reklama

Cyklisti jsou pro řidiče lovnou zvěří. Odstup 1,5 metru místy není možný, říká expert

V některých případech nebude možné dodržet 1,5metrovou vzdálenost při předjíždění cyklistů, jak požaduje kontroverzní novela zákona. Na silnicích chybí ohleduplnost, jinak by nebylo třeba psaných pravidel, řekl dopravní expert Martin Kořán. Zatímco se cyklisté mnohdy nevěnují řízení a ani nemusí absolvovat zkoušky, aby mohli na komunikace, řidiči motorových vozidel naopak vnímají lidi na kolech jako „lovnou zvěř“, dodal ve Zprávách+ na CNN Prima NEWS.

reklama

Motoristé budou muset od ledna 2022 objíždět cyklisty ve vzdálenosti půl druhého metru. Novela zákona, kterou schválili poslanci, ale rozpoutala ohnivou diskuzi. S novým pravidlem nesouhlasila jak řada řidičů, tak někteří dopravní experti. Mnozí se pozastavují nad tím, jak by se měl 1,5metrový rozestup vymáhat, a naopak očekávají dopravní komplikace.

„Můj osobní pohled je ten, že v některých případech nebude možné tuto vzdálenost od cyklisty dodržet. Zejména tehdy, pokud se bude jednat o silnici třetí třídy, popřípadě lesní cestu,“ uvedl ve vysílání dopravní psycholog Martin Kořán. Hrozí, že se na těchto komunikacích budou tvořit kolony, a ve chvíli, kdy nějakému řidiči rupnou nervy a pokusí se všechny předjet, může v protisměru dojít ke srážce.

„Kdyby byli všichni ohleduplní a slušní, tak by takového zákona nebylo potřeba. Ale bohužel existují řidiči, kteří berou cyklisty jako lovnou zvěř, a najíždějí těsně k nim. V momentě, kdy by lidi dodržovali základy slušného chování, mohli bychom se bez psaného pravidla obejít,“ konstatoval na CNN Prima NEWS.

Ovšem ani cyklisté podle něj nejsou zcela bez škraloupu. Zatímco motoristé musí projít různými zkouškami, aby získali řidičák, majitelé kol takovou povinnost nemají a mohou vyrazit na cestu hned. Potom se podle Kořána nabízí otázka, zda všichni cyklisté znají a důsledně dodržují pravidla silničního provozu.

„Myslím, že ta informovanost tu není. I ten nejposlednější amatér, který chce jezdit na pionýru, musí složit nějaké zkoušky, aby mohl na silnici. Cyklista, který si pořídí elektrické kolo a jezdí prakticky srovnatelnou rychlostí jako mopedista, žádné školení absolvovat nemusí,“ upozornil ve vysílání na nerovné podmínky.

Dopravní expert se také obává, že bude docházet k velkému počtu udávání a řešení přestupků ze strany cyklistů, pokud budou mít pocit, že lidé v autech nedodržují stanovenou vzdálenost. „Dovedu si představit moment, kdy pojede skupina dvou, tří cyklistů, ten poslední vytáhne mobilní telefon a začne nahrávat předjíždějící vozidlo,“ řekl.

Už tak je pnutí mezi cyklisty a řidiči poměrně velké a v mnoha ohledech antagonistické. Na relativně úzké české silnice se ale podle Kořána občas jednoduše vedle sebe nevejdou.

„Ten nesoulad je pochopitelný. Když vidíte po silnici jet dva cyklisty vedle sebe a zoufalý automobilista se je snaží předjet, případně na ně zatroubí, a oni mu ukážou prostředník, tak to nepřispívá k ohleduplnému chování a vzájemnému vztahu obou skupin. Měli by si uvědomit, že všichni na tu silnici patří. Jen ohleduplnost jim může nastolit status quo, že se tam navzájem nezabijí,“ doplnil pro CNN Prima NEWS.

Jak měřit vzdálenost od cyklistů? Nikdo neví

Reportér CNN Prima NEWS Karel Zídka, který se problematice věnoval ve své televizní reportáži, vnímá novelu zákona jako možný zdroj dalších budoucích nevraživostí. Navíc se kolem nového pravidla točí spousta nezodpovězených otázek, hlavně co se týče měření a vymáhání trestů.

„Je to začarovaný kruh. Nejdřív mi policejní prezidium řeklo, že to řeší s ministerstvem dopravy. Tam mi řekli, že by to měl řešit předkladatel, tedy poslanec ČSSD Petr Dolínek. A ten zase říkal, že by to měla vyřešit policie. Jak by se to dalo měřit, těžko říct. Ve Francii, kde k tomu mají uzpůsobené silnice, to měří laserem. Nebo by se to měřilo vrtulníky, které by se zaměřily na odstupy mezi řidiči, ale to mi přijde vytržené z reality,“ řekl ve Zprávách Plus. Podle Kořána by byly spíše použitelnější drony.

Mluvčí Policejního prezidia ČR Hana Hrubešová upozornila na fakt, že je dopravních nehod s účastí i se zaviněním cyklisty čím dál více. „Bohužel nám tato čísla rostou od roku 2019. Nejčastější příčinou bývá to, že se cyklisté nevěnují plně řízení jako řidiči motorových vozidel,“ sdělila redakci CNN Prima NEWS.

Tagy:

Hlavní zprávy

Elektřina i plyn příští rok podraží, oznámily úřady. Kolik si za energie lidé připlatí?
Energetika

Elektřina i plyn příští rok podraží, oznámily úřady. Kolik si za energie lidé připlatí?

Elektřina a plyn v příštím roce lidem zdraží. Regulovaná složka ceny elektřiny pro domácnosti příští rok vzroste v průměru o 3,7 procenta a u plynu o 2,4 procenta. Vyplývá to ze středečního oznámení Energetického regulačního úřadu (ERÚ), který část výsledné ceny energií stanovuje. V celkových cenách se projeví přibližně dvouprocentním nárůstem u elektřiny, jednoprocentním u plynu. Další zdražení lidi čeká u neregulované složky ceny energie, do které dodavatelé energií promítají nákupy drahých energií na burze, uvedl ERÚ.

Napětí roste: Lukašenko hrozí ruskými jadernými zbraněmi, Putin varuje NATO kvůli Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý varoval Severoatlantickou alianci, aby na Ukrajině nepřekročila „červenou čáru“. Tou by podle něj bylo rozmístění určitých útočných raket na ukrajinském území, uvedly ruské agentury. V takovém případě by Rusko „bylo nuceno jednat“, zdůraznil šéf Kremlu. Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko se dnes zmínil o možnosti rozmístit ruské jaderné zbraně na území své země, pokud by se alianční jaderné zbraně ocitly v Polsku.

Vědci stvořili živé roboty, kteří se sami rozmnožují. Byl to pro mě šok, přiznal expert

Američtí vědci, kteří stvořili první živé stroje známé jako xenoboti, přišli s další převratnou informací – tyto formy života jsou nyní schopné se rozmnožovat, a to zcela jiným způsobem než rostliny nebo živočichové. Xenoboti by tak v budoucnu mohli posloužit například při ochraně životního prostředí nebo i v medicíně, informuje web stanice CNN.

Za fandění dva miliony. Rosol daviscupovými požadavky naštval Kaderku, hrozí soud

Střídání stráží. Tak by se dalo nazvat vystoupení českého daviscupového týmu na finále Davis Cupu. Ačkoliv se od něj nic nečekalo, pořádně potrápil o poznání silnější Francouze i Brity a jmenovitě se o to zasloužili mladíci Tomáš Macháč a Jiří Lehečka. Výběr kapitána Jaroslava Navrátila nestál na výkonech zkušeného Jiřího Veselého, a už vůbec ne na Lukáši Rosolovi. Ten byl původně v nominaci, ovšem kvůli údajným požadavkům na odměnu se nakonec v Innsbrucku nepředstavil.

Spojil Babiše a Fialu: Mělo to přijít už dávno. Jak chce očkovat milion lidí za týden?

Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) a premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) se kvůli pandemii koronaviru měli spojit už dávno, míní stomatolog z iniciativy Lékaři pomáhají Česku Radek Mounajjed, který zorganizoval úterní tiskovou konferenci obou politiků. Třetí dávkou vakcíny proti koronaviru chce v Česku naočkovat milion lidí za týden, ideálně za ten příští. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS vysvětlil, jaký má plán.

Záhadná smrt šestileté dívky, rodiče viní lékaře. Tvrdili, že léčba je kvůli autismu těžká

Nejasnosti kolem smrti své dcery chtějí vyjasnit Rachel a Luke Bradfordovi z Velké Británie. Lékaři totiž v létě 2017 poslali šestiletou Coco z pohotovosti domů, přestože v sobě nedokázala udržet žádné tekutiny. Šlo podle nich jen o zánět trávicí soustavy. Dívka později v nemocnici zemřela na vícečetné selhání orgánů. Rodiče obviňují nedůsledné lékaře ze zanedbání péče. Ti údajně tvrdili, že je Coco těžké léčit, protože trpí autismem. Nyní probíhá oficiální prošetření příčin smrti u soudu.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama