Očkovat proti covidu malé děti, nebo ne? Část zemí mění přístup. Jak to bude v Česku?

Některé země mění přístup k plošnému očkování dětí proti covidu. Podle šéfa dánského státního zdravotního úřadu byla vakcinace dětí chybou a nepřinesla u nich očekávanou ochranu proti nemoci. Čeští odborníci se zase přou o to, zda má u dětí smysl očkovat pouze rizikové skupiny, nebo i ty zdravé.

Jitka, Ivana a Monika. Každá má na vakcinaci dětí svůj pohled. Třeba Jitka ani její potomci vakcinaci nepodstoupili. „Po tom, co vyplouvá na povrch, jaké jsou zdravotní komplikace a spoustu nežádoucích účinků, jsem ráda, že jsem to neudělala,“ prohlásila.

Ivana si myslí přesný opak. „Souhlasím s očkováním. Já myslím, že to má smysl, určitě ano,“ nesouhlasila s Jitkou.

Třetí z žen, Monika, sdílela stejný názor a nechala naočkovat obě dcery. Mladší – patnáctiletá – krátce po první dávce začala trpět bolestmi kloubů. Po druhé dávce skončila na několik týdnů v nemocnici. „Začaly ji bolet klouby, ramena, kolena, kyčle, měla teplotu, byla špatná. Určitě bych ji znovu naočkovat nenechala,“ uvedla Monika.

Podle některých odborníků by se proti covidu měly očkovat pouze ty děti, které patří do rizikových skupin, tedy mají nějaké přidružené onemocnění. „V žádném případě bych to nenasazoval plošně, nechal bych to na posouzení pediatrů, kteří ty pacienty znají,“ sdělil biochemik Zdeněk Hostomský.

„Očkujeme i proti chorobám, které mají menší frekvenci úmrtí než covid. Když se podíváme třeba na meningokoky, máme tu dvě, tři úmrtí (dětí) ročně. U covidu máme šest, sedm. Jsou tady důvody pro očkování, ale souhlasím s tím, že u kategorie dětské je benefit výrazně menší než u seniorů,“ informoval epidemiolog Roman Prymula.

České ministerstvo zdravotnictví zatím svůj postoj k očkování dětí přehodnotit neplánuje.

Tagy:
očkování vakcína Roman Prymula děti Česko koronavirus COVID-19 Zdeněk Hostomský Ministerstvo zdravotnictví České republiky

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:23

Ovsjannikovová u soudu opět vyvázla pokutou za protest proti válce

21:48

Pokud svět nezastaví Rusko, spustí to podle Blinkena ve světě loveckou sezónu

21:29

Ukrajinský dron shodil bombu na skupinu ruských vojáků

20:55

Odběratel prý odmítl přijmout náklad první lodi, která vyplula z Oděsy

Hrozivá bouřka smetla u Prahy za pár vteřin celou pouť. Microburst zachytily obecní kamery

V Horoměřicích u Prahy slavili 23. července Anenskou pouť. Bohatý program začínal ve 13 hodin a měl trvat až do večera. Už po půl hodině ale oslavy překazila silná bouřka, která z nádvoří místního zámku smetla takřka vše. Obec nyní na svých facebookových stránkách zveřejnila záběry z kamer. Podle meteoroložky CNN Prima NEWS Jany Hujslové se v oblasti vyskytl tzv. microburst – silná bouřka, doprovázená silným větrem. V okolí v té době padaly i 2,5centimetrové kroupy.

Živě
ON-LINE: Ukrajinci měli zabránit vraždě ministra. Ostřelují nás české raketomety, tvrdí Rusko

Rusko se snaží získat plnou kontrolu nad Luhanskou i Doněckou oblastí. Ukrajinci však na Donbasu pokračují v tvrdém odporu vůči agresorovi. Na jižní frontě ukrajinská armáda nadále postupuje. Ukrajinské bezpečnostní složky pak tvrdí, že zmařily pokus ruských tajných služeb zavraždit ministra obrany Oleksije Reznikova. Rusko zase uvedlo, že Ukrajinci ostřelovali Doněck z českých raketometů. Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv prozradil, za jakých podmínek Rusko přistoupí na mír. Válka je podle něj odpověď na rusofobii.

Dva roky od požáru v Bohumíně: Žhář dostal za smrt 11 lidí doživotí, byt má nové nájemníky

Dva roky uplynuly od nejtragičtějšího požáru v historii Česka. Zdeněk Konopka v Bohumíně zapálil dveře bytu, kde jeho příbuzní slavili narozeniny. Zemřelo jedenáct lidí včetně malých dětí, část uhořela, část se zabila skokem z okna v 11. patře. Pachatel se tehdy mstil za to, že ho opustila manželka. Po dohodě se státním zástupcem dostal doživotí.

Zeman převzal lži opozice, kritizuje vláda. Jeho veto může stát miliardy, varuje Kalousek

Rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana vetovat novelu, která má snížit platby státu do zdravotnictví, může státní pokladnu vyjít až na miliardy korun, varoval bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Vyzval proto poslance, aby rozhodnutí co nejdříve přehlasovali. Prezidenta kritizují i členové současné vlády. Podle šéfa státní kasy Zbyňka Stanjury (ODS) převzal prezident lživou argumentaci opozice. Vládní koalice má v dolní parlamentní komoře pohodlnou většinu 108 poslanců, řada zákonodárců ale v době vládních prázdnin čerpá dovolené.

Domácí zpravodajství

Policejní prezident doporučil vyhradit místa pro odpůrce, tvrdí ANO. Ten se ohradil

Aktualizováno

Hnutí ANO nově na politických mítincích pokaždé vyhradí místo pro odpůrce. Ve videu na sociálních sítích to uvedl předseda hnutí a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), který minulý týden čelil podle médií na mítincích hlasitým protestům svých odpůrců. Babiš tvrdí, že opatření je na základě doporučení policejního prezidenta Martina Vondráška. Ten to ale razantně odmítá.

V rakouských Alpách se vážně zranili dva Češi. Po dalším turistovi pátrají záchranáři

Dva čeští turisté se v neděli zranili při výstupu na alpský vrchol Hinterer Brochkogel v rakouském Tyrolsku. Informovala o tom v pondělí agentura APA. Při cestě horolezci zřejmě uklouzli a spadli pět metrů do pukliny. Rakouské úřady stále pátrají po českém turistovi, který je v Rakousku nezvěstný od minulého týdne, uvedlo české velvyslanectví ve Vídni.