reklama

Opozice chtěla ve Sněmovně grilovat koalici kvůli COVID-19, komunisté ale program nepodpoří

Ministři by se měli ve čtvrtek při diskusi o schválení programu mimořádné schůze Poslanecké sněmovny obsáhleji vyjádřit k aktuálnímu turbulentnímu nárůstu počtu potvrzených nákaz COVID-19. Novinářům to před zasedáním komory řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. K jiné diskusi než debatě poslanců s přednostním právem a ministrů totiž pravděpodobně nedojde, koaliční strany podle kuloárních informací neschválí program navržený opozicí, dodala. První své rozhodnutí nepodpořit schválení programu potvrdili komunisté.

reklama

Komunisté, kteří ve Sněmovně podporují menšinový kabinet ANO a ČSSD, program dnešní mimořádné schůze svolané na návrh opozice nepodpoří. Předseda klubu KSČM Pavel Kováčik novinářům před jednáním řekl, že prostor na diskusi o návrzích opozice bude na schůzi, která začne v úterý. Komunisté také budou žádat, aby se od příštího týdne kvůli epidemické situaci scházela dolní komora Parlamentu pouze v polovičním počtu poslanců, jak tomu bylo při jarní první vlně onemocnění koronavirem nového typu.

Schůzi svolali poslanci opozičních ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN k některým koronavirovým předlohám. „Jdou zvěsti, že koalice nepřipustí schválení programu, ale doufám, že se nám podaří přesvědčit vládu, aby nestrkala hlavu do písku ještě hlouběji než nyní,“ řekla Pekarová Adamová. Na koaliční poslance apeloval i šéf KDU-ČSL Marian Jurečka. „Představili jsme body, které jsou palčivé a jejich projednání může pomoci občanům. Pokud poslanci neschválí program, bude to koalice, kdo dělá obstrukce,“ uvedl.

K tématu

Návrh programu mimořádné schůze nemohou poslanci upravovat. Buď jej jako celek schválí, nebo odmítnou. „Nový bod se zařadit nedá, ale myslím, že k tomu aktuálnímu dění, které je poměrně dramatické a turbulentní ohledně nárůstu počtu nakažených, by se měli ministři jednoznačně vyjádřit,“ uvedla Pekarová Adamová. Využít by měli debatu poslanců s přednostním právem před hlasováním o programu. Situace si to podle ní žádá, širší vysvětlení postupu vlády a především to, jaké jsou její další plány, by si zasloužili slyšet poslanci i veřejnost.

Česko ve středu zaznamenalo druhý denní přírůstek nad 1 000 nových případů nákazy koronavirem, laboratoře potvrdily 1 161 pozitivních testů. Je to o dva méně než v úterý, kdy byl nárůst rekordní. Počet aktuálně nakažených přesáhl 10 000, s nemocí COVID-19 se nyní potýká 10 218 lidí, nejvíce od začátku epidemie.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Česko přesáhlo 3000 úmrtí na COVID-19, nárůsty nakažených ale začínají klesat

Česko přesáhlo 3000 úmrtí na COVID-19, nárůsty nakažených ale začínají klesat

Za pátek do 18:00 zatím v Česku přibylo 6770 případů koronaviru, v pátek před týdnem to bylo do večera o 1300 víc. Nakaženo je nyní téměř 183 000 lidí. Počet úmrtí s koronavirem přesáhl 3000, tisíc zemřelých přibylo za necelý týden. V nemocnici je 7281 lidí s covidem, z nich 998 ve vážném stavu. Ve čtvrtek laboratoře provedly 38 945 testů, zhruba stejně jako ve středu. Podíl pozitivních mezi testovanými se drží nad 33 procenty.

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

S rostoucími počty nakažených lze postupně stále jasněji pozorovat, že příznaky nemoci COVID-19 jsou ve velkém počtu případů jasně rozpoznatelné od klasické chřipky či jiných respiračních onemocnění. Specifická je například ztráta chuti a čichu. Naopak rýma mezi hlavní příznaky covidu nepatří. Člověk by měl zpozornět především při zvýšené teplotě.

reklama
Uvolňování není v žádném případě na stole, shodli se odborníci. Hrozí naopak zpřísnění
Vítěz Velké pardubické Hegnus je trochu porcelánový. Ale hodně chce, říká trenér Holčák
Božský Diego Maradona slaví 60. narozeniny. Ampulka s jeho krví zamířila do kostela
Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod
reklama
reklama
Nice, Avignon, Saúdská Arábie. Teroristé podnikli útoky na tři cíle a zabili tři lidi

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Faltýnek po příletu utíkal novinářům. Jsem zločinec, odstřelte mě před národem, řekl
Do Bečvy unikl nikl. Zvýšená přítomnost kyanidů se tentokrát neprokázala, uvedla ČIŽP
Další články
reklama
reklama