reklama

Francl: Nemohu zaručit, že kladenská nemocnice nebude snižovat platy. Situaci řešíme

Oblastní nemocnice Kladno nemá peníze na odměny pro zdravotníky, kteří pečovali a pečují o pacienty s covidem. Od února jim a jejich kolegům navíc zřejmě bude muset snížit mzdy o 40 procent. To vyplynulo z dopisu určeného zaměstnancům nemocnice, který pronikl na veřejnost. Jestli zde opravdu jsou zdravotníci, kteří nedostali odměnu za jarní vlnu, a hrozí-li některým v příštím roce snížení mezd, odpověděli v pořadu 360° Pavlíny Wolfové představitel Asociace českých a moravských nemocnic Petr Fiala a odborář Lubomír Francl.

reklama

Všechno začalo dopisem, který interně zaslal zaměstnancům nemocnice náměstek jejího ředitele. Píše se v něm, že covid příplatky budou od prosince vypláceny jen z poloviny a mzdy od února z 60 procent.

Vedení kladenské nemocnice se omezilo na písemné vyjádření k této věci: „Bylo projednáno a odsouhlaseno snížení mimořádných nenárokových odměn o 50 procent. Ty budou vypláceny průběžně i nadále s tím, že další část odměn bude vyplacena po vypořádání vyúčtování zdravotních služeb za rok 2020.“

Krajský radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS) označil znění dopisu jen za nešťastnou formulaci. „Základní informace, která měla vyplynout z tohoto sdělení, byla, že budou rozděleny příplatky za covidové pacienty, nikoli krácení mezd,“ zdůraznil.

Druhou polovinu odměn obdrží zdravotníci v roce 2021

Místopředseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Lubomír Francl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové řekl, že si informaci ověřovali a odměny za jarní vlnu covidu, tedy ty, které přišly z dotačního titulu ministerstva zdravotnictví, byly v nemocnicích řádně vyplaceny.

„Snížení odměn je za péči pacientů na covidových odděleních a tam měli přijít finance z takzvané kompenzační vyhlášky. Odměny měly být vyplaceny ve výši 500 korun na odděleních intenzivní péče, ARO a JIP a 200 korun na standardních odděleních, kde pečovali o pacienty s covidem. Tam byly sníženy na polovinu,“ vysvětlil Francl a hned dodal, že druhou polovinu jim doplatí, až uzavřou vyúčtování za rok 2020. „Nejdříve v polovině příštího roku,“ dodal. O snižování mezd pak jednali s krajským úřadem: „Tyto informace byly dementovány.“

Zaručit se za to, že jim platy snižovat nebudou, odmítl. „Zaručit se nemohu, protože odborové zdravotnictví není zřizovatelem nemocnice. Samozřejmě ale máme dojednáno, že se sejdeme s novým vedením Středočeského kraje a tuto situaci budeme řešit,“ upozornil místopředseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Francl.

Fiala: Doplácíme na hříchy vlády

V pořadu 360° Pavlíny Wolfové se moderátorka dále zeptala představitele asociace českých a moravských nemocnic Petra Fialy, zda ví o dalších nemocnicích, ve kterých by se mluvilo o snižování mezd a nevyplácení odměn. Podle něj jde u kladenské nemocnice o jasný příklad toho, co by se nemělo stát. „Ve většině nemocnic to tak není, ale je pravda, že regionální nemocnice jsou na tom obecně hůře než ty, které zřizuje a bohatě dotuje ministerstvo. Takže regionální zdravotnictví můžeme obecně nazvat zanedbanou kapitolou našeho zdravotnictví,“ podotkl Fiala a dodal, že ještě hůře jsou na tom lůžka následné péče.

„Ve zdravotnictví doplácíme na hříchy vlády a hříchy všech předchozích ministrů zdravotnictví, kteří pořád jen snižovali lůžkový fond, který máme skoro nejnižší ze všech vyspělých zemí. Zcela jistě ho máme nižší než Rakousko či Německo, tedy země, které dobře věděly, že je dobré mít rezervy pro tyto případy,“ řekl Fiala. Podle něj se bude muset přikročit k tomu, že kapacita lůžkových zařízení bude muset být větší a robustnější a blížit se vyspělejším zemím.

Financování regionálního zdravotnictví pak označil za tragickou záležitost. „Tam se za stejnou práci a výkony platí daleko méně než fakultním nemocnicím. Regiony a jejich zřizovatelé se tak celkem oprávněně dožadují nápravy,“ vysvětlil Fiala.

Tagy:
Zapomeňte na tropy. Zbytek léta bude chladnější, předpovídají meteorologové
Počasí

Zapomeňte na tropy. Zbytek léta bude chladnější, předpovídají meteorologové

Počasí v Česku bude dál proměnlivé a spíše chladnější. Během srpna se mají častěji střídat oblačné a slunečné dny, léto má být podle meteorologů typicky středoevropské. Zbytek letních prázdnin bude zřejmě teplotně průměrný až slabě podprůměrný. Vyplývá to z měsíční prognózy počasí, kterou v pondělí na svém webu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Zmizel šéf organizace, která pomáhá uprchlým Bělorusům. Šel si zaběhat a už se nevrátil

V Kyjevě v pondělí zmizel šéf nevládní organizace Běloruský dům na Ukrajině, která pomáhá Bělorusům prchajícím před represemi ze své vlasti. S odvoláním na samotnou organizaci o tom informují ukrajinská, ruská i běloruská média. Ukrajinská policie podle agentury Reuters potvrdila nahlášené zmizení. Podle Běloruského domu na Ukrajině si šel Vital Šišov ráno pravděpodobně zaběhat a už se nevrátil. Na telefonu je nedostupný.

Tak končí případy sebevražd. Nahrávka zachytila vyhrožování běloruské běžkyni

Na YouTube se dostala zvuková nahrávka, která údajně zachycuje výměnu názorů mezi běloruskou běžkyní Kryscinou Cimanouskou a dvěma sportovními funkcionáři – šéftrenérem národního týmu Jurijem Mojsevičem a zástupcem ředitele Běloruského republikového tréninkového centra pro lehkou atletiku Arturem Šumakem. Nahrávka je zjevně součástí rozhovoru, v němž oba muži dohánějí sportovkyni k slzám a snaží se ji přesvědčit, aby se vzdala účasti na olympiádě a vrátila se domů.

reklama

Domácí zpravodajství

Počítače i obědy pro děti zdarma, méně memorování: Jak chtějí strany změnit školství

Zlepšíme školství. V předvolebních programech to slibují snad všechny strany (kromě ANO, Babišovo hnutí zatím program do sněmovních voleb nepředstavilo). Jak to chtějí partaje udělat? KSČM láká na obědy pro děti zdarma, ČSSD by bezplatně rozdávala počítače a tablety, koalice Spolu chce reformovat vzdělávací programy. Co dalšího by politici chtěli prosadit?

reklama