Osmý den války Ovečkin stále vystavuje profilovou fotku s Putinem. Jaký je jejich vztah?

Už osmý den probíhá ruská invaze na Ukrajině a jeden z nejlepších hokejistů současnosti Alexandr Ovečkin stále neudělal drobnost, kterou naprostá většina světa očekává. Hvězda Washingtonu Capitals a celé NHL si ponechává na svém Instagramu profilovou fotografii s mužem, který násilí rozpoutal – Vladimirem Putinem.

Ruští sportovci jsou obecně ke konfliktu na Ukrajině dost zdrženliví. Často se uchylují k prohlášení typu „válka je špatná“, ale důraznější slova až na výjimky nevolí. Nicméně (ne)reakce Alexandra Ovečkina zatím vyčnívá nejvíce.

Aktuálně čtvrtý nejgólovější hráč v historii NHL sice minulý pátek řekl: „Prosím, už ne válku,“ ale k tomu dodal, že „Putin je jeho prezident“. Přitom zvlášť s ohledem na fakt, že se 36letý Ovečkin aktuálně pohybuje v USA a nečelí ruské propagandě, musí mít přehled, kdo krvavé boje na ukrajinském území rozpoutal.

Přesto se evidentně od Putina i přes jeho činy nedistancoval. A leckdo se diví, že jednička draftu z roku 2004 stále neudělala symbolickou drobnost a na svém Instagramu vystavuje společný snímek s ruským vůdcem. Navíc jde o profilovou fotografii.

Není přehnané říci, že se Ovečkin s Putinem roky přátelí. Před prezidentskými volbami v roce 2018 dokonce slavný hokejista založil jakési hnutí s názvem PutinTeam, které mělo za úkol politikovi vyjádřit podporu a pomoct mu obhájit mandát. Ke spolku „putinovců“ se mimochodem připojily další sportovní celebrity – Ovečkinův soupeř z NHL Jevgenij Malkin, skokanka o tyči Jelena Isinbajevová nebo krasobruslař Jevgenij Pljuščenko.

Rovněž se ví, že Ovečkin má na Putina osobní telefonní číslo, veřejnost také před časem četla o tom, jak prezident poslal rodákovi z Moskvy svatební dar. Jednalo se o speciální čajový set s věnováním. Vzájemný vztah je upevněn i skutečností, že vládce Kremlu hokej miluje.

Ovečkin se může zdráhat cokoliv říct na adresu 69letého Putina i z toho důvodů, že v Rusku má stále část své rodiny. Nicméně ve své zemi je modlou a právě jeho slova by mohla na ruskou veřejnost zafungovat. „Vzhledem k jeho postavení hrdiny by se Putin jen stěží mstil,“ poznamenal Jack Todd z webu Montreal Gazette.

Kontrast vůči Ovečkinovi vytváří jiný hokejista z NHL Artěmij Panarin. Rus hrající za New York Rangers už v minulosti Putina kritizoval a navíc podporoval opozičního aktivistu Alexeje Navalného. Panarin si stěžoval, že v Rusku už prakticky neexistuje svoboda slova. Od vypuknutí konfliktu na Ukrajině ale zatím nepromluvil.

Tagy:

Hlavní zprávy

Trauma z tragédie zůstalo. Dva fanoušci si vzpomněli na Hillsborough a spáchali sebevraždu
Fotbal

Trauma z tragédie zůstalo. Dva fanoušci si vzpomněli na Hillsborough a spáchali sebevraždu

Letošní finále Ligy mistrů mezi Realem Madrid a Liverpoolem začalo s více než půlhodinovým zpožděním. Někteří příznivci totiž bez lístků přelezli ploty pařížského Stade de France, takže zavládl chaos. V útrobách stadionu se mačkali lidé, ve vzduchu visel velký průšvih. Leckomu se vybavila událost z roku 1989 na Hillsborough, kde tlačenice vyústila v 97 obětí. Vzpomněli si i dva přeživší tragédie, které navrácené trauma dovedlo k sebevraždě.

Druhé kolo senátních voleb začalo, místnosti se otevřely. Jak dopadnou vyhrocené souboje?
Senátní volby

Druhé kolo senátních voleb začalo, místnosti se otevřely. Jak dopadnou vyhrocené souboje?

