Ovlivní Zeman podobu vlády? Nemusí chtít jmenovat všechny členy kabinetu, říká Paroubek

Prezident republiky Miloš Zeman nemusí jmenovat všechny členy vlády poskládané z koalice Spolu, Pirátů a Starostů, zmínil bývalý premiér za ČSSD Jiří Paroubek v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. To samé si myslí i někdejší vicepremiér Cyril Svoboda (KDU-ČSL), podle něj se ale nestane, že by si Zeman vnutil vlastního člena vlády.

Hospitalizovaný prezident Zeman je podle lídra Spolu a předsedy ODS Petra Fialy ochoten ho přijmout ve chvíli, kdy bude ve střešovické nemocnici přeložen z intenzivní péče na normální pokoj. Fiala to sdělil po dvanáctihodinovém jednání o koaliční smlouvě a vládním programu. Kabinet by měl mít 18 resortů – koalice Spolu jich dostane jedenáct, koalice Pirátů se Starosty sedm.

S ohledem na většinu, kterou vláda má v Poslanecké sněmovně, si Paroubek myslí, že Zeman kandidáta na premiéra neodmítne. „Prezident Beneš říkal: Jsem ústavní prezident – mám názory, jaké má vláda. Já být na jeho (Zemanově) místě, postupoval bych takto. I s ohledem na jeho vlastní zdravotní problém,“ vysvětlil Paroubek svůj pohled.

Ačkoliv by schůze mezi hlavou státu a premiérským kandidátem měla proběhnout bez nějakých větších komplikací, Zeman by mohl zakročit u konkrétních šéfů resortů. „Nemusí chtít jmenovat všechny členy vlády. Viděl bych to jako velmi pravděpodobné. U některých jmen, kde by třeba Václav Klaus zvedl obočí, by Zeman mohl říct, že je nepodepíše,“ nastínil možný problém Paroubek.

Zeman si svého člena vlády nevynutí, myslí si Svoboda

Bývalý vicepremiér a někdejší ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) upozornil, že v případě aktivace článku 66 Ústavy ČR, která by konstatovala neschopnost prezidenta republiky vykonávat svou funkci, by Zeman přišel i o možnost jmenovat Fialovu vládu. Pak by nastal velký problém.

„Nemůže skutečně vůbec nic – ani abdikovat. Někdo ten článek nedomyslel. Je tedy lepší, aby prezident do toho vstoupil a jednalo se s ním. Jak známe Miloše Zemana, bude mít k někomu výhrady. Otázka je, jak razantně a silně,“ přiblížil možný scénář ve vysílání CNN Prima NEWS.

Na druhou stranu si Svoboda nedokáže představit, že by prezident republiky tlačil svou vlastní představu o sestavě kabinetu. Na to je váha zformované pětistranné koalice příliš silná. „Asi se bude dohadovat, ale nemyslím, že by si Zeman vynutil nového člena vlády proti vůli Petra Fialy,“ dodal na závěr pořadu 360°.

Tagy: