Pavlovi marketéři k sobotní tiskovce: Atmosféra byla šílená. I novináři řvali jak na fotbale

Žoviální tisková konference po sobotním zvolení nového prezidenta Petra Pavla, po které se značně diskutovalo o výkonu mluvčí Markéty Řehákové a také o nepřiměřeném fandění některých přítomných novinářů, vstoupí do dějin jako moment, kdy všem ujely lyže. V rozsáhlém rozhovoru pro CNN Prima NEWS o tom hovořili členové marketingového týmu nově zvoleného prezidenta.

Jde o významné osobnosti svého oboru. Jsou to Martin Klčo – šéf týmu marketérů, Richard Kolbe – kreativní ředitel – a kreativci Martin Přikryl s Martynem Starým. V rozhovoru, který vyjde v příštích dnech, hovoří o zákulisí vítězné prezidentské kampaně.

Rozhodli jsme se však již zveřejnit jednu konkrétní pasáž, kde se marketéři rozhovořili o svých pocitech ze sobotního večera, jelikož byla následně hojně probírána až příliš žoviální tisková konference a také neskrývaná podpora některých novinářů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Pavlova mluvčí: Kritizují mě lidé, kteří nikdy nevyhráli volby. Ukážu i vážnou tvář

Když přišel den Pavlova velkého vítězství, hodně televizních diváků zaskočila výrazná mluvčí Markéta Řeháková. Nemůže mít její poněkud excentrický výkon z Fóra Karlín neblahý vliv na image nového prezidenta?

 • Starý: Před chvílí jsme se bavili tom, že jsme celou kampaň dělali z vlastního přesvědčení. Díky tomu jsme tam pak také po vítězství mohli na pódiu Fóra Karlín uronit slzu, prožívat emoce. Z toho pohledu jsou pro mě i Markétiny emoce pochopitelné.
 • Klčo: Já jsem proti Markétě seděl posledních šest měsíců. Je to neskutečně pracovitá holka, svá, autentická, fajn. Pro kampaň udělala první, poslední. Je strašně těžké odpovídat na tisíce dotazů novinářů, do toho chystat komunikační přípravu na druhý den. Běžně chodila spát ve tři v noci, dala tomu strašně moc. Osobně to ani nechápu tak, že jí povolily emoce. Ona je taková. Autentická. A pan generál ji má rád přesně takovou, jaká je. Asi si z toho něco vezme. Na druhé straně – i kdyby budoucí tiskovky probíhaly stejně emotivně, bude to pořád miliardkrát lepší, než co bylo na Hradě dosud. Je někým, kdo nenechá žádný novinářský dotaz spadnout. Profesionálka.

 • Kolbe: Něco vám řeknu: Sobotní atmosféra ve Fóru Karlín byla prostě taková. Nechala se jí trochu strhnout. Ale společně s Markétou jsme si to užívali i my všichni. Vůbec jsem pak proto nechápal, co se krucinál děje. Až když jsem si druhý den pustil telku a podíval se na to, kmitlo mi hlavou: „Jo aha.“ V televizi to vypadalo úplně jinak. Přímo ve Fóru Karlín se to hodilo.
 • Přikryl: No jo no. Prostě to v tu chvíli asi nebylo úplně přenositelné.
 • Starý: Víte, co mě mrzí? Ten hejt byl velmi nefér. Přišlo mi to jako potrava pro lidi, kteří si vždycky musí najít něco špatného, aby mohli na Twitteru ukázat, že jsou lepší než ostatní.
 • Přikryl: Stál jsem na pódiu, za tu dobu mi přišlo přes deset esemesek s komentářem k Markétině výkonu. Byť bych tenhle hejt nikdy neudělal, určité pochopení pro něj mám. My všichni jsme prožívali zásadní okamžik. Jak my na místě, tak ostatní u televizí. Všichni jsme byli vyhajpovaní na maximum. A v tu chvíli je klidně možné, že se v nitru mnohých rozjelo strašné rozčílení: „Tahle holka vůbec nezapadá do mé představy, jak to má vypadat! Já jsem si zaplatil jinej film!“
 • Kolbe: Jo!
 • Starý: Jo! Takhle to přesně bylo!
 • Přikryl: Je to pochopitelné, dobře. Ale come on… Otevři si okno, nadýchej se čerstvého vzduchu, dej si o skleničku víc… Moje matka mi později říkala: „Ježišmarjá, ta nová mluvčí je roztomilá.“
 • Starý: Takže názory se na to různí.

Ale neměly by podobné tiskové konference v takové situaci vypadat skutečně trochu jinak?

 • Přikryl: Oukej, když se podíváme do volebního štábu amerického prezidenta, tak tam to takhle asi vypadat nebude. Tam přijde někdo sešněrovaný a pronese hlubokým hlasem: „Ladies and gentleman, Mr. President elect…“ V Německu to bude podobné. Jenže my jsme byli v jiné situaci. Slovo bez kontextu neznamená nic. Až kontext mu dává význam. Pokud by tohle předvedl mluvčí velké průmyslové společnosti na tiskovce k launchi nového produktu, byla by to magořina. My se ale bavíme o velké dějinné změně. Po minimálně deseti letech, s přihlédnutím k panu Klausovi ale spíš po dvaceti…

 • Starý: V mém případě poprvé v mém životě.
 • Přikryl: S vědomím toho všeho se dívám i na její vystoupení. Atmosféra v sále byla šílená. Nikdo nedržel dekorum. I novináři stáli a řvali jak na fotbale.
 • Starý: Je to lidské. Člověčinka.
 • Přikryl: A jestli se to takhle odehrálo, bude to holt na věky zaznamenané jako okamžik, kdy všem ujely lyže. Bohužel. Anebo možná bohudík! Já byl u toho rád.
 • Klčo: Markéta je neskutečně šikovná. Pracovitá, komunikativní. A navíc hodně vnímavá, takže hned hodinu po skončení bylo vidět, že je z toho dost špatná. Nějakou slzičku asi uronila. Když jsme to druhý den probírali, pořád to ještě vnímala. Dostala tisíc zpráv, že se úplně zbláznila. A tisíc zpráv, že to bylo super. To se blbě zpracovává. Říkal jsem jí, aby se na to vykašlala. „Jestli přestaneš být autentická, začneš se svazovat, nebude to dobré.“ Snad to přesně takhle navnímala. Upřímně – do druhé podobné situace se už stejně nedostane.
 • Přikryl: Jistě. Její autenticita nespočívá v tom, že se chová jako blázen na každé tiskovce. Ne?
 • Klčo: Proto jsem jí opakoval: „Jestli nezůstaneš svá, stejně jako když nezůstane svůj pan generál, lidi to poznají. Nenech se tím svazovat, děláš to skvěle. To, že tu máme nového pana prezidenta, je do jisté míry i výsledkem tvé parádní práce. Vykašli se na to.“

 • Přikryl: Uvedu jednu věc z kampaně do Poslanecké sněmovny v roce 2021. Dá se celkem dobře sesbírat trilion tweetů, článků a facebookových statusů od předních českých politických komentátorů, kteří čtvrt nebo půl roku před tím psali, že Fiala neudrží předsednictví v ODS, že to není lídr, že je to trouba, že nikdy nebude premiérem. Ti samí komentátoři pak psali, že máme pravicového premiéra, na něhož můžeme být v Evropě hrdí. Vidíte, ani tyhle komentátory nikdo nevyhazuje z práce. Proč o tom mluvím? Vím konkrétně o třech lidech, kteří se tohoto dopustili. A kteří teď patřili mezi první, kdo Markétu na Twitteru sejmuli. Jako kdyby oni před tím taky položili v redakci na stůl novinářskou průkazku a řekli: „Sorry, už jsme se tolikrát spletl, že už dál nemůžu dělat svou práci.“ Ne. Prostě je to tak, že lidi dělají sem tam i blbosti. A v případě Markéty její chování vyplynulo ze situace. Myslím si, že za tři roky se tomu budou smát i ti, kteří nyní pohoršeně zvedají obočí.
 • Starý: Rád bych se od Markéty vrátil ke generálovi. Vybavíte si ještě, jak jsme se bavili o rozdílu mezi bossem a lídrem? Protikandidát si na tiskovce nemohl vzpomenout, jak se jmenuje jeho mluvčí. K tomu veřejně tvrdil, že mu marketér posr.. billboardy. Co naopak udělal generál? Ráno se Markéty po jejím vámi zmíněném vystoupení zastal. A to je podle mého rozdíl mezi lídrem a bossem. Mě osobně to jeho zastání zahřálo u srdce velmi.

Tagy:
Německo Evropa emoce Twitter lyže ODS CNN Prima NEWS Petr Pavel fotbal Poslanecká sněmovna ČR Forum Karlín Markéta Řeháková Martin Přikryl