Zeman se těší na setkání. Přijme mě, až bude na normálním pokoji, potvrdil Fiala

Šéf ODS Petr Fiala uvedl, že má s prezidentem Milošem Zemanem předběžně domluvenou schůzku. K té má dojít, až lékaři z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) přesunou hlavu státu z jednotky intenzivní péče na standardní pokoj. Fiala to řekl na úterním brífinku po jednání koalic Spolu a PirSTAN.

Lídři ODS, lidovců, TOP 09, Starostů a Pirátů v úterý od rána do večera jednali o programu a složení budoucí vlády. Shodli se na tom, že koalice Spolu bude mít v novém kabinetu jedenáct členů a koalice Pirátů se Starosty sedm.

Kandidát na premiéra Petr Fiala také na brífinku po jednání sdělil, že má s prezidentem Milošem Zemanem předběžně domluvenou schůzku. „Dnes mě kontaktoval Vratislav Mynář a vyřídil mi vzkaz, že pan prezident se těší na setkání se mnou a že mě přijme, až bude přeložen na normální pokoj,“ potvrdil lídr koalice Spolu.

Zeman je v ÚVN hospitalizovaný od 10. října. Zpráva lékařského týmu, kterou kancléř Vratislav Mynář obdržel o tři dny později, hovořila o tom, že hlava státu není schopna vykonávat své pracovní povinnosti.

ÚVN však 22. října konstatovala, že se Zemanův zdravotní stav mírně zlepšil. O čem bude chtít s Fialou diskutovat, zatím není známo. Prezident před volbami avizoval, že pověří sestavením vlády nejsilnější sněmovní stranu (v současnosti hnutí ANO), i když by měly koalice Spolu a PirSTAN většinu.

Ve hře je tak možnost, že se ze strany Zemana může jednat o pouhý zájem sejít se s předsedou druhé nejsilnější parlamentní strany. Prezident by ale rovněž mohl vzhledem k rychlému a jasnému vývoji jednání mezi oběma koalicemi i odmítavému postoji Andreje Babiše (ANO) stát se znovu předsedou vlády změnit názor a rozhodnout se Fialu skutečně premiérem jmenovat.

Tagy: