Od premiéry seriálu MASH uběhlo 50 let. Jaký osud čekal na jeho největší hvězdy?

Přestože popisuje smutné a bolavé období korejské války, patří k nejoblíbenějším a nejvtipnějším televizním seriálům. Přesně před půl stoletím měl premiéru MASH. Jak dopadli hvězdní herci, které si po sametové revoluci zamilovali i čeští diváci? Jeden skrýval svou sexuální orientaci, z druhého se stal vynálezce, další prorazil jako akcionář nebo hlasitý Trumpův kritik.

Alan Alda (Hawkeye Pierce)

Charizmatickému rodákovi z New Yorku je už 86 let. A byť v seriálu ztvárnil vyhlášeného proutníka, ve skutečném životě proslul něčím docela opačným: věrností. Manželství s klarinetistkou Arlene Weissovou vydrželo od svatby v roce 1957 až dodnes, slavný pár má tři dcery a osm vnoučat.

Alda není jen Hawkeye – za výkon ve filmu Letec z roku 2005 byl nominován na Oscara pro nejlepšího herce ve vedlejší roli, nadosah dalších prestižních cen se dostal díky snímkům Zločiny a poklesky či Příští rok ve stejnou dobu. Prošel si nicméně i pády: V 80. letech režíroval dva filmy, v nichž si i zahrál hlavní roli; oba skončily fiaskem. Za snímek Šepoty ve tmě si dokonce vysloužil Zlatou malinu pro nejhoršího herce ve vedlejší roli.

Roku 2015 mu byla diagnostikována Parkinsonova choroba. Že ale ani ve vyšším věku nepřišel o humor, o tom svědčí název jeho pamětí: Nikdy si nedávejte vycpat svého psa.

Wayne Rogers (Trapper McIntyre)

Seriál MASH opustil na konci třetí série. A to proto, že se mu nelíbilo v Aldově stínu, kam jej scénář postupně uvrhával.

Jako mladý vystudoval historii, rozhodně se nezabýval pouze filmařinou – postupně se stále víc věnoval trhu s akciemi a nemovitostmi, vypracoval se na renomovaného finančního analytika. Byl dvakrát ženatý, od roku 2005 má svou hvězdu na hollywoodském chodníku slávy.

Zemřel na Silvestra 2015 kvůli komplikacím po zápalu plic, bylo mu 82 let.

Právě tehdy se prokázalo, že přátelství s Aldou nebylo jen hrané. Představitel Hawkeyeho totiž zesnulému Trapperovi poslal do nebe dojemný vzkaz: „Byls chytrý, vtipný, zvídavý a zapálený. Miloval jsem tě. Budeš mi moc chybět.“

Loretta Switová (Margaret Houlihanová)

Dcera polských imigrantů byla za roli „Šťabajzny“ desetkrát nominována na cenu Emmy, dvakrát ji získala. Vzala si herce Denise Holahana, který se v seriálu MASH mihnul coby švédský diplomat Per Johanssen. Manželství se jim v roce 1995 rozpadlo, Switová se pak již podruhé nikdy nevdala a zůstala bezdětná.

I ve svých 84 letech se neúnavně věnuje charitě, snaží se pomáhat zvířatům. Zájmů má víc: Už roku 1986 napsala knihu o vyšívání, navrhuje vlastní šperky, maluje. Nelze přehlédnout, že s postupujícím věkem podstoupila několik plastických operací.

Na seriál MASH prý nejraději vzpomíná kvůli tomu, že při jeho natáčení našla spoustu nových přátel. „Hodně blízko mám třeba k Mikeu Farrellovi, který hrál Hunnicutta. Je jako můj starší bratr,“ přiznala.

Mike Farrell (B. J. Hunnicutt)

Diváci si náhradníka za Trappera rychle oblíbili, byť jej scénář vykreslil hodně odlišně – B. J. byl věrný manžel, jeho humor měl spíš gentlemanské rysy.

Ve skutečnosti se Farrell ženil během života hned dvakrát, z prvního manželství má vedle syna i dceru Erin. Což není bez zajímavosti –  B. J. měl přece v seriálu potomka stejného jména.

Farrell se po skončení natáčení věnoval filmové produkci, postupně dozrál ve velmi hlasitého politického aktivistu. Spolupracuje s Greenpeace, hodně úsilí zaměřil na zrušení trestu smrti, v 80. letech se zasadil o pomoc uprchlíkům ze Salvadoru sužovaného občanskou válkou. V třiaosmdesáti patří k veřejným kritikům bývalého prezidenta Donalda Trumpa.

