Hladina Vltavy v Českém Krumlově vystoupala přes noc na třetí stupeň povodňové aktivity. Město to očekávalo, protože se zvýšil odtok z Lipna. Pracovníci technických služeb začali ráno po městě rozvážet pytle s pískem na riziková místa, řekl starosta Alexandr Nogrády (ANO). Výstraha meteorologů před rozvodněním toků platí v oblastech kolem Labe, řeky Moravy a také kolem dolních toků Ohře a Vltavy. Povodňový stav ráno platil na 48 místech v zemi.
Z vodní nádrže Lipno stoupnul ve středu kvůli nepříznivé hydrologické situaci odtok až na 80 metrů krychlových za vteřinu. „Pozdě večer (ve středu) přišla informace, že z Lipna dnes pustí o dalších deset kubíků (metrů krychlových) víc. Povolali jsme služby města, dva sypače jsme přestavěli, aby se z nich dal sypat písek přímo do pytlů. Varovali jsme obyvatele SMS zprávou a mobilním rozhlasem. Začneme se připravovat, že nám řeka stoupne o dalších deset centimetrů,“ řekl starosta Českého Krumlova Alexandr Nogrády (ANO). Nyní dosáhla Vltava ve městě 221 centimetrů, vyplývá z informací hydrologů.
ČTĚTE TAKÉ: Velká voda v Brně zaskočila stavební firmu, bagr v korytě zaplavila až po střechu
Ve středu voda zaplavila několik sklepů a zahrádek. Některé další řeky v kraji jsou na prvním stupni povodňové aktivity, hladiny ale nestoupají.
Starosta sdělil, že hladina by měla znovu stoupnout kolem poledne. Pytle s pískem rozváží zaměstnanci technických služeb na místa, jež by mohla velká voda ohrozit. Jedná se o Rybářskou ulici nebo restauraci Barvírna a Krumlovský mlýn. „Bariéru budeme dělat také u hotelu Gold,“ doplnil Nogrády.
Na třetím povodňovém stupni ohrožení bylo Labe brzy ráno v Děčíně, Ústí nad Labem, Litoměřicích a Kostelci nad Labem na Mělnicku. V Němčicích na Pardubicku hladina Labe ze třetího na druhý stupeň klesla kolem 3:00.
Povodňovou pohotovost hlásily ráno vedle Němčic také Labe v Mělníku, Vltava ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku, Ohře v Lounech, řeka Bílina v Trmicích na Ústecku, Sázava v Kácově na Kutnohorsku a Nespekách na Benešovsku, Chrudimka na vodočtu Padrty na Chrudimsku a řeka Morava v olomouckých Nových Sadech. Na dalších 26 místech byl nejnižší povodňový stupeň bdělosti.
V Olomouci i nadále platí kvůli rozvodněné řece Moravě druhý povodňový stupeň, tedy pohotovost. Hladina řeky však již 24 hodin pozvolna klesá, nyní dosahuje 404 centimetrů, pohotovost je vyhlašována od hranice 390 centimetrů. V kraji platí stále také dva první stupně povodňové aktivity, a to na Olešnici v Kokorách na Přerovsku a na říčce Hloučele u vodní nádrže Plumlov.
Hladiny toků se začaly zvedat před Štědrým dnem kvůli dešťům a výraznému oteplení, které způsobilo tání sněhu. Od úterý už na většině toků, které dosáhly některého ze stupňů povodňové aktivity, hladiny stagnovaly, anebo mírně klesaly. Vzestup hladiny se ještě očekává kvůli dotékání vody z povodí na Labi v Ústeckém kraji.
Voda z rozvodněných toků se někde dostala do budov, další objekty jejich majitelé preventivně vyklidili. Komplikace voda způsobovala v dopravě, zaplavila některé silnice nebo podjezdy. Počet takzvaných technických zásahů hasičů se například v úterý zvýšil na několikanásobek obvyklého množství.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Černousy se proměnily v Benátky. Hasiči chtějí s velkou vodou pomáhat, někdo je ale vykradl