reklama

Ovčáček je zvláštní bytost, je psychicky nevyvážený. Potřebuje pomoc, hodnotí politolog

Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček je zvláštní bytostí. Je psychicky nevyvážený. V pořadu Interview na CNN Prima NEWS zhodnotil hradního mluvčího politolog a politický komentátor Jiří Pehe. Ten také hovořil o aktuální situaci kolem zdraví prezidenta Miloše Zemana nebo o jeho poradci Martinu Nejedlém.

reklama

Policie oznámila, že zahájí prošetřování možného protiprávního jednání, ve kterém lze spatřovat znaky trestných činů proti republice v okolí Miloše Zemana. Podle Peheho se to zřejmě v prvé řadě týká kancléře prezidenta Vratislava Mynáře.

„Zdá se být ústřední postavou v tom, jakým způsobem kancelář prezidenta postupovala, nebo nepostupovala, informovala a neinformovala. Bude tam celá řada otázek ohledně pravosti podpisu na svolání Sněmovny. Druhá věc je, zdali kancléř Mynář tím, že od nemocnice obdržel zprávu o stavu prezidenta a přesto svolal schůzku s Vondráčkem, neohrozil zdraví a život hlavy státu,“ vysvětlil politolog.

Šprajc kancléře

Zamlčení informací o prezidentově zdraví si Pehe vysvětluje tak, že „Hrad a lidé okolo prezidenta mají vlastní zájmy“.

„Dlouhodobě se mi zdá, že prezidenta využívají k vlastním zájmům a zřejmě se rozhodli vytvářet zdání, že prezident na tom je dobře. Myslí, že to je boj o moc a udržení vlivu. Pokud by prezident byl suspendován, jedna část pravomocí přechází na premiéra, druhá na předsedu Sněmovny. Premiér by pak měl možnost odvolat kancléře a další pracovníky prezidenta, takže mají důvod obávat se o svoji budoucnost,“ vysvětlil Pehe. „Hrad si vymýšlel s tím, že prezident je na tom lépe, než je, a asi se mu to vymklo z rukou,“ dodal politolog.

Premiér Andrej Babiš (ANO) i šéf ODS Petr Fiala Mynáře vyzvali, aby post kancléře opustil. Mynář prohlásil, že prezidentem republiky je Zeman, který ho jmenoval, a on jako jediný jej může odvolat.

„Pokud pravomoci prezidenta přejdou na někoho jiného, prezidentem se napůl stává premiér a napůl předseda Sněmovny. Podle mě tam z právního hlediska není co řešit. Říct, že mě může odvolat pouze prezident Zeman, protože mě jmenoval, dostali bychom se do absurdní situace, že kancléř Mynář by jím byl doživotně, pokud by prezident Zeman zemřel,“ objasnil Pehe.

„Je to jenom šprajc kancléře, který tu hraje zvláštní hru s veřejností i politiky, kteří o tom momentálně rozhodují,“ dodal.

Nevyrovnaný Ovčáček

Řeč byla také o mluvčím prezidenta Jiřím Ovčáčkovi. „Jiří Ovčáček je zvláštní bytost. Těžko se mi o něm mluví, myslím, že by možná trochu potřeboval pomoc. Zdá se mi být psychicky nevyvážený. Celou dobu, co byl prezident v nemocnici, dával velmi zmatené zprávy – neinformoval o jeho stavu, ale živil nás citáty z bible a podobně. Je to skoro absurdní podívaná,“ má jasno politolog.

Podle Peheho si Ovčáček také občas protiřečí. „Když se ozvaly hlasy, že by se to, co se děje okolo prezidenta, mělo vyšetřovat jako zločin proti republice, Jiří Ovčáček se ozval s tím, že za prezidentem v nemocnici vůbec nebyl, ale přitom nás informoval o tom, že prezident jí buchty a vinnou klobásu,“ pokračoval politolog.

Do hradní trojice, která čelí dlouhodobě kritice, patří také Zemanův externí poradce Martin Nejedlý. Toho v úterý vyzval na pokyn premiéra Babiše ministr zahraničí Kulhánek k tomu, aby vrátil diplomatický pas. Má na to sedm dní.

