Na dva až tří týdny bych zavřel vše, co se zavřít dá, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS prezident České lékařské komory Milan Kubek. Smlouvat s virem je podle něj jako smlouvat s ďáblem. Vláda podle něj musí zatáhnout za ruční brzdu a lidé zatnout zuby. Dále mluvil o vakcíně pro lékaře zdarma i tom, jak jsou zdravotníci vyčerpaní. I oni by si podle něj zasloužili vánoční klid místo toho, aby se připravovali na nový nápor pacientů.
Vyzýváte vládu, aby reagovala, začala ihned zpřísňovat a začala zavírat. Měl jste schůzku s ministrem zdravotnictví. Co vám řekl?
Trochu se lišíme v pohledu na závažnost epidemie. Mám asi větší obavy.
On nemá obavy z těch čísel?
Lišíme se. Každopádně je jasné, že důsledky rozvolnění, ke kterému došlo minulý týden, se naplno projeví až příští týden. Můžeme očekávat, že se denní počet nových případů bude pohybovat kolem 10 tisíc.
Na dva až tři týdny bych skutečně zavřel všechno, co se zavřít dá.
Když jste to panu ministrovi říkal, jak reagoval?
Říkal, že to vláda samozřejmě projedná. Apeloval jsem na to, aby jednala co možná nejrychleji. Už jen proto, že podle systému PES se má pomalu rozvolňovat a rychle zpřísňovat. V současnosti jsme čtvrtý den ve čtvrtém stupni a měli bychom do něj přejít. Tady se znovu dělají kompromisy, na které doplatíme, a zdravotníci zase budou tahat společnost z bryndy. Místo toho, abychom si také trochu vydechli a užili si vánoční svátky, očekáváme další nápor pacientů do nemocnic. Diskutovali jsme také o tom, že se nemocnice musí připravit na novou vlnu nemocných a bohužel není možné obnovovat plánované výkony. Zdravotníci jsou navíc strašně unavení. Vláda nemůže všechno přehodit na nás.
Potřetí za tento rok jsme v situaci, kdy se bude všechno zavírat. To už snad ani není možné. Přece musíte na jednáních vést nějaké věcné debaty. Nebo jak to probíhá?
Zásadní je, aby se lidé navzájem nestýkali. Potřebujeme omezit kontakty na minimum, i když některé prostě zachovány budou. Základní infrastruktura musí fungovat.
To je stupeň pět.
Ano. Vše ostatní lze omezovat. Lidé nemusí chodit do hospody či do fitka, ale pozor, jejich provozovatelé a zaměstnanci musí mít z čeho žít. Vláda se tedy musí postarat o lidi, kteří budou ekonomicky postiženi, a zároveň mít odvahu přijmout omezení. Je nutné s hospodskými a dalšími jednat na rovinu, a ne jim nerealisticky něco slibovat. Vláda má postupovat spravedlivě a není možné, aby jako na podzim prodávaly velké řetězce a supermarkety v podstatě úplně všechno a malé obchody měly zavřeno. Ale opatření je třeba zpřísnit a virus nás k tomu stejně donutí, ovšem čím později, tím více lidí zemře.
Zdravotníci jsou strašně unavení. Vláda nemůže všechno přehodit na nás.
Česká republika druhou podzimní vlnu totálně nezvládla. Propadli jsme se na pozici druhého nejpostiženějšího státu na světě a pouze díky obrovskému nasazení zdravotníků a dobrovolníků se podařilo udržet počet zemřelých takový, jaký byl, i když devět tisíc je stejně strašné číslo. V říjnu a v listopadu se počet mrtvých zvedl o 50 procent, to je šílené. Necháme-li epidemii znovu rozjet, budou její důsledky v lednu a únoru, kdy jsou lidé přirozeně oslabení, ještě mnohem závažnější.
Co byste konkrétně dělal vy? Co byste na základě svých zkušeností zavřel a co nechal otevřené?
