reklama

Odveta přichází obratem. Izrael za raketový útok ostřeloval Pásmo Gazy

Letadla izraelské armády v noci na středu zasáhla cíle v palestinském Pásmu Gazy, odkud radikálové v úterý na izraelské území vypálili několik raket. Z Gazy ani z Izraele podle Reuters nebyli hlášeni mrtví.

reklama

Izraelská armáda uvedla, že v noci podnikla asi deset náletů v Pásmu Gazy, kde vládne islamistické hnutí Hamás. Operaci podle Izraele předcházel útok z Gazy, při kterém radikálové na Izrael odpálili 15 raket. Na izraelské straně hranice se kvůli útoku z Gazy rozezněly výstražné sirény.

Raketa vypálená z Pásma Gazy dopadla v úterý večer na přímořské izraelské město Ašdod, které leží mezi Gazou a Tel Avivem. Zranění utrpěli nejméně dva lidé. Izrael uvedl, že jeho protiraketová obrana zachytila osm raket vypálených z Gazy ve středu.

K tématu

Při středečním náletu, který agentura Reuters označila za zjevnou odvetu, zasáhla izraelská letadla v Pásmu Gazy dva cíle. Izraelská armáda uvedla, že mezi její cíle v Gaze patřily výcviková základna Hamásu a jeho továrna na výrobu výbušnin a zbraní.

Palestinské rakety na území Izraele dopadly v den, kdy ve Washingtonu zástupci Spojených arabských emirátů a Bahrajnu podepsali dohody o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem. Palestinci, kteří usilují o vznik samostatného státu na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy, považují dohody za zradu. Podle prezidenta palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse Blízkému východu mír, bezpečnost ani stabilitu nepřinesou.

Zasáhneme všechny, kteří na nás vztáhnou ruku

Hnutí Hamás ve středu podle agentury AFP Izrael varovalo před další vojenskou eskalací. Izrael „zaplatí vysokou cenu za jakoukoliv agresi proti našemu lidu nebo místům odporu,“ uvedlo ozbrojené křídlo Hamásu.

„Nepřekvapuje mě, že palestinští teroristé útočili na Izrael zrovna při tomto historickém ceremoniálu,“ poznamenal izraelský premiér Benjamin Netanjahu před návratem z USA do Izraele. „Chtějí tento mír zvrátit. To se jim nepovede (...) Zasáhneme všechny, kteří na nás vztáhnou ruku, a všechny, kteří nám podají ruku v míru, oslovíme,“ dodal.

K tématu

Tagy: rakety konflikt Pásmo Gazy izrael odveta

Další hlavní zprávy

reklama
Republikáni ztrhali film o twerkujících dívkách. Obamová údajně podporuje pedofilii
reklama
reklama
Co bude s Prymulovou pozicí vládního zmocněnce? Vláda prý bude hledat jeho nástupce

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Děláme vše pro bezpečí voleb, uvedl Hamáček. Podle něj se nejhorší scénář zatím nenaplňuje
Na kurzarbeitu jsme se shodli, oznámila Maláčová. O platech politiků koalice nejednala
Další články
reklama
reklama