V Česku začalo v pátek ve 14:00 druhé kolo letošních senátních voleb. Lidé v nich rozhodnou nejen o 24 budoucích senátorech, ale také o míře posílení hnutí ANO v horní komoře. Voliči na Jihlavsku navíc určí, zda mandát obhájí Miloš Vystrčil (ODS) a bude tak moci zůstat v čele Senátu. Bez ohledu na výsledek voleb zůstane klubu ODS a TOP 09 jako nejpočetnějšímu právo nominovat šéfa horní komory a budou mít většinu v Senátu vládní frakce.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
16:43

Německo podle politických představitelů nikdy neuzná ruskou anexi ukrajinských území

16:32

Polsko odsuzuje připojení částí Ukrajiny k Rusku, vyzývá k další pomoci Kyjevu

16:16

Ukrajina žádá o vstup do NATO

16:03

Miloš Zeman odsoudil ruskou agresi proti Ukrajině

Vysáváte rozpočet jak pijavice a lidé nemají na energie, řekl Okamura. Lžete, reagoval Kupka

Předseda SPD Tomio Okamura se v pátek v Poslanecké sněmovně tvrdě pustil do vlády v souvislosti s navrhovanou novelou služebního zákona. Vyčítá, že zatímco lidé nemají na energie, chystá se kabinet zřídit neomezený počet politických náměstků na ministerstvech, což považuje za trafiky pro vládní spolustraníky. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) jeho slova označil za lži.

Krizový plán EU: Snížíme spotřebu a zdaníme mimořádné zisky, schválili ministři

Členské země Evropské unie se ve snaze zmírnit dopady aktuální energetické krize dohodly na snižování spotřeby elektřiny a zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv. Peníze odebrané energetickým společnostem plánují využívat na podporu zranitelných skupin obyvatel a podniků nebo na financování úsporných opatření. Dosažení politické dohody oznámilo české předsednictví v Radě EU.

Rusko i Ukrajina se připravují na dlouhý konflikt. Expert popsal, jaký vliv bude mít zima

Příměří mezi Ukrajinou a Ruskem je aktuálně utopií. Oba státy se i nadále snaží posilovat své řady, pokračují v ostřelování a bojích, a k tomu zahájily přípravy na válku v příštím roce. Vyplývá to z kroků, ke kterým Moskva i Kyjev přistupují. Ukrajinci se však zároveň snaží využít převzaté iniciativy v konfliktu a tlačit na Rusy, co nejvíce to jde.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Ruská raketa u Záporoží zasáhla humanitární konvoj. Zabila nejméně 25 lidí, čekali na příbuzné

Aktualizováno

Nejméně 25 lidí v pátek zahynulo a další desítky byly zraněny při ruském raketovém útoku na civilní humanitární konvoj u jihoukrajinského města Záporoží. Oznámily to ukrajinské úřady, podle kterých útočili Rusové. Okupační správa Záporožské oblasti naopak uvedla, že za útokem stojí Kyjev. Zasažení civilisté podle gubernátora čekali ve frontě, aby z Ruskem okupovaného území odvezli své příbuzné. Okupační správa této oblasti následně uvedla, že za útokem stojí Kyjev.

Malé holčičky teď mají noční můry. Otcové zlobivek plísní šampiona, který se nevyspal

Co mají Novak Djokovič a Mathieu van der Poel společného? Oba jsou celosvětově známí sportovci, kteří by nejradši z paměti vymazali letošní výlet do Austrálie. Tenistovi přidělaly vrásky na obličeji zmatky s vízem, cyklistické personě zase dvě nezletilé dívky. K hotelovému incidentu, který nizozemskému závodníkovi znemožnil šance na vítězství na mistrovství světa, se vyjádřili otcové dvou narušitelek nočního klidu.

Domácí zpravodajství

„Zeman nepracuje“. Poslanci chtějí Hradu sebrat 30 milionů a podpořit protialkoholní prevenci

Seberte prezidentské kanceláři 30 milionů korun a dejte je na protidrogovou politiku. S takovým návrhem přišla skupina koaličních poslanců v čele s lidovcem Šimonem Hellerem. Konkrétně jde o sumu určenou na lesní hospodářství. Lánské lesní správě šéfuje Miloš Balák, který ovšem byl pravomocně odsouzen v souvislosti s ovlivňováním jedné ze zakázek. Zmíněných 30 milionů korun by zamířilo na protidrogovou politiku a prevenci závislosti na alkoholu.