Pekarové došla trpělivost: Kalousek není upřímný. Důchodce by nechal na holičkách, zlobí se

360° Soukromí politiků (715)

Exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) v poslední době často kritizuje vládní pětikoalici především kvůli její rozpočtové politice. Nijak zvlášť nešetří ani stranu, kterou před lety sám zakládal. To se však nelíbí současnému předsednictvu. Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová v rozhovoru pro CNN Prima NEWS uvedla, že Kalousek svým jednáním překračuje únosnou mez. Mimo jiné ho osočila z neupřímnosti a nezodpovědnosti.

Zatímco vládní koalice chystá navyšování platů některým profesím ve veřejném sektoru a na srpen připravila jednorázový příspěvek v podobě 5 000 korun na dítě do 18 let pro domácnosti s ročním příjmem do milionu korun hrubého, Kalousek kabinet kritizuje za to, že rezignoval na rozpočtově odpovědnou politiku. Tím exministr financí uvádí do rozpaků některé spolustraníky, a to včetně předsedkyně Pekarové.

„Prozradím něco z naší debaty, která se odehrávala za zavřenými dveřmi při jednání o rozpočtu na rok 2022, kdy jsme přípravu převzali prakticky v běhu. Kalousek na těchto interních jednáních doporučoval, ať zmrazíme důchody a nezvyšujeme je ani o zákonnou valorizaci, která už byla předem schválena na 21 miliard korun,“ tvrdila Pekarová.

Podle ní se vláda skutečně snažila na začátku roku schodek rozpočtu, který navrhovala tehdejší ministryně financí Alena Schillerová (ANO), snížit co nejvíce. „Ještě připomeňme, aby ten kontext byl jasný a celý, že to bylo před válkou na Ukrajině. Poté se situace dramaticky změnila,“ uvedla šéfka TOP 09 pro CNN Prima NEWS.

„S návrhem Miroslava Kalouska ohledně důchodů nemůžu vůbec souhlasit, když vidím, jak se zdražuje od energií přes jídlo úplně všechno – nechat na holičkách 2,5 milionu důchodců tak, jak by si on představoval? To nejde,“ pustila se do zakladatele strany. Pekarová Kalouska rovněž osočila z toho, že je prý neupřímný.

„On vždy říká, že nesmíme mít vysoké schodky. To má pravdu, ale veřejně na Twitter už pak nenapíše, co říká interně na jednáních, že by jeho návrhy byly nepopulární. Myslím si, že mu do jisté míry schází zodpovědnost,“ dodala.

Kalousek ve svých názorech na finance mimo jiné ostře kritizuje zrušení superhrubé mzdy, což v roce 2020 kromě hlasů poslanců za hnutí ANO a SPD podpořila i ODS.

„Na kolenou vás prosím, kolegové. Chcete teď udělat 150miliardovou sekeru, na kterou nemáme? Chcete hrábnout do dluhu, na který nemáme?“ varoval Kalousek už tehdy ve Sněmovně s tím, že hrozí výrazné narušení dlouhodobé udržitelnosti penzijního a zdravotního systému.

Kalousek: Záleží mi na programu, který jsem volil

Bývalý ministr financí současnou vládní pětikoalici včetně TOP 09 nijak nešetří. Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) se podle něj odcizil předvolebním slibům. Kalousek upozorňuje například na plánované rozpočty do nadcházejících let, které jsou výrazně schodkové, a tím podle něj i výsostně proinflační. „Buď bude stát méně štědrý, nebo musíme víc platit, nebo kombinace obojího,“ konstatoval Kalousek.

O samotné TOP 09 se přitom její spoluzakladatel na začátku června vyjádřil následovně: „Položil jsem si otázku běžného voliče: V čem je TOP 09 jedinečná a proč ji budu volit? V zahraniční politice to zastane Petr Fiala, na rozpočtovou odpovědnost jsme trestuhodně rezignovali, manželstvím pro všechny to nedoženeme. Odpověď neexistuje. Tedy ani voliči.“

Podle Pekarové jsou podobná vyjádření za hranou. „Že se z něj stal až takový kritik, mě mrzí. Myslím, že je důležité o věcech diskutovat, a i kritika je na místě, ale všechno má své meze. Není možné tímto způsobem vlastně napomáhat naší konkurenci, jako je Andrej Babiš (ANO) či Tomio Okamura (SPD). Nevím, jestli si on (Kalousek) přeje, aby hnutí ANO a SPD uspěly v dalších volbách. Jestli ano, tak pro to dělá hodně,“ sdělila.

Z Kalouskových vyjádření však zatím není patrné, že by svou rétoriku vůči vládě chtěl měnit: „Záleží mi na vládním programu, který jsem volil, tedy zastavení hrozivého zadlužování. Pokud se to vedení mé strany nelíbí, respektuji to a přeji mu hodně štěstí. Mám je rád. Nikdy ale nebudu mlčet k neudržitelnému hospodaření a populistickému plýtvání penězi.“

Tagy: