Ohře

Výpis příspěvků ke štítku „Ohře“

Víte, jakému městu se přezdívá „Zahrada Čech“? Leží v Ústeckém kraji na soutoku řek Labe a Ohře

Když se řekne Ústecký kraj, většině z nás se asi vybaví města zatížená průmyslovou výrobou, Litoměřice jsou ale v tomto ohledu pravým opakem. Žádný velký průmyslový podnik tu nenajdete, a tak se můžete kochat pohledem do historie na zachovalé městské hradby a hrad. Město, známé pod německým názvem Leitmeritz, leží na soutoku řek Labe a Ohře a díky své poloze na západním okraji Polabské nížiny je Litoměřicko pro svou úrodnou polohu známé jako „Zahrada Čech“. Při natáčení pořadu Prima Město jsme objevili i spoustu dalších zajímavých míst.

Hrozba povodní v Česku. V Krumlově už rozváží pytle s pískem, hladiny se zvedají i na Labi

Hladina Vltavy v Českém Krumlově vystoupala přes noc na třetí stupeň povodňové aktivity. Město to očekávalo, protože se zvýšil odtok z Lipna. Pracovníci technických služeb začali ráno po městě rozvážet pytle s pískem na riziková místa, řekl starosta Alexandr Nogrády (ANO). Výstraha meteorologů před rozvodněním toků platí v oblastech kolem Labe, řeky Moravy a také kolem dolních toků Ohře a Vltavy. Povodňový stav ráno platil na 48 místech v zemi.

Zatopené sklepy i knihovna. Povodňová situace na většině míst kulminuje

Hladiny řek nebezpečně stoupají i během druhého svátku vánočního, podle meteorologů hrozí jejich vzestup po celém Česku. Po 11:00 byl některý z povodňových stupňů na více než 130 místech, z toho na 14 místech byl zaznamenán nejvyšší, třetí stupeň. Někde hladiny řek začaly klesat, uvedli odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Rozvodněné řeky způsobují problémy zvláště v severovýchodní části Čech, například v Děčíně museli začít vyklízet knihovnu. Hasiči vyjíždějí k odčerpávání vody zvláště ze sklepů.

Rozvodněné toky ztrpčují život po celém Česku. Kde očekávat problémy?

Déšť v kombinaci s táním sněhu nadále zvyšuje hladiny mnoha řek a potoků v Česku. Počet míst, kde toky dosáhly některého ze stupňů povodňové aktivity, stoupl v pondělí na více než 170. Nejvyšší, třetí stupeň, byl zaznamenán na 21 místech. V některých oblastech vyhlásili meteorologové takzvaný extrémní stupeň nebezpečí. Hladiny řek stoupají i v Praze, město proto zavřelo protipovodňová vrata na Čertovce. Potápěči pražských hasičů se při tom potýkali se značnými problémy. Jeden z nich zůstal pod vodou 210 minut. Sázava v Kácově zaplavila některé silnice a dostala se i do sklepů pivovaru.

Hrozba povodní: Nejhorší situace je na Karlovarsku. Utržený svah zastavil vlak, popsal svědek

Aktualizováno

Déšť v noci zvedl hladiny mnoha toků v Česku. Dosažení některého ze tří povodňových stupňů hlásilo v neděli ráno přibližně 60 míst, zejména v Čechách. Odpoledne se číslo zvýšilo na 88 lokalit. Nejvyšší, třetí stupeň platil ve 14:00 na šesti místech, například na Ohři v Karlových Varech. Padající svah dokonce na Karlovarsku zastavil vlak. Hasiči museli také evakuovat několik lidí. Meteorologové očekávají v následujících hodinách tání sněhu kvůli oteplení. Vlivem toho by nadále měly stoupat toky v povodí horní Berounky, horní Vltavy, Ohře a nově i Labe, Sázavy a toky odvodňující Českomoravskou vrchovinu.

Voda v Česku nebezpečně stoupá, pohotovost hlásí i Praha. Kde hrozí největší riziko?

Aktualizováno

Déšť v noci na neděli zvedl hladiny mnoha toků v Česku. Dosažení některého ze tří povodňových stupňů hlásilo v neděli ráno přibližně 60 měřicích míst, zejména na jihu a západě Čech. Odpoledne se číslo zvýšilo na 88 lokalit. Nejvyšší, třetí stupeň, platil ve 14:00 v šesti z nich, například na Ohři v Karlových Varech nebo na Černovickém potoce v Tučapech na Táborsku. Vodní hladina stoupla ráno i v Praze. Vyplývá to z údajů na povodňovém webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) kolem nedělních 06:30. Výstraha meteorologů před vzestupem hladin platí v celém Česku až do odvolání.

Karla IV. věznili v dětství na Lokti, císař si ale hrad zamiloval. Najdete tu zakletý meteorit

Jedním z nejkrásnějších hradů u nás je Loket na Sokolovsku. Majestátně se vypíná na skále a ze tří stran ho obklopuje řeka Ohře. Možná i proto nebyl nikdy dobyt. Ve středověku se prý dokonce říkalo, že kdo dobude Loket, dobude celé Česko. Část své historie sloužil jako vězení, dokonce i pro otce vlasti Karla IV., kterého tu proti vůli držel jeho otec.

Betonová katedrála vznikla jen díky nedostatku peněz. Poznejte unikátní přehradu Fláje

Unikátní vodní dílo v Krušných horách, které za svoji jedinečnost vděčí především nedostatku peněz a materiálu. To je přehrada Fláje. Na první pohled vypadá docela obyčejně, ale nenechte se oklamat. V České republice druhou takovou nenajdete. To byste museli až do Švýcarska. Obě mají jedno společné – jsou duté a to z nich dělá unikáty a v případě Flájí i cíl turistů.