Gary Burghoff (Radar)

Nezaměnitelná seriálová figura ve skutečnosti trpěla častými depresemi, k hereckým kolegům se chovala podrážděně. Jako svéráz působí i těsně před osmdesátkou – dvakrát rozvedený chlapík žije údajně kdesi v karavanu, věnuje se vynalézání, mimo jiné si takto nechal patentovat unikátní vábničku ryb pro rybáře.

S MASH se loučil předčasně, protože chtěl být jako otec více s rodinou. Navzdory jeho osobnostní výbavě to kolegům přišlo líto, třeba Mike Farrell se vyjádřil, že právě Burghoff byl podle něj z celé party nejlepším hercem. Něco na tom asi bylo; představitel Radara byl díky legendárnímu seriálu šestkrát nominován na cenu Emmy, jednou ji získal.

Jeho kariéra se poté kroutila různými cestami, jednu dobu byl mluvčím společnosti IBM, jindy si vydělával jako jazzový bubeník. Dodnes sbírá známky, maluje krajinky.

David Ogden Stiers (Charles Winchester)

Arogantního snoba, který v seriálu nahradil Franka Burnse, ztvárnila hvězda divadelních her a dabingu animovaných pořadů. Stiers v reálu nebyl namyšlený, něco z Winchestera ale přece jen měl – lásku k hudbě. V pozdních letech svého života se z něj stal dirigent newportského symfonického orchestru.

Do jeho příběhu patřil ještě jeden důležitý motiv. Dlouhá desetiletí skrýval svou homosexualitu. Bál se, že by kvůli ní mohl přijít o filmové role. Veřejně ji přiznal až v šestašedesáti.

„Mohl bych tvrdit, že svým coming outem chci posouvat práva homosexuálů. Pravda je ale jiná. Sobečtější. Přeji si strávit soumrak svého života takový, jaký jsem,“ vysvětloval.

Devět let poté zemřel. Došlo k tomu 3. března 2018, příčinou byla rakovina močového měchýře.

Harry Morgan (Sherman Potter)

Nevysoký plukovník milující koně byl ve skutečnosti dvakrát ženatý, s první manželkou Eileen měl čtyři syny. Žili spolu až do její smrti v roce 1985. Mimochodem – právě její fotka je k vidění i v seriálu na Potterově stole.

Morgan byl jedním z několika herců, kteří chtěli v natáčení MASH pokračovat i po jedenácté sérii. Většina hlavních představitelů to odmítla, plukovník Potter s hrstkou ostatních zkusil štěstí v projektu nazvaném MASH – Co bylo potom. U diváků však tohle pokračování přílišný úspěch nemělo.

Blízký přítel slavného hudebníka Glenna Millera se jinak zapsal jako představitel westernových tvrďáků, zahrál si třeba vedle Johna Wayna nebo Henryho Fondy. Obvykle ovšem dostával jen vedlejší role, v tomhle pro něj byl MASH výjimečný. Zemřel 7. prosince 2011 ve spánku na zápal plic, ve věku 96 let.

Jamie Farr (Max Klinger)

Herec s libanonskými předky se po MASH už před kameru příliš nehrnul, přesto úplně nezmizel – už jen proto, že v Americe 80. let byl na očích kvůli televizním reklamám na čokoládové tyčinky Mars. Jinak hrál především v divadle, mimo to se živil i jako poradce v dětské nemocnici.

Zajímavé je, že vedle Aldy a Farrella byl jediným hercem oblíbeného seriálu, který v 50. letech skutečně sloužil v korejské válce. Podívejte se při častém reprízování pozorně na Klingerovu psí známku (identifikační plíšek na krku). Jde o originál, se kterým Farr opravdu bojoval.

Doma v Toledu platí za nedotknutelnou legendu, pojmenovali po něm dokonce park. Je mu osmaosmdesát, už od 90. let se potýká s revmatickou artritidou.

McLean Stevenson (Henry Blake)

Jeho seriálová smrt patřila k nejsmutnějším okamžikům MASH. Odchod si však vybral sám – stejně jako Rogers trochu žárlil na Aldu, kromě toho nechtěl být spojován pouze s jedinou rolí. Ke své smůle už však Henryho Blakea nikdy ničím nepřekonal – jeho televizní show se proměnily v propadák, to samé i čtyři sitcomy, v nichž to vzápětí zkoušel.

Po letech přiznal, že odchod z MASH považuje za největší chybu života. „Měl jsem za to, že lidé jsou zamilovaní do McLeana Stevensona. Jenže oni milovali Henryho Blakea.“

Zemřel v únoru 1996 na infarkt. Roger Bowen, který ztvárnil Henryho Blakea v předseriálovém filmu MASH, zesnul jen den poté.

Larry Linville (Frank Burns)

Kuní ksicht, symbol armádní tuposti. Tak to stálo ve scénáři. Ve skutečnosti byl přitom někdejší student leteckého inženýrství člověkem, který si život užíval. Kolegové jej označovali za zábavného společníka, o jeho naturelu ostatně svědčí i fakt, že byl pětkrát ženatý.

Jako herec prokázal málo vídanou univerzálnost – exceloval v rolích komických i vážných, všimnout si jej můžete třeba i v jednom z dílů detektivní série To je vražda, napsala.

Z MASH odešel po pěti sezonách. Prý kvůli pocitu, že už svou postavu nemá kam dál posunout. Když tenhle seriál za dalších šest let končil, označil Linville poslední díl za nudný.

Ve srovnání s mnoha svými kolegy z MASH bohužel odešel dříve i z civilního života. Už v 90. letech ho zdravotní problémy přinutily skončit s herectvím, 10. dubna 2000 pak v pouhých šedesáti zemřel po komplikacích způsobených rakovinou plic.

William Christopher (otec Mulcahy)

Přesně rok po smrti Waynea Rogerse (Trappera) zemřel i další milovaný herec z MASH – William Christopher, známý coby otec Mulcahy. Tou dobou měl za sebou měsíce v hospicu, kam ho nasměrovala rakovina plic. Po jeho skonu se znovu potvrdilo, že měl se seriálovým otcem Mulcahym leccos společného.

„Každý ho měl rád,“ řekla Loretta Switová. „I díky němu je MASH plný humoru a lidství, tedy dvou vlastností, které tak patřily k Williamovi.“

Christopher byl jedním z mála herců, kteří se po jedenácté sezoně pokusil navázat pokračováním nazvaným MASH – Co bylo potom. Jinak jeho filmografie není moc košatá. Většinu energie věnoval péči o svého autistického syna Neda, často podporoval charitativní projekty na pomoc handicapovaným dětem.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ volební studio: Výsledky, klíčové souboje i příběhy konkrétních obcí
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ volební studio: Výsledky, klíčové souboje i příběhy konkrétních obcí

Už v sobotu bude znám vítěz letošních voleb do místních zastupitelstev a dvojice kandidátů, kteří se utkají o třetinu křesel v Senátu. CNN Prima NEWS v sobotu 24. 9. v 11:00 odstartovalo vysílání v novém volebním studiu s mnoha inovacemi včetně Prima tužky. Pět moderátorů nabídne kontinuální přísun rychlých a přehledných výsledků komunálních a senátních voleb, živých vstupů, rozhovorů a analýz až do nočních hodin.

Čínský prezident ve vězení? Po sociálních sítích se šíří domněnky o vojenském převratu
Čína

Čínský prezident ve vězení? Po sociálních sítích se šíří domněnky o vojenském převratu

Uživatelé na sociálních sítích společně s menšími světovými médii šíří neověřené informace o údajně velmi třaskavém dění v Číně. Objevily se spekulace o tom, že tamní armáda využila odcestování prezidenta Si Ťin-pchinga ze země a po jeho návratu z Uzbekistánu státníka uvrhla do domácího vězení. Odborníci považují zprávy za nepravděpodobné.

Klobása, toast s avokádem i štrúdl. Co strany nabízí ve štábech a kde je raut nejchudší?
Komunální volby

Klobása, toast s avokádem i štrúdl. Co strany nabízí ve štábech a kde je raut nejchudší?

Chleba s avokádem, grilované kuře nebo klobása, ale i štrúdl nebo další sladkosti. I když do většiny volebních štábů ještě nedorazilo mnoho politiků, novináři jsou už většinou kompletní. Strany se jim snaží čekání zpříjemnit alespoň občerstvením. Letos jsou ale rauty chudší, než byly během voleb do Poslanecké sněmovny. Kde se co podává a kde nejvíc šetří?

Infobox
sledujeme živě
17:55

V Pohořelicích u Brna po sečtení poloviny hlasů suverénně vede hnutí Róberta Šlachty

17:52

Hlaváček: Mrzelo by mě, kdyby se SPD dostalo do pražského zastupitelstva. Už tak drsnou kulturu by ještě zhoršili

17:46

Do štábu SPD už dorazily i další známé tváře

17:40

Letos jsou rauty ve volebních štábech chudší, než byly během voleb do Poslanecké sněmovny. Kde se co podává a kde nejvíc šetří?

Šokující stav propuštěného Ukrajince: Chybí mu kus kosti, zákrok provedli rezavými kleštěmi

Ve čtvrtek bylo z ruského zajetí propuštěno 215 obránců Ukrajiny. Vojáci, kteří bránili Mariupol, se do vlasti vrátili výměnou za 55 ruských zajatců. Rodiny jsou v slzách, které nesymbolizují pouze štěstí. Při pohledu na své milované jsou v šoku. Nejvíce pozornosti se dostalo Michajlovi Djanovovi, který se po třech měsících v ruském zajetí změnil k nepoznání. Okupanti obránce Ukrajiny mnohdy mučili.

