reklama

Ovlivní Zeman podobu vlády? Nemusí chtít jmenovat všechny členy kabinetu, říká Paroubek

Prezident republiky Miloš Zeman nemusí jmenovat všechny členy vlády poskládané z koalice Spolu, Pirátů a Starostů, zmínil bývalý premiér za ČSSD Jiří Paroubek v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. To samé si myslí i někdejší vicepremiér Cyril Svoboda (KDU-ČSL), podle něj se ale nestane, že by si Zeman vnutil vlastního člena vlády.

reklama

Hospitalizovaný prezident Zeman je podle lídra Spolu a předsedy ODS Petra Fialy ochoten ho přijmout ve chvíli, kdy bude ve střešovické nemocnici přeložen z intenzivní péče na normální pokoj. Fiala to sdělil po dvanáctihodinovém jednání o koaliční smlouvě a vládním programu. Kabinet by měl mít 18 resortů – koalice Spolu jich dostane jedenáct, koalice Pirátů se Starosty sedm.

S ohledem na většinu, kterou vláda má v Poslanecké sněmovně, si Paroubek myslí, že Zeman kandidáta na premiéra neodmítne. „Prezident Beneš říkal: Jsem ústavní prezident – mám názory, jaké má vláda. Já být na jeho (Zemanově) místě, postupoval bych takto. I s ohledem na jeho vlastní zdravotní problém,“ vysvětlil Paroubek svůj pohled.

Ačkoliv by schůze mezi hlavou státu a premiérským kandidátem měla proběhnout bez nějakých větších komplikací, Zeman by mohl zakročit u konkrétních šéfů resortů. „Nemusí chtít jmenovat všechny členy vlády. Viděl bych to jako velmi pravděpodobné. U některých jmen, kde by třeba Václav Klaus zvedl obočí, by Zeman mohl říct, že je nepodepíše,“ nastínil možný problém Paroubek.

Zeman si svého člena vlády nevynutí, myslí si Svoboda

Bývalý vicepremiér a někdejší ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) upozornil, že v případě aktivace článku 66 Ústavy ČR, která by konstatovala neschopnost prezidenta republiky vykonávat svou funkci, by Zeman přišel i o možnost jmenovat Fialovu vládu. Pak by nastal velký problém.

„Nemůže skutečně vůbec nic – ani abdikovat. Někdo ten článek nedomyslel. Je tedy lepší, aby prezident do toho vstoupil a jednalo se s ním. Jak známe Miloše Zemana, bude mít k někomu výhrady. Otázka je, jak razantně a silně,“ přiblížil možný scénář ve vysílání CNN Prima NEWS.

Na druhou stranu si Svoboda nedokáže představit, že by prezident republiky tlačil svou vlastní představu o sestavě kabinetu. Na to je váha zformované pětistranné koalice příliš silná. „Asi se bude dohadovat, ale nemyslím, že by si Zeman vynutil nového člena vlády proti vůli Petra Fialy,“ dodal na závěr pořadu 360°.

Tagy:

Hlavní zprávy

Asteroid větší než Eiffelovka se blíží k Zemi. NASA ho považuje za znepokojivý

Obrovský asteroid 4660 Nereus, který je větší než Eiffelova věž, se blíží k planetě Zemi. NASA jej považuje za znepokojivý, protože má více než 150 metrů a nachází se ve vzdálenosti 3,9 milionu kilometrů od oběžné dráhy Země. Kolem ní by měl proletět 11. prosince ve vzdálenosti asi 2,4 milionu mil. Podle vědců by ale nebezpečný pro planetu Zemi být neměl.

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Sníh komplikuje dopravu v Česku. Dálnice blokují uvízlé kamiony, řidiče trápí zmrzlá vozovka

Aktualizováno

Husté sněžení a silný vítr komplikují už od rána dopravu na českých dálnicích a silnicích. Například D8 u Ústí nad Labem byla kolem 6:30 uzavřená na 82. kilometru v obou směrech, tedy na Drážďany i na Prahu. Sněžení ovlivňuje i dopravu kolem Prahy. Příměstské autobusy mají zpoždění, některé zastávky se ruší. Na Mělnicku mají autobusy zpoždění desítky minut. Varování meteorologů řidičům před ledovkou platí i nadále.

reklama

Domácí zpravodajství

Laffita o vztahu s otcem: Byl to macho. Říkal, že jestli budu gay, zabije mě jako psa

Kubánec Osmany Laffita se živí jako úspěšný módní návrhář a více než 25 let žije ve šťastném vztahu s partnerem Guyem. V mládí to však neměl vůbec lehké. Svou orientaci musel dlouho skrývat. V době, kdy žil ještě na Kubě, to bylo trestné. Dlouho se s tím nemohli smířit ani jeho otec. „Táta mi kolikrát říkal, že jestli budu gayem, zabije mě jako psa,“ řekl Laffita v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS.

reklama