Na dva až tři týdny bych skutečně zavřel všechno, co lze, protože je to nejúčinnější. Když zatneme zuby a vydržíme dva až tři týdny skutečně v karanténě, nápor viru poleví. A poté se můžeme vracet k normálnímu životu za pomoci nástrojů, jako jsou chytrá karanténa nebo e-rouška, které v tuto chvíli nemají význam. Zároveň s tím je nutné maximálně využívat antigenní testy. To znamená, že pokud lidé musí do práce, měli by být opakovaně testováni.
Úplné zavření už přišlo dvakrát…
Ono se to ale úplně nestalo. Když nastoupil ministr Blatný 29. října, vyzvali jsme ho, aby vládě navrhl skutečný lockdown, jaký přijali v Izraeli. Po týdnu jsme to ještě zopakovali, a kdyby to tehdy vláda udělala, mohli jsme si dovolit na Vánoce trochu rozvolnit. Místo zatažení za ruční brzdu ale zvolila taktiku postupného přibrzďování, která může vést k cíli, ale trvá to dlouho, vyžaduje to velkou trpělivost, stojí to více lidských životů a přináší to větší ekonomické ztráty. Vir neokecáte, s ním nelze smlouvat. To je jako smlouvat s ďáblem. Virus tady je a je připravený zabíjet.
Očekáváte tedy, že v pondělí dojde k uzavření?
Něco se zavřít musí. Nedokážu si představit, že by vláda nereagovala na nárůsty počtu pacientů. Otázkou je, zda její krok přijde dostatečně rychle a bude dostatečně razantní.
Nebudou-li kroky razantní, jste jako lékaři připraveni k nějakému protestu nebo stávce?
Určitě ne. Poslední, co potřebujeme, jsou demonstrace, na kterých by se lidé zase potkávali.
Vir neokecáte, s ním nelze smlouvat. To je jako smlouvat s ďáblem. Virus tady je a je připravený zabíjet.
Je podle vás dobře, že chce vláda do provedených testů nově započítávat i ty antigenní, a zlepšovat tím čísla?
Systém PES je nastaven na PCR testy. Pokud chceme započítávat i antigenní, musí se změnit celá metodika.
Bavili jste se i o vakcíně pro lékaře?
Ano, pan ministr mě seznámil s hrubými obrysy vakcinační strategie. Vakcíny budou bezplatné, jak požadovala Česká lékařská komora. Stát převezme garanci za případné nežádoucí účinky a všichni zdravotníci dostanou prioritu spolu s rizikovými pacienty, protože musíme udržet zdravotnictví v chodu. Ukázalo se přitom, že zdravotníci jsou nejpostiženější skupinou. Doposud nákazu prodělalo 39 tisíc z nich, přičemž 29 jich zemřelo, z toho 13 lékařů. Jsou obětí pandemie.
Řekl vám, kdy přesně by měla vakcína přijít?
Hovořil o tom, že by se mělo začít očkovat koncem ledna, což je z mého pohledu pozdě. Budu tlačit na to, aby přípravy byly rychlejší a neztratili jsme ani den, až bude vakcína schválena Evropskou lékovou agenturou. Každý den z prodlení přinese další zbytečně zemřelé a obrovské ekonomické ztráty. Apeloval jsem také na to, aby stát rozjel velkou vysvětlovací kampaň, že očkování je nesmírně důležité a jde o jedinou cestu, jak budeme moci opět normálně žít.
Co obavy z toho, že nevíme, co vakcína v těle časem udělá? Jsou oprávněné?
Vakcína, kterou Evropská léková agentura pustí na trh, bude nejen účinná, ale i bezpečná. Věřím tomu, a až na mě přijde řada, samozřejmě se nechám očkovat. Ale pokud bych měl k dispozici pouze jednu jedinou vakcínu, dal bych ji své 87leté mamince, která je na životě ohrožena více než já.