Okamura opět cupuje vládu. Fiala je pomalý, nerozhodný a mimořádně sobecký, řekl šéf SPD

Předseda SPD Tomio Okamura znovu ostře zkritizoval vládu premiéra Petra Fialy (ODS). Pětikoalici označil za arogantní a asociální. Obzvlášť se pak pustil do předsedy vlády. „Fiala je nevýkonný a pomalý člověk, mimořádně nerozhodný a sobecký,“ prohlásil Okamura. Šéf SPD není spokojen ani se současným fungováním Sněmovny.

„Čekal jsem, že to bude asociální vláda, ale takovou aroganci vůči lidem jsem nepředpokládal. Kabinet opovrhuje českými občany,“ řekl Okamura. Obzvlášť se pak pustil do předsedy vlády: „Petr Fiala je nevýkonný a pomalý člověk, mimořádně nerozhodný a sobecký, také sebestředný a bezohledný. Kašle na lidi a podle toho vypadají výsledky vlády.“

Okamura má prý s Fialou negativní zkušenosti již z minulého volebního období, kdy oba zastávali funkci místopředsedy Sněmovny. V současném vedení dolní komory Parlamentu však SPD na základě rozhodnutí pětikoalice nemá zastoupení. I z toho důvodu šéf SPD ostře kritizuje současné fungování Sněmovny.

„SPD za necelý rok od sněmovních voleb předložila řadu návrhů, které kopírují její priority. Vládní koalice nám ale všechny návrhy zamítá. Situace v tomto volebním období je jiná, pětikoalice nechce vůbec prosazovat zákony pro lidi,“ stěžoval si Okamura. Podle něj však čeští občané vidí, že SPD bojuje za jejich životy.

„Naše hnutí je tak tvrdou opozicí, že to překvapilo i koaliční politiky. I rozhodnutí kabinetu o zastropování cen elektřiny a plynu přišlo až díky tlaku opozice. Naši práci děláme úplně na maximum a nepovolíme,“ prohlásil předseda SPD s tím, že jeho hlavním cílem je politicky odstranit současnou vládu a co nejdříve ji nahradit.

Podle Fialy zastropování cen energií přišlo z toho důvodu, že koncem srpna vystoupaly skutečně do astronomických výšin, nikoliv kvůli tlaku opozice. Okamura v podobném duchu kritizuje vládu velmi často. Zástupci pětikoalice však kategoricky odmítají, že by Fialův kabinet nepracoval pro české občany nebo že by se choval arogantně.

Tagy:

Hlavní zprávy

Nord Stream byl poškozen úmyslně, prohlásila švédská premiérka. O útok na zemi nejde
Energetika

Nord Stream byl poškozen úmyslně, prohlásila švédská premiérka. O útok na zemi nejde

Podle informací, které mají k dispozici Švédsko a Dánsko, bylo poškození plynovodů Nord Stream v Baltském moři pravděpodobně úmyslným činem. Prohlásila to v úterý švédská premiérka Magdalena Anderssonová. Podle agentury Reuters také ujistila, že nejde o útok na Švédsko. O akt sabotáže šlo pravděpodobně i podle švédské ministryně zahraničí Ann Lindové.

„Ksichtovné“ nechceme, zuří Středula. Se Stanjurou se ostře pohádal kvůli zvyšování platů
Politika

„Ksichtovné“ nechceme, zuří Středula. Se Stanjurou se ostře pohádal kvůli zvyšování platů

Vláda zatím nepočítá s tím, že by od ledna zvýšila platové tarify zaměstnancům veřejné a státní služby. Základ výdělku se chystá zvednout o deset procent jen policistům, hasičům či vojákům. Ostatním profesím se má suma na platy navýšit o čtyři procenta, peníze mají ale putovat jen do odměn. Uvedl to ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula takové řešení označil za „ksichtovné“.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:07

Maďarský nejvyšší soud shledal bývalého europoslance Bélu Kovácse vinným ze špionáže ve prospěch Ruska

20:33

Moskvou pořádaná hlasování na Ukrajině jsou neupřímná fraška, míní Francie

20:13

Ukrajina zakázala veškerý vývoz zboží do Ruska

19:37

Ve frontě na hranici mezi Ruskem a Gruzií se čeká i čtyři dny, uvádí Meduza

Nord Stream poškodily masivní výbuchy, potvrdili seismologové. Krizové štáby řeší únik plynu

Aktualizováno

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy v místech, kde z plynovodu Nord Stream následně začal unikat plyn. Oznámilo to v úterý švédské seismologické středisko. Kvůli únikům svolaly na dnešek obě severské země krizové štáby, uvedla agentura DPA. Švédští a dánští seismologové později potvrdili, že podvodní otřesy způsobily výbuchy, a nikoli zemětřesení nebo sesuvy.

Živě
ON-LINE: Máme právo použít jaderné zbraně, říká Medveděv. NATO podle něj nezasáhne

Ruská invaze na Ukrajinu začala před více než sedmi měsíci. Volodymyr Zelenskyj vyzval ruské vojáky, aby utekli z fronty nebo se vzdali, a opřel se do akcí Ruska v Doněcké oblasti. Z Ruska uprchlo od středečního vyhlášení částečné mobilizace více než 260 tisíc mužů. Evropské země se v současnosti neshodnou, zda přijímat ruské migranty. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně.

NATO obsadí ČR s cílem vyhladit Čechy. Exnovinářce Peterkové hrozí za její výroky osm let

Státní zástupce obžaloval pětačtyřicetiletou Janu Peterkovou z toho, že lhala o úmrtích seniorů po očkování proti covidu či za výroky o tom, že Česko obsadí vojska NATO s cílem vyhladit Čechy. Ženě hrozí za šíření poplašné zprávy během nouzového stavu až osm let vězení. České televizi (ČT) to sdělila Blanka Valsamisová z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4. Za lži o úmrtích v domě seniorů uložil Peterkové již v lednu soud pokutu 250 tisíc korun.

Domácí zpravodajství

Brutální napadení kvůli banálnímu dotazu. Kateřinu zbil na zastávce v Plzni neznámý muž

Kateřina z Plzně prožila velmi nepříjemnou zkušenost. Na zastávce Sady pětatřicátníků ji napadl muž poté, co ho upozornila na to, aby neházel odpadky na zem, ale do koše, který se na místě nacházel. Místo toho, aby uposlechl, začal rozdávat rány do hlavy. Ženu poté odvezli záchranáři do nemocnice na vyšetření. Utrpěla několik pohmožděnin, nevidí na pravé oko a má lehký otřes mozku.

Mučení v opavské nemocnici? Pacientku 12 let kurtovali k posteli, jiné metody nezkoušeli

Jako mučení či v lepším případě nelidské zacházení zhodnotila komise ministerstva zdravotnictví případ mladé ženy, která byla v opavské psychiatrické nemocnici od dětství poutána k lůžku. Podle personálu byla pacientka kurtována k lůžku 12 let. Případ prošetřuje policie na základě trestního oznámení od Jindřicha Jašíka, pracovníka Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ). Podání oznámení bylo podle ústavu Jašíkovou soukromou aktivitou.