Tragické osudy hokejistů Jaroslavle: Marek chtěl zpět do Česka, Demitra končil v slzách

Od tragédie v Jaroslavli, kdy celý tamní hokejový tým zahynul při letecké havárii, uběhlo již deset let. Vyhasly například životy trojice českých reprezentantů Karla Rachůnka, Jana Marka a Josefa Vašíčka, zemřel také legendární slovenský hokejista Pavol Demitra a další hokejové ikony. Podívejte se na ty nejzajímavější osudy obětí nehody, která otřásla nejen hokejovým světem.

K pádu letadla došlo přesně před deseti lety – 7. září 2011. Zemřeli všichni členové týmu, celkově pak 44 lidí. Jediným přeživším byl palubní inženýr Alexandr Sizov.

Jaké byly osudy nejznámějších obětí?

Karel Rachůnek

Český kapitán a v té době i jeden z nejlepších obránců ruské KHL. Nejstarší z bratrského tria hokejistů Karel Rachůnek měl před sebou druhou sezonu v Jaroslavli, přičemž se už po svém přesunu tam stal lídrem týmu. Velkou stopu zanechal i v reprezentaci. V roce 2010 jí zachránil naděje na postup do finále mistrovství světa, když slavným gólem sedm vteřin před koncem vyrovnal semifinálový duel se Švédskem. Na šampionátu o rok později pak proslul tím, že jej v prvním duelu s Ruskem velmi nevybíravě srazil ruský hromotluk Jevgenij Arťuchin. Rachůnkovi po pádu na led tekla z hlavy krev. Oba hokejisté se ale setkali znovu, a to v zápase o bronzové medaile. Tentokrát Rachůnek vrátil úder, když Arťuchina narazil na mantinel s takovou silou, že s ním rozbil plexisklo. V době letecké katastrofy bylo Rachůnkovi čerstvě 32 let. Jeho manželce Kateřině těžké období pomohl překonat jeho spoluhráč z reprezentace Petr Vampola, který si ji později vzal za manželku.

Jan Marek

Jan Marek se rovněž trvale zapsal do paměti českým fanouškům. Na mistrovství světa v roce 2010 byl jedním z klíčových hráčů zlatého týmu a společně s Lukášem Kašparem vytvořil dvojici nájezdníků. Oba totiž svými proměněnými samostatnými nájezdy rozhodli o vítězství nejprve ve čtvrtfinále nad Finy a poté v semifinále se Švédy. O rok později na šampionátu opět hrál a svým gólem na 6:4 v zápase o třetí místo proti Rusům uklidnil Čechy, kteří následně získali bronzové medaile. V Rusku hrál několik let, ale do Jaroslavle se přesunul těsně před sezonou 2011/12. Po ní měl v plánu zemi opustit a vrátit se do Čech. Hovořilo se o tom, že zamíří do pražské Sparty, kde před odchodem do KHL působil a vyhrál s ní i mistrovský titul. Sparťanský dres však již znovu neoblékl. Před starou halou Sparty v Holešovicích je dodnes jeho busta.

Josef Vašíček

V týmu Jaroslavle patřil Vašíček k matadorům. Za Lokomotiv se chystal odehrát svoji čtvrtou sezonu a každý rok patřil k tahounům. Díky kvalitním výkonům si dokonce zahrál za českou reprezentaci na olympijských hrách v roce 2010 v kanadském Vancouveru. Nebyl sice součástí národního týmu, který na šampionátu v témže roce senzačně triumfoval, ale titul mistra světa měl již z mistrovství světa v roce 2005. Tehdy čeští hokejisté rovněž překvapili svět, když i přes extrémně silný kanadský výběr ve finále dokázali vyhrát zlato. Vašíčkovi bylo v době nehody 30 let a zanechal po sobě snoubenku Michaelu. Ta je dnes partnerkou jiného hokejisty Lukáše Lhotáka.

Pavol Demitra

Při letecké katastrofě zahynula rovněž slovenská hokejová legenda Pavol Demitra. Ten patřil mezi nejlepší slovenské hráče v moderních dějinách a platil za jednoho z reprezentačních tahounů, který měl zároveň i velmi solidní kariéru v kanadsko-americké NHL. Do Jaroslavle zamířil z Vancouveru a strávil v ní jednu sezonu. Velmi emotivním obrázkem bylo jeho loučení se na mistrovství světa 2011 jen pár měsíců před nehodou. Na šampionátu v Bratislavě a Košicích totiž vedl domácí výběr jako kapitán a poté, co Slováci vypadli, ještě na ledě ukončil reprezentační kariéru. Když mu tleskal celý stadion, neubránil se slzám.

Karlis Skrastinš

Legendy svých národních týmů ztratily i jiné státy. Jednou z obětí letecké havárie byl totiž i lotyšský obránce Karlis Skrastinš. Ten byl dlouholetým kapitánem národního týmu a jedním z mála Lotyšů, kteří dlouhá léta působili v NHL. Přesto, že reprezentaci nikdy nedotáhl k výraznému úspěchu, platil za jednoho z moderních představitelů tamního hokeje. Před osudnou sezonou 2011/12 se do Jaroslavle tehdy již 37letý lotyšský veterán přesunul z NHL, kde naposledy hrál za tým Dallas Stars.

Ruslan Salej

Takřka totožný případ jako Skrastinš je i Ruslan Salej. Ten častokrát vedl běloruský národní tým na světových šampionátech jako kapitán týmu a stejně jako jeho lotyšský kolega strávil většinu kariéry v NHL, kde byl rovněž jedním z mála reprezentantů své země. V nejlepší lize světa se držel až do svých 36 let. Podobnost se Skrastinšem je také v tom, že i Salej do týmu Jaroslavle přestoupil právě před tragickou havárií. Předešlou sezonu 2010/11 totiž strávil ještě ve slavném týmu Detroit Red Wings.

Alexandr Galimov

Celý svět krátce po pádu letadla sledoval všechny zprávy o Alexandru Galimovovi. Ruský hokejista byl totiž jediným členem hokejového týmu, který pád letadla přežil, ještě společně s palubním inženýrem Alexandrem Sizovem. Ten žije dodnes, Galimov bohužel nikoliv. Reprezentant Ruska měl totiž po havárii tak vážná zranění, že své spoluhráče přežil jen o několik dní. Byl udržován v umělém spánku, ale 12. září, pět dní po katastrofě, na následky popálenin zemřel.

Brad McCrimmon

Při pádu letadla s týmem Lokomotivu Jaroslavl zahynuli i všichni členové realizačního týmu. Ten čerstvě vedl kanadský trenér Brad McCrimmon. Ten působil rovných deset let v NHL jakožto asistent trenérů na různých štacích a předtím ligu brázdil na bruslích jako hráč. Prošel týmy jako Calgary Flames, Atlanta Trashers a před odchodem do Jaroslavle působil v klubu Detroit Red Wings. Stejně jako zmínění Skrastinš a Salej se do KHL přesunul těsně před osudovou sezonou. Lokomotiv Jaroslavl pro něj měl být prvním profesionálním týmem, u něhož měl být jako hlavní kouč.