Jermanová o „grilování“ Síkely: Otazníky jsou kolem jeho majetku. Zapotí se, míní Charanzová
Tragické osudy hokejistů Jaroslavle: Marek chtěl zpět do Česka, Demitra končil v slzách Zdroj: Profimedia.cz
Tragické osudy hokejistů Jaroslavle: Marek chtěl zpět do Česka, Demitra končil v slzách Zdroj: Profimedia.cz
Od tragédie v Jaroslavli, kdy celý tamní hokejový tým zahynul při letecké havárii, uběhlo již deset let. Vyhasly například životy trojice českých reprezentantů Karla Rachůnka, Jana Marka a Josefa Vašíčka, zemřel také legendární slovenský hokejista Pavol Demitra a další hokejové ikony. Podívejte se na ty nejzajímavější osudy obětí nehody, která otřásla nejen hokejovým světem.
K pádu letadla došlo přesně před deseti lety – 7. září 2011. Zemřeli všichni členové týmu, celkově pak 44 lidí. Jediným přeživším byl palubní inženýr Alexandr Sizov.
Jaké byly osudy nejznámějších obětí?
Český kapitán a v té době i jeden z nejlepších obránců ruské KHL. Nejstarší z bratrského tria hokejistů Karel Rachůnek měl před sebou druhou sezonu v Jaroslavli, přičemž se už po svém přesunu tam stal lídrem týmu. Velkou stopu zanechal i v reprezentaci. V roce 2010 jí zachránil naděje na postup do finále mistrovství světa, když slavným gólem sedm vteřin před koncem vyrovnal semifinálový duel se Švédskem. Na šampionátu o rok později pak proslul tím, že jej v prvním duelu s Ruskem velmi nevybíravě srazil ruský hromotluk Jevgenij Arťuchin. Rachůnkovi po pádu na led tekla z hlavy krev. Oba hokejisté se ale setkali znovu, a to v zápase o bronzové medaile. Tentokrát Rachůnek vrátil úder, když Arťuchina narazil na mantinel s takovou silou, že s ním rozbil plexisklo. V době letecké katastrofy bylo Rachůnkovi čerstvě 32 let. Jeho manželce Kateřině těžké období pomohl překonat jeho spoluhráč z reprezentace Petr Vampola, který si ji později vzal za manželku.
Jan Marek se rovněž trvale zapsal do paměti českým fanouškům. Na mistrovství světa v roce 2010 byl jedním z klíčových hráčů zlatého týmu a společně s Lukášem Kašparem vytvořil dvojici nájezdníků. Oba totiž svými proměněnými samostatnými nájezdy rozhodli o vítězství nejprve ve čtvrtfinále nad Finy a poté v semifinále se Švédy. O rok později na šampionátu opět hrál a svým gólem na 6:4 v zápase o třetí místo proti Rusům uklidnil Čechy, kteří následně získali bronzové medaile. V Rusku hrál několik let, ale do Jaroslavle se přesunul těsně před sezonou 2011/12. Po ní měl v plánu zemi opustit a vrátit se do Čech. Hovořilo se o tom, že zamíří do pražské Sparty, kde před odchodem do KHL působil a vyhrál s ní i mistrovský titul. Sparťanský dres však již znovu neoblékl. Před starou halou Sparty v Holešovicích je dodnes jeho busta.
V týmu Jaroslavle patřil Vašíček k matadorům. Za Lokomotiv se chystal odehrát svoji čtvrtou sezonu a každý rok patřil k tahounům. Díky kvalitním výkonům si dokonce zahrál za českou reprezentaci na olympijských hrách v roce 2010 v kanadském Vancouveru. Nebyl sice součástí národního týmu, který na šampionátu v témže roce senzačně triumfoval, ale titul mistra světa měl již z mistrovství světa v roce 2005. Tehdy čeští hokejisté rovněž překvapili svět, když i přes extrémně silný kanadský výběr ve finále dokázali vyhrát zlato. Vašíčkovi bylo v době nehody 30 let a zanechal po sobě snoubenku Michaelu. Ta je dnes partnerkou jiného hokejisty Lukáše Lhotáka.
Při letecké katastrofě zahynula rovněž slovenská hokejová legenda Pavol Demitra. Ten patřil mezi nejlepší slovenské hráče v moderních dějinách a platil za jednoho z reprezentačních tahounů, který měl zároveň i velmi solidní kariéru v kanadsko-americké NHL. Do Jaroslavle zamířil z Vancouveru a strávil v ní jednu sezonu. Velmi emotivním obrázkem bylo jeho loučení se na mistrovství světa 2011 jen pár měsíců před nehodou. Na šampionátu v Bratislavě a Košicích totiž vedl domácí výběr jako kapitán a poté, co Slováci vypadli, ještě na ledě ukončil reprezentační kariéru. Když mu tleskal celý stadion, neubránil se slzám.
Legendy svých národních týmů ztratily i jiné státy. Jednou z obětí letecké havárie byl totiž i lotyšský obránce Karlis Skrastinš. Ten byl dlouholetým kapitánem národního týmu a jedním z mála Lotyšů, kteří dlouhá léta působili v NHL. Přesto, že reprezentaci nikdy nedotáhl k výraznému úspěchu, platil za jednoho z moderních představitelů tamního hokeje. Před osudnou sezonou 2011/12 se do Jaroslavle tehdy již 37letý lotyšský veterán přesunul z NHL, kde naposledy hrál za tým Dallas Stars.
Takřka totožný případ jako Skrastinš je i Ruslan Salej. Ten častokrát vedl běloruský národní tým na světových šampionátech jako kapitán týmu a stejně jako jeho lotyšský kolega strávil většinu kariéry v NHL, kde byl rovněž jedním z mála reprezentantů své země. V nejlepší lize světa se držel až do svých 36 let. Podobnost se Skrastinšem je také v tom, že i Salej do týmu Jaroslavle přestoupil právě před tragickou havárií. Předešlou sezonu 2010/11 totiž strávil ještě ve slavném týmu Detroit Red Wings.
Celý svět krátce po pádu letadla sledoval všechny zprávy o Alexandru Galimovovi. Ruský hokejista byl totiž jediným členem hokejového týmu, který pád letadla přežil, ještě společně s palubním inženýrem Alexandrem Sizovem. Ten žije dodnes, Galimov bohužel nikoliv. Reprezentant Ruska měl totiž po havárii tak vážná zranění, že své spoluhráče přežil jen o několik dní. Byl udržován v umělém spánku, ale 12. září, pět dní po katastrofě, na následky popálenin zemřel.
Při pádu letadla s týmem Lokomotivu Jaroslavl zahynuli i všichni členové realizačního týmu. Ten čerstvě vedl kanadský trenér Brad McCrimmon. Ten působil rovných deset let v NHL jakožto asistent trenérů na různých štacích a předtím ligu brázdil na bruslích jako hráč. Prošel týmy jako Calgary Flames, Atlanta Trashers a před odchodem do Jaroslavle působil v klubu Detroit Red Wings. Stejně jako zmínění Skrastinš a Salej se do KHL přesunul těsně před osudovou sezonou. Lokomotiv Jaroslavl pro něj měl být prvním profesionálním týmem, u něhož měl být jako hlavní kouč.