Sledujte Partii s prezidentem Zemanem. Jak zhodnotí výsledky obecních a senátních voleb?

Kdo je vítězem a kdo poraženým? Výsledky komunálních a senátních voleb v Partii Terezie Tománkové okomentuje prezident Miloš Zeman. Poté bude následovat velká politická diskuse s předsedou Senátu Vystrčilem (ODS), místopředsedkyní ANO Schillerovou, vicepremiérem a šéfem lidovců Jurečkou a s předsedou SPD Okamurou. Partii sledujte v neděli od 11:00 na CNN Prima NEWS, na Primě nebo v tomto článku.

Živě
ON-LINE: Putin vyhodil oblíbeného generála. Místo něj nasadí „řezníka z Mariupolu“

Tisíce Rusů prchají ze země kvůli ohlášené mobilizaci, kterou ve středu oznámil prezident Vladimir Putin. Skupina G7 prohlásila, že výsledky Ruskem řízených referend na Ukrajině nikdy neuzná. Ukrajinci pokračují ve stabilizaci území, které v posledních dnech dobyli zpět. V Izjumu skončily exhumace, bylo nalezeno 447 těl. Rusko v době pokračující mobilizace vyměnilo generála odpovědného za logistiku.

Rozmazlený král? Karel si na cesty bere vlastní postel, záchodové prkénko i toaletní papír

Britský král Karel III. byl služebnictvem v Clarence House přezdíván jako „rozmazlený princ“. Podle amerického deníku The New York Post mu komorníci každý den nažehlili pyžamo, vyžehlili tkaničky u bot a na kartáček nanesli zubní pastu. Špunt ve vaně pak musí být v přesné poloze, a pokud panovník cestuje, bere si s sebou postel, nábytek a údajně také vlastní záchodové prkénko.

Nejstarší kandidát voleb na Moravě: Jsem astrolog, zachrání nás jen celosvětový stát

Josef Orszulík se narodil 20. června 1930, přesto se pokusil získat mandát v komunálních volbách. Jeho otec býval komorníkem u hraběte Larische v Karviné, on sám se voličům představil na kandidátce jako astrolog a filozof. Je mu 92 let, a kdyby v hlasování uspěl, mohl být až do roku 2026 zastupitelem, tedy do 96 let! Už předem ale hlásil prohru: „Vím, že nemám šanci.“ Kandidoval na 54. pozici nevýznamného politického hnutí Švýcarská demokracie v Ostravě.

Federer se loučil v slzách: Byla to úžasná cesta, nic bych v kariéře nezměnil

Tenisový fenomén a vítěz 20 grandslamových titulů Roger Federer prožil dojemné loučení se sportovní kariérou. Jednačtyřicetiletý Švýcar se v závěrečné čtyřhře úvodního dne Laver Cupu vítězství nedočkal, s Rafaelem Nadalem podlehli americké dvojici Jack Sock, Frances Tiafoe 6:4, 6:7, 9:11. Po utkání se ale se španělským spoluhráčem neubránili slzám, ne však z prohry v zápase.

S touto cestovkou už nikam. Zdravotní trable a návrat domů byly noční můra, líčí klientka

Vidina exotické dovolené pro rodinu s dětmi se změnila v noční můru. Zdravotní problémy, které ji během pobytu v Tunisku postihly, ji nakonec donutily vrátit se domů o několik dní dříve. Přestože v dřívějším letadle byla volná místa, museli znovu zaplatit plnou cenu letenek. Navíc za poměrně dramatických okolností, které člověk ve 21. století u prestižní cestovní kanceláře nečeká. „Chtěla bych důrazně lidem doporučit, aby při výběru dovolené také pečlivě zvažovali, se kterou cestovní kanceláří do světa vyrazí,“ začala redakci CNN Prima NEWS popisovat svůj příběh paní Karolína.

Domácí zpravodajství

Zemřel známý český galerista. Založil největší sbírku o tuzemském a slovenském umění

Ve věku 78 let zemřel v pátek výtvarník, básník, publicista a kurátor Jiří Hůla. Zprávu v sobotu sdělila jeho dcera Galina Miklínová. Hůla v 80. letech otevřel se svým bratrem v Kostelci nad Černými lesy Galerii H. Založil také Archiv výtvarného umění a informační systém abART, dnes zřejmě největší sbírku dokumentů o současném českém a slovenském výtvarném umění.