„Dlouhodobě víme, že Martin Nejedlý nebyl ani v pracovním poměru na Hradě. Údajně působil jako poradce prezidenta, měl tam svoji kancelář. Přitom nebyl státním úředníkem a v pracovním poměru, z čehož i soudím, že neměl dostat diplomatický pas. Působil jsem po boku prezidenta Havla a nedokážu si představit, že bychom rozdávali diplomatické pasy,“ uvedl Pehe.

Diplomatický pas Nejedlému „přiklepl“ v prosinci 2013 tehdejší šéf diplomacie Jan Kohout, člen „přechodné“ úřednické vlády Jana Fischera.

Tagy:

Hlavní zprávy

První případ varianty omikron v Česku: Má jít o ženu, která letěla z Namibie přes JAR
Koronavirus

První případ varianty omikron v Česku: Má jít o ženu, která letěla z Namibie přes JAR

 • Aktualizováno
 • České hygienické stanice odhalily první nákazu mutace koronaviru omikron. Ta je podle expertů nejen nebezpečnější, ale také se rychleji šíří a umí obejít očkování. CNN Prima NEWS to potvrdil mluvčí rezortu zdravotnictví Daniel Köppl. Mělo by jít o Češku, která se vrátila z Namibie a letěla přes Jihoafrickou republiku (JAR) a Dubaj, informoval na Twitteru premiér Andrej Babiš.

  Biatlonistka Markéta Davidová vyhrála vytrvalostní závod. Pomohla jí čistá střelba

  Mistryně světa Markéta Davidová zahájila Světový pohár v biatlonu vítězstvím ve vytrvalostním závodě. Díky čisté střelbě ho v sobotu ve švédském Östersundu ovládla o minutu a 17,7 sekundy před Rakušankou Lisou Theresou Hauserovou. Po triumfu na únorovém světovém šampionátu v Pokljuce podruhé za sebou vyhrála závod na 15 kilometrů a znovu na střelnici neminula ani jeden terč.

  Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

  Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

  Maye Musk: Tohle je víc, než o čem jsem kdy snila, říká matka slavných synů

  Maye Musk je úspěšná podnikatelka, modelka a také máma tří úspěšných dětí včetně byznysmena a zakladatele společnosti SpaceX Elona Muska. Investice do jejich i svého vzdělání považuje za ty nejdůležitější. Velkým tématem je pro ni jako pro dietoložku také zdraví a zdravá strava. Pro Vogue CS se fotila v modelech DressX, značky digitální módy, se kterou spolupracuje – během své dlouhé modelingové kariéry zažila analogové focení, přechod na digitální přístroje a nyní i digitální oděvy. Jak sama říká, vše nové a futuristické ji baví, takže také sama inciovala focení, kdy svůj výsledný vzhled viděla až na samotných fotografiích.

  Válkovo kladivo na covid: Nařídit, poručit, pokutovat a cílená opatření místo plošných

  Dosavadní vláda bojovala s covidem prostřednictvím plošných opatření, jejichž dodržování ale nebyla dostatečně kontrolována. To se má s nástupem nového kabinetu změnit. „Cílená opatření jsou vždycky efektivnější než ta plošná,“ tvrdí designovaný ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v rozhovoru pro portál iDnes.cz. Jak chce zlepšit práci hygieniků a proč chce obnovit uznávání PCR testů?

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

  Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

  Zazářila ve filmech Všichni dobří rodáci či Noc nevěsty. Oblíbená herečka zemřela

  V úterý 23. listopadu zasáhla nejen šumperské divadlo smutná zpráva. V 85 letech zemřela dlouholetá členka místní činohry Jaroslava Vysloužilová-Wanieková. Ačkoliv více než 40 let zasvětila právě Divadlu Šumperk, diváci si jí mohli všimnout i v řadě filmových rolí, například ve snímcích Všichni dobří rodáci nebo Noc nevěsty. O její smrti informovalo vedení divadla.

  Šmarda: Fialova vláda má nevhodné kandidáty. Bartoš je promarněná příležitost

  V budoucí vládě Petra Fialy (ODS) jsou nevhodní nominanti. V pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS to řekl starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda (ČSSD). Zhodnotil k tomu nominaci šéfa Pirátů Ivana Bartoše na post ministra pro místní rozvoj a digitalizaci. Podle Šmardy by bylo lepší, kdyby na tomto postu byl starosta a člověk se zkušeností z komunální politiky.

  reklama