Opruzeniny, o kterých se nemluví

Opruzeniny u miminek a malých dětí jsou častým námětem hovorů mezi maminkami. Ale opruzeniny u dospělých postihují hlavně místa, o kterých nemáme potřebu vyprávět. Opruzeniny u dětí jsou zapříčiněné hlavně dlouhodobým zapařením v počůraných plenkách, nebo sliněním v období růstu zoubků. U dospělého člověka souvisí spíše s jeho životním stylem.

Řidič (i cyklista) ten tvrdý chleba má,

zpívalo se v jedné písni. A něco na tom bude. Celodenní sezení vede, hlavně v letních měsících, k zapařeninám na sedacích částech těla. Konkrétně k opruzeninám konečníku. Pocit diskomfortu, pálení, svědění a bolestivá citlivost při dotyku, to jsou jasné příznaky opruzeniny konečníku. Aby se to stávalo co nejméně, zajistěte si lepší sezení – žádná koženka a neprodyšné potahy. Existují potahy do auta s odvětráváním a také sedla na kolo se síťkou. Noste bavlněné prádlo a pokud to jde, často si „tam dole“ vyvětrejte. Neuškodí ani častější opláchnutí. Preventivně můžete použít dětský zásyp.

Opruzeniny „mezi nohama“

trápí především ženy, které mají silnější stehna a rády nosí sukně a šaty. Kvůli opruzeninám si ale na delší vycházky berou kalhoty. Proč? Protože opruzeniny vznikají na vnitřní části stehen, třením stehen o sebe. Vyskytují se především v tříslech, což je horní část vnitřních stran stehen. A opruzeniny v tříslech dokáží znepříjemnit každý krok. Aby k tomu nedocházelo, vezměte si pod šaty nejlépe přiléhavé tenké bavlněné legíny nad kolena v tělové barvě. Silonky jsou dobré v chladnějších dnech, ale v létě se v umělině stehna více potí a snadněji rozedřou. Preventivně můžete použít dětský zásyp, omezí pocení i tření.

Opruzeniny pod prsy a v podpaží

Mít velká ňadra je přání mnohých žen. Ale u hodně obdařených dam se mohou čas od času objevit nepříjemné opruzeniny pod prsy. Vznikají velmi rychle a příčinou je mikroklima příznivé pro rozvoj bakterií. Ty na pokožce žijí běžně, ale za určitých podmínek stálého tepla a vlhka se přemnoží. Totéž platí pro opruzeniny v podpaží. Předcházet těmto opruzeninám lze jen důslednou hygienou, větráním, otíráním a častým mytím. Místa pod prsy můžete zapudrovat dětským zásypem, v podpaží používat deodorant proti pocení.

Co na opruzeniny, když už vás potkají?

Léčba opruzeniny není složitá, začneme-li s ní hned, jak se opruzenina projeví. Nevyplácí se čekat, že sama zmizí. Opruzenina se snadno infikuje a mohou vznikat hluboké rány, které se hojí dlouho a obtížně. Opruzeninu omyjete vlažnou vodou a dezinfikujete. Můžete použít dezinfekční gel, který nepálí. Můžete použít i slabý roztok hypermanganu nebo odvar z řepíku či měsíčku. Omyté místo neutíráte ale necháte vyvětrat nebo osušíte vlažným fénováním. Na suchou opruzeninu natřete mast na opruzeniny s vysušujícím a zklidňujícím účinkem na bázi zinku.

Jak předcházet opruzeninám

Ideální je pečovat o pokožku tak, aby se opruzeninám nedařilo. Snažte se podpořit její přirozenou bariérovou funkci. Kůži na kritických místech ošetřujte lehce roztíratelnými krémy, které pokožku hydratují a vytváří na ní prodyšný transparentní film. Můžete použít bariérový krém Dermaguard nejen vytváří bariéru, která pokožku ochraňuje a posiluje ale i hydratuje, a to vše po dobu až 6 hodin, což je pro pokožku náchylnou k opruzeninám velmi důležité.

Krém zakoupíte v lékárnách nebo na eshopu www.dermaguard.cz

Tagy: