. Cesty léků se nebojím vůbec, máme mrazáky a bez problémů se tam vejdou, spíš musíme zorganizovat tu druhou cestu. Ale už nyní na ní pilně pracujeme,“ popsal David Feltl.

Podle něj se ale vakcinace určitě neobejde bez kampaně. „Určitě se neobjede bez toho, aby měla své tváře. I já sám jsem byl šokován, když anglická královna Alžběta II. prohlásila, že se nechá očkovat, a to je přesně ono. Známé tváře tomu zkrátka pomohou,“ řekl Feltl a těm, kteří o očkování pochybují, vzkázal, že je to jediná střednědobá cesta, jak se z této hrůzy dostat.

Tagy:

Hlavní zprávy

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny
Koronavirus

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

Největší akvizice v historii her. Microsoft kupuje herního giganta Activision Blizzard

Americká softwarová společnost Microsoft koupí za 68,7 miliardy dolarů (zhruba 1,5 bilionu korun) vývojáře a vydavatele Activision Blizzard. Ten mimo jiné vlastní úspěšné herní značky jako Call of Duty, World of Warcraft, Diablo nebo Candy Crush. Po dokončení transakce bude Microsoft třetí největší herní firmou na světě podle výše tržeb za společnostmi Tencent a Sony.

Udělali strašné svinstvo. Manželství Harryho a Meghan nevěřím, říká historik

Na manželství prince Harryho a Meghan Markleové by historik a odborník na královskou rodinu Martin Kovář nevsadil. „Ve Velké Británii končí rozvodem více než 50 procent manželství, v USA je číslo ještě vyšší,“ řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Připomněl také obvinění z rasismu, které Sussexové loni vznesli vůči nejmenovanému členu královské rodiny. To označil za „strašné svinstvo“, protože nedali druhé straně možnost se hájit.

reklama

Domácí zpravodajství

Absolutně šílené, reagují osobnosti na smrt zpěvačky. Covidem se prý nakazila úmyslně

Úmrtí zpěvačky Hany Horké zasáhlo nejen její fanoušky, ale také dlouholeté kolegy z folk-rockové kapely Asonance. Ti se ní loučí na sociálních sítích a sdílí fotografie z koncertů. K tragédii se vyjádřily také mnohé osobnosti. Horká zemřela v neděli ve věku 57 let poté, co prodělala koronavirovou nákazu. Podle nepotvrzených informací se měla onemocněním nakazit úmyslně.

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny paní Schillerové, opřel se Skopeček do Nachera

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), vmetl poslanci hnutí ANO Patriku Nacherovi místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS). Oba hosté se ve vysílání CNN Prima NEWS pohádali kvůli inflaci nebo stavu státního rozpočtu. Podle Nachera je země v dobré kondici a inflace je dovezená. Skopeček oponuje a vyčítá minulému kabinetu velké zadlužení.

reklama