reklama

Lipavský je zelenáč a stejně slabá váha jako Kulhánek či Petříček, myslí si komentátor

Pokud by Pirát Jan Lipavský získal post ministra zahraničí, pokračovali bychom v trendu posledních let, sdělil v pořadu 360° komentátor Daniel Kaiser. Ač je výřečný kandidát, byl by zelenáčem, dodal. Komentátor Petr Kolář ho označil za rozbušku a připomněl Lipavského kontroverzní přístup k Izraeli.

reklama

„Jan Lipavský je mladý člověk s dobrou výřečností. Kdyby se stal ministrem zahraničí, bude to ale pokračování trendu. Lipavský bude zelenáč,“ sdělil Kaiser ve vysílání CNN Prima NEWS. Podle něj by šlo o dalšího ze slabých politiků v tomto resortu, jako byli Jakub Kulhánek nebo Tomáš Petříček z ČSSD.

„Lipavský je rozbuška, a to z důvodu jeho postoje k Izraeli. Takových detailů může být celá řada, a do programového prohlášení vlády se vůbec nedostanou,“ řekl k Lipavskému komentátor Petr Kolář.

Pirátská stanoviska jsou totiž v rozporu se Zemanovou podporou židovského státu. Naopak Piráti jsou spíše opatrní. Převažuje u nich podobný postoj jako u většiny států evropské sedmadvacítky. „ODS s panem europoslancem Vondrou zaujímají jiný postoj,“ připomněl Kolář v pořadu 360°.

Ačkoliv je resort zahraničí důležitý, rozhodující roli může mít premiér. „Je to důsledek Lisabonské smlouvy. Ministerstvo zahraničí ztratilo na významnosti. Má asi 30 nebo 40 procent váhy než před několika lety,“ uvedl Kaiser. Doplnil také, že někteří diplomaté z Visegrádské skupiny jsou z představy Lipavského na ministerstvu zděšeni. „Mají pocit, že bude torpédovat situaci, která za premiéra Andreje Babiše nějak fungovala,“ dodal.

„Měli bychom se od Orbána politicky distancovat. Pět let vládne v nouzovém stavu a ničí média. Teď došlo také k vyhoštění novinářů z tiskové konference. Na seznamu byla červená jména novinářů a mluvíme o člověku z Le Monde, což je prestižní francouzské médium. Nebude to náhoda. Je to o tom, jak buduje Maďarsko. Do České republiky tahá tyhle způsoby,“ řekl Lipavský ještě v předvolební debatě na CNN Prima NEWS.

Šéfové koaličních stran v úterý potvrdili, že zástupci koalice Spolu a PirSTAN budou mít v kabinetu sedm křesel. Piráti by tak měli dostat pouze tři místa, zatímco STAN čtyři. Koalice Spolu bude mít v nové vládě 11 míst i s postem premiéra.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku
Koronavirus

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku

Přestože jsou denní počty nakažených stále vysoké, nechtějí se Češi o vánoční návštěvy nechat připravit. Podle průzkumu National Pandemic Alarm jen čtrnáct procent z nás plánuje omezit setkávání s rodinou. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve vysílání CNN Prima NEWS označil Vánoce za rizikové a jeho resort chystá doporučení, jak se o svátcích chovat.

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka
Pořady

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka

Pandemie covidu trápí Čechy již takřka dva roky. Lidé jsou unavení a někteří začínají být vůči zdravotníkům agresivní. Jak se však pandemie podepíše na dětech? „Jsem přesvědčena, že situace na nich nezanechá následky, děti zvládnou vše. I za války z nich vyrostli skvělí lidé,“ podotkla v pořadu Co Čech, to politik! zpěvačka a herečka Petra Černocká. Advokátka Klára Long Slámová však oponovala.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá

Miloš Zeman měl na úterní schůzce doporučit Janu Lipavskému (Piráti), aby nekandidoval na post ministra zahraničí. Podle koaličních partnerů Pirátů je to ale naopak Zeman, kdo by měl odstoupit. Lipavský je podle nich kandidátem celé koalice a budou na něm trvat. Mluvčí ODS Václav Smolka pro CNN Prima NEWS uvedl, že zatím žádné informace o tom, že by to Zeman skutečně řekl, nemají.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

reklama