Opatření staré a nové vlády jsou jako přes kopírák. Stejně špatná, myslí si Dostál

Zdravotní expert Pirátů Ondřej Dostál ostře kritizoval nová opatření vlády Petra Fialy (ODS). „Jsou stejně špatná, jako ta, která tady byla nastavená zhruba před měsícem bývalým ministrem Vojtěchem,“ konstatoval v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

„Nová opatření jsou stejně špatná, jako ta, která tady byla nastavená zhruba před měsícem bývalým ministrem Vojtěchem. Jsou jako přes kopírák. Máme zde omikron, jehož šíření je prakticky nemožné dlouhodobě zastavit. Proto to, co řešíme, není šíření, ale obsazenost nemocnic,“ podotkl Dostál ve vysílání CNN Prima NEWS.

Proto podle něj není namístě bránit neočkovaným lidem, aby navštěvovali například restaurace. „Očkovaní na tom nejsou lépe než lidé, kteří covid prodělali. Zejména pokud se jedná o děti,“ pokračoval. Imunolog Václav Hořejší podotkl, že bude těžké se proti omikronu bránit tak, aby nebyl převažující. „Opatření ho mohou zbrzdit, ale neubráníme se mu. Je to mimořádně infekční varianta viru,“ zdůraznil.

Připomněl, že dostupné informace o omikronu z Jihoafrické republiky nemůžeme brát zcela vážně. „Naše populace má jinou charakteristiku. Předběžná data nám ukazují, že jediní, kteří jsou chráněni, jsou lidé, kteří mají tři dávky očkování anebo nemoc prodělali a mají jednu nebo dvě dávky očkování,“ pokračoval s tím, že ti, co mají pouze dvě dávky očkování, jsou na tom nyní prakticky stejně jako neočkovaní.

Na dotaz, co by Dostál vládě doporučil, odpověděl, že by se měla zaměřit na rizikové skupiny. „Mladí lidé jsou relativně bezrizikoví. Mohou se omikronem zřejmě nakazit, ale nejsou vážněji ohroženi. Na druhou stranu bych se zaměřil na ohrožené osoby, jako jsou staří nebo obézní. Právě ti tvoří až 85 procent lidí na ventilátorech. S BMI nad 40 přežívá každý třetí,“ zdůraznil.

Následně dodal, že by jim doporučil, aby proti omikronu využili všechny tři „O“: „Očkovat se, pokud možno, třetí dávkou, být opatrní a zbavi se obezity, pokud to jde.“

Tagy: