Letos máme šanci na zlato. Vyloučení Ruska bylo správné, má jasno olympijský vítěz Šlégr

Bývalý hokejista Jiří Šlégr patří k hráčům, kteří během kariéry vyhráli olympiádu, mistrovství světa, Stanley Cup i českou extraligu. Pro CNN Prima NEWS připustil, že se mu angažování finského kouče Kariho Jalonena na roli hlavního trenéra reprezentace zpočátku nelíbilo, nyní to však považuje za správný krok

S rozhodnutím angažovat na post trenéra českého hokejového národního týmu zahraničního kouče Jiří Šlégr původně nesouhlasil. Zdůvodňoval to tím, že hokej je český národní sport, a proto by měl reprezentaci vést Čech. „Na začátku jsem byl jedním z těch, kdo se k volbě zahraničního trenéra příliš nepřikláněl a nebyl s tím úplně ztotožněn. Nicméně teď musím přiznat, že se ukazuje, že se jednalo o správný krok. Svědčí o tom výsledky i herní projev pod Kari Jalonenem. Jeho systém a koučink mají hlavu a patu,“ uvedl Šlégr.

Proč se úspěchy národního týmy dlouhá léta nedostavovaly pod českým trenérem, má možné vysvětlení. „Kterýkoliv český kouč přišel na střídačku, tak byl pod obrovským tlakem, ještě než zápas vůbec začal. Zahraničí trenér ty vnější vlivy až tolik nevnímá a jde do toho s čistší hlavou,“ míní bývalý hokejista.

Vystřídá v čele svazu Tomáše Krále?

Nominace, kterou oznámil finský kouč, se mu zamlouvá a věří v úspěch. „Ta sestava je dobrá, z mého pohledu vyvážená. Každý tam má svoji roli a důsledně ji plní, což je základ úspěchu. Mluví se samozřejmě o tom, že tam chybí Filip Chlapík, nejproduktivnější hráč české extraligy, ale Kari Jalonen to odůvodnil smysluplně. Mezi hráči na přesilovku ho prostě neviděl. Tohle je vždycky nepříjemné rozhodování. Já jsem věčný optimista, takže našim věřím. Mají za sebou strašáka z olympiády (9. místo – pozn. red.), určitě to budou chtít odčinit, napravit reputaci. Věřím, že se to povede. Sice nikdy nevsázím, ale pokud bych měl, tipnul bych na vítěze šampionátu nás,“ prohlásil Jiří Šlégr.

To, že z turnaje kvůli válečné agresi na Ukrajině byly vyloučeny reprezentace Ruska a Běloruska, označil za správné rozhodnutí. „Bude to takový specifický turnaj. Rusko vždycky poskládalo velmi silný tým, který měl ty nejvyšší ambice. Realita je taková, jaká je. Odpadl sice jeden silný protivník, ale kluci se musí soustředit sami na sebe a pro úspěch udělat maximum,“ poznamenal olympijský vítěz z Nagana, o kterém se nyní hovoří v souvislosti s možnou kandidaturou na prezidenta českého hokejové svazu.

Kandidaturu už oficiálně oznámil například bývalý brankář Dominik Hašek. „Přemýšlím o tom, uvidíme. Vyjádřím se k tomu později,“ uzavřel Jiří Šlégr. Volba proběhne v červnu na konferenci ČSHL.

Tagy:
Olympijské hry Dominik Hašek trenér Stanley Cup Tomáš Král hokej Rusko Jiří Šlégr národní tým Extraliga ledního hokeje Kari Jalonen MS v hokeji 2022