reklama

Francl: Nemohu zaručit, že kladenská nemocnice nebude snižovat platy. Situaci řešíme

Oblastní nemocnice Kladno nemá peníze na odměny pro zdravotníky, kteří pečovali a pečují o pacienty s covidem. Od února jim a jejich kolegům navíc zřejmě bude muset snížit mzdy o 40 procent. To vyplynulo z dopisu určeného zaměstnancům nemocnice, který pronikl na veřejnost. Jestli zde opravdu jsou zdravotníci, kteří nedostali odměnu za jarní vlnu, a hrozí-li některým v příštím roce snížení mezd, odpověděli v pořadu 360° Pavlíny Wolfové představitel Asociace českých a moravských nemocnic Petr Fiala a odborář Lubomír Francl.

reklama

Všechno začalo dopisem, který interně zaslal zaměstnancům nemocnice náměstek jejího ředitele. Píše se v něm, že covid příplatky budou od prosince vypláceny jen z poloviny a mzdy od února z 60 procent.

Vedení kladenské nemocnice se omezilo na písemné vyjádření k této věci: „Bylo projednáno a odsouhlaseno snížení mimořádných nenárokových odměn o 50 procent. Ty budou vypláceny průběžně i nadále s tím, že další část odměn bude vyplacena po vypořádání vyúčtování zdravotních služeb za rok 2020.“

Krajský radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS) označil znění dopisu jen za nešťastnou formulaci. „Základní informace, která měla vyplynout z tohoto sdělení, byla, že budou rozděleny příplatky za covidové pacienty, nikoli krácení mezd,“ zdůraznil.

Druhou polovinu odměn obdrží zdravotníci v roce 2021

Místopředseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Lubomír Francl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové řekl, že si informaci ověřovali a odměny za jarní vlnu covidu, tedy ty, které přišly z dotačního titulu ministerstva zdravotnictví, byly v nemocnicích řádně vyplaceny.

„Snížení odměn je za péči pacientů na covidových odděleních a tam měli přijít finance z takzvané kompenzační vyhlášky. Odměny měly být vyplaceny ve výši 500 korun na odděleních intenzivní péče, ARO a JIP a 200 korun na standardních odděleních, kde pečovali o pacienty s covidem. Tam byly sníženy na polovinu,“ vysvětlil Francl a hned dodal, že druhou polovinu jim doplatí, až uzavřou vyúčtování za rok 2020. „Nejdříve v polovině příštího roku,“ dodal. O snižování mezd pak jednali s krajským úřadem: „Tyto informace byly dementovány.“

Zaručit se za to, že jim platy snižovat nebudou, odmítl. „Zaručit se nemohu, protože odborové zdravotnictví není zřizovatelem nemocnice. Samozřejmě ale máme dojednáno, že se sejdeme s novým vedením Středočeského kraje a tuto situaci budeme řešit,“ upozornil místopředseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Francl.

Fiala: Doplácíme na hříchy vlády

V pořadu 360° Pavlíny Wolfové se moderátorka dále zeptala představitele asociace českých a moravských nemocnic Petra Fialy, zda ví o dalších nemocnicích, ve kterých by se mluvilo o snižování mezd a nevyplácení odměn. Podle něj jde u kladenské nemocnice o jasný příklad toho, co by se nemělo stát. „Ve většině nemocnic to tak není, ale je pravda, že regionální nemocnice jsou na tom obecně hůře než ty, které zřizuje a bohatě dotuje ministerstvo. Takže regionální zdravotnictví můžeme obecně nazvat zanedbanou kapitolou našeho zdravotnictví,“ podotkl Fiala a dodal, že ještě hůře jsou na tom lůžka následné péče.

„Ve zdravotnictví doplácíme na hříchy vlády a hříchy všech předchozích ministrů zdravotnictví, kteří pořád jen snižovali lůžkový fond, který máme skoro nejnižší ze všech vyspělých zemí. Zcela jistě ho máme nižší než Rakousko či Německo, tedy země, které dobře věděly, že je dobré mít rezervy pro tyto případy,“ řekl Fiala. Podle něj se bude muset přikročit k tomu, že kapacita lůžkových zařízení bude muset být větší a robustnější a blížit se vyspělejším zemím.

Financování regionálního zdravotnictví pak označil za tragickou záležitost. „Tam se za stejnou práci a výkony platí daleko méně než fakultním nemocnicím. Regiony a jejich zřizovatelé se tak celkem oprávněně dožadují nápravy,“ vysvětlil Fiala.

