CNN Prima News pečivo

pečivo

Výpis příspěvků ke štítku „pečivo“

Zdraží pečivo? Konec obilné dohody zasáhne i Česko, experti popsali problém nejen pro farmáře

Konec obilné dohody může způsobit problémy i českým zemědělcům. Poté, co se pro ukrajinský export uzavírá černomořský koridor, hrozí východní Evropě další zaplavení sklizní z Ukrajiny. Pro české zákazníky se zatím nic nemění. Do budoucna ale může hrozit další zdražení pekárenských produktů. Jejich cena přitom v posledním roce vzrostla o několik desítek procent.

PŘEHLEDNĚ: Ukrajinské obilí v otázkách a odpovědích. Máme se bát nekvalitního pečiva?

Téma ukrajinského obilí v posledních týdnech ve veřejnosti rezonuje. Některé státy sousedící s Ukrajinou totiž zakazují dovoz potravin či zemědělských komodit z této země. Jak je na tom Česká republika se soběstačností u obilovin a hrozí příliv nekvalitních pekárenských produktů na pulty obchodů? Redakce CNN Prima NEWS připravila nejčastější otázky a odpovědi, které se ve veřejném prostoru objevují.

Energie i paliva zlevňují, pečivo nikoliv. Pekaři ceny omlouvají vysokými nájmy a inflací

Ceny energií jsou hluboko pod vládním stropem, ceny pohonných hmot klesají, podle zemědělců jsou sýpky plné obilí. Co z toho vychází? Že by rohlíky, housky a chleba měly být levnější. Jenže nejsou. Kroutí nad tím hlavou ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) i obchodníci. Pekaři a mlynáři ale říkají, že pro zlevňování nemají prostor. Energie jsou podle nich pořád příliš drahé, a navíc je drtí i vysoká inflace.