Tagy:

Hlavní zprávy

Číňané chtějí údajně prodat půlku Slavie. Znamenalo by to konec pro Tvrdíka?
Fotbal

Číňané chtějí údajně prodat půlku Slavie. Znamenalo by to konec pro Tvrdíka?

Čínská společnost CITIC Group údajně zvažuje, že prodá 50 procent akcií fotbalové Slavie, u které je v současnosti společně s další čínskou firmou Sinobo Group většinovým vlastníkem. S informací přišel server Blesk.cz. Rozhodnuto by mohlo být během dvou až tří měsíců. Pro šéfa sešívaných Jaroslava Tvrdíka by prodej mohl znamenat, že skončí ve své funkci.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Rozloučení s režisérem Hanušem. Po smrti se usmíval jako na předávání cen, popisuje vdova

Režisér seriálu Život na zámku Jaroslav Hanuš byl se svou smrtí smířen a bylo to na něm vidět i poté, co zemřel. Prozradila to jeho manželka Klára Gočárová. Ještě předtím, než ho odvezla pohřební služba, Gočárová manžela umyla, oblékla do svátečního a uložila do postele, kde se prý usmíval. „Člověk, když ho viděl, měl pocit, že je na předávání cen TýTý,“ řekla Hanušova žena.

Tati, proč si nemůžu jít hrát ven, když je mi dobře? Děti nechápou nutnost karantény

Čtrnáctidenní karanténa může být v případě nakažení covidem dlouhá pro každého z nás, ještě delší a nepochopitelnější je ale pro ty nejmenší děti –⁠ zvlášť, pokud se cítí naprosto zdravě. Své o tom ví malý Jáchym z Prahy, který si v posledních týdnech prošel nákazou koronavirem. Redakci CNN Prima NEWS se se zkušeností svěřil jeho otec.

Nechceme Hřiba znovu primátorem, volá část Pirátů. Lidé se nám smějí za digitalizaci

Ani ne za rok (v říjnu 2022) čekají Česko další volby. Tentokrát půjde o komunální volby do obecních zastupitelstev, v nichž se volí i vedení Prahy, a bude se tak rozhodovat i o novém primátorovi. Piráti už na začátku prosince rozjeli debatu, zda by měl být znovu jejich lídrem současný primátor Zdeněk Hřib. Třetina straníků, kteří hlasovali, je proti a vyčítá mu nedostatečné plnění pirátského programu –⁠ především v oblasti dopravy a IT. Zda nakonec Hřib skutečně kandidátem Pirátů na primátora bude, se definitivně rozhodne do Vánoc.

Záhadná smrt šampiona. Hřebec zkolaboval na tréninku, komise řeší dopingový nález

Tříletý hřebec Medina Spirit zkolaboval a uhynul po pondělním tréninku na dostihovém závodišti v americké Santa Anitě. Přesnou příčinu smrti vítěze letošního Kentucky Derby určí až pitva. Svěřenec trenéra Boba Bafferta měl ovšem po květnovém triumfu v prvním dostihu americké Trojkoruny pozitivní dopingový test a vyšetřování případu stále nebylo uzavřeno.

reklama

Domácí zpravodajství

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu

Zvláštní pracovní spor řeší číšník jedné pivnice v Hradci Králové. Tvrdí, že ho zaměstnavatel nutí ukončit pracovní poměr kvůli tomu, že na začátku listopadu kontroloval u hostů dodržování hygienických opatření. Přestože to bylo v souladu s platnými nařízeními, měl tím údajně podnik připravit o zisk. Vedení hotelu se k tomu odmítá jednoznačně vyjádřit.

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně

Ve sporu mezi Ruskem a Ukrajinou má Česká republika podle místopředsedy sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Koláře (TOP 09) jasně přidělenou stranu. „Česko si nemusí vybírat, máme vybráno. Jsme součástí NATO a Evropské unie (EU). Není to o tom, že si budeme házet kostkou a říkat, ke komu se přikloníme,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Juchelka: Pozitivní motivace někdy nefunguje. Nedělejme z povinného očkování politikum

Pozitivní motivace k očkování příliš nefunguje, proto mnohé země plánují povinné očkování, řekl poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka. Reagoval tak na záměr budoucí vlády zrušit vyhlášku o povinné vakcinaci. Předsedkyně lidoveckého senátorského klubu Šárka Jelínková ale tento krok obhajuje – společnost podle ní není na plošné očkování připravena, uvedla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

reklama