reklama

KOMENTÁŘ: Piráti měsíc před volbami rozkopali Prahu. Zřejmě zapomněli, že chtějí vyhrát

Piráti si před volbami do Poslanecké sněmovny určili jasný cíl – porazit hnutí ANO a sesadit Andreje Babiše z postu premiéra země. K tomu ale kromě kritiky jeho kroků potřebují na své straně především voliče, kteří jim dají hlas. Mimo jiné za to, jak se dosud ve vedoucích funkcích sami osvědčili. Právě proto je nepochopitelné, že se Praha pod vedením Zdeňka Hřiba jen měsíc před volbami změnila doslova v parkoviště.

reklama

Zatímco šéf hnutí ANO Andrej Babiš objíždí zemi a stříhá pásky nově otevřených úseků dálnic, po hlavním městě, kterému vládnou Piráti, brouzdají v kolonách tisíce naštvaných voličů. „Myslíme na metu nejvyšší, chceme ty volby vyhrát. Věřím, že s hnutím STAN vyvedeme zemi z krize,“ prohlásil přitom začátkem roku lídr Pirátů Ivan Bartoš.

Při pohledu na pražskou dopravu by se chtělo říct: „No tak to hodně štěstí, předsedo! A Hřibovi jste to řekl?“

Každý zkušený politik, marketingový odborník i novinář pohybující se delší dobu v politice totiž ví, že vítězství se dá dosáhnout pouze pokud vše perfektně šlape. Nezbytná je komunikace vedení stran s řadovými politiky a především přízeň veřejnosti.

Není možné, aby pražský primátor měsíc před volbami obhajoval rozkopání klíčových tepen města tím, že to bylo třeba udělat, že napravují chyby předchozího vedení a že je vše perfektně zkoordinované. Navíc se ještě pustil do křížku s prezidentem, který ho za rozkopanou Prahu zkritizoval a vyzval k rezignaci.

Klíčové je načasování

Nikdo nezpochybňuje, že jsou opravy třeba a nebude to pro nikoho příjemné, ale pro takto zásadní kroky je klíčové načasování. Ne nadarmo se Andrej Babiš snažil stihnout očkování lidí proti koronaviru do konce prázdnin, zrušil všechna restriktivní opatření a snažil se lidi moc neotravovat. Místo toho objíždí zemi a stříhá pásky obchvatů, které ve skutečnosti možná ani neexistují, ale republiku oblétne fotka s úspěšným projektem. Všichni přitom vědí, že Česko je na tom v kvalitě silnic hůř než Burundi nebo Svazijsko.

Vzpomeňme na znovuuvedení do provozu bazénu Hotelu Thermal v Karlových Varech, který s velkou pompou otevírala ministryně financí Alena Schillerová ve chvíli, kdy byl bazén v podstatě uprostřed staveniště.

Příkladem politicky dobrého a dlouho plánovaného načasování je oprava D1. Každý, kdo po dálnici jede, ví, že je to – slušně řečeno – problém. Neustálá zúžení komplikovala život nám všem sedm let. Ale právě to bylo součástí plánu hnutí ANO, aby v září 2021 – přesně před volbami – bylo vše hotové a Babiš se mohl chlubit tím, jak skvěle to jeho tři ministři (Dan Ťok, Vladimír Kremlík a Karel Havlíček) za ta léta zvládli.

Voliči zapomenou, ale musí na to dostat čas

Obávám se, že Pirátům v takovýchto chvílích nepomůže ani argumentace tím, že nedělají líbivou a populistickou politiku a že se neřídí tím, kdy jsou volby, ale tím, že je třeba věci dělat, byť jsou nepopulární.

Veřejnost některé nepříjemné kroky jistě zkousne, část jich i zapomene, ale musí na to dostat čas. Říká se, že paměť voliče má zhruba tři měsíce. Doprava byla vždy tématem, na kterém se lámal chleba, v Praze to platí dvojnásob. Vzpomeňte na výrok primátorky Adriany Krnáčové (ANO) o tom, že Pražané jsou zpovykaní.

„Myslím, že Pražané jsou trochu zpovykaní s dopravou, protože když jsem v zahraničí a čekám deset minut v zácpě, tak v Praze už by bylo povstání a skandál,“ prohlásila v rozhovoru pro Novinky v roce 2018 Krnáčová.

Měsíc před volbami neprovokovat

Tato slova ji stála místo primátorky. Vím to, protože jsem s ní památný rozhovor dělala, a ve chvíli, kdy jsem ho jejímu asistentovi posílala ke kontrole, žádal mě o vymazání přesně této pasáže, neboť tušil, že přestřelila. Řekla jsem, že to neudělám. Výrok jí nakonec zlomil vaz jak ve vztahu k Babišovi, tak i ve vztahu k veřejnosti, protože se ho okamžitě chytla opozice a měsíce jsme kritiku výroku sledovali na billboardech pražské ODS.

Aktuální uzavírky hlavních tahů a dobu, po kterou budou trvat, mohou Pražané sledovat na stránkách Technické správy komunikací.

Není pochyb, že někteří pirátští voliči jsou nekompromisní a trochu arogantní politiku pražského vedení ocení. Ale ti už mají jasno a nepatří mezi ty, které potřebují Piráti a STAN přesvědčit. Rozhodně nepomohou ani Hřibovy vtípky o tom, že by měli řidiči přesedlat na kola nebo do MHD.

A pokud si Piráti brzy neuvědomí, že politika je o kompromisu a nutnosti rychle reagovat na aktuální situaci a jednoduše se snažit měsíc před volbami lidi neprovokovat, nikoliv jít slepě a přes mrtvoly ke svému vytyčenému cíli, mohou špatně skončit.

Hřib možná vyhraje jednu bitvu, ale je taky dost možné, že Bartošovi prohraje celou válku. Pokud se tak už nestalo...

Tagy:

Hlavní zprávy

Vláda schválila návrh státního rozpočtu se schodkem 376,6 miliardy, rozhodne nová Sněmovna

Vláda v pondělí schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na Twitteru to sdělila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Rozpočet byl schválen i přes nesouhlas koaliční ČSSD. Důvodem je růst platů státních zaměstnanců. 1 400 korun, s kterým rozpočet počítá, nepokryje podle ČSSD ani inflaci. Politici rovněž rozhodli o zvýšení důchodů.

Lituju, že jsem ji nezachránila: Sestra policistky popsala šikanu, která vedla k sebevraždě

Případ sebevraždy jedenatřicetileté policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra poslední den své mise ve Varšavě, stále budí řadu otázek. Podle její sestry Markéry Šubrtové neměla Kristýna sebevražedné sklony, byla energická, veselá a všem se snažila pomoct. Uvedla to v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS. V něm dále popisuje, co přesně si se sestrou před osudným okamžikem psala a proč podle ní policie selhala. Detailně líčí i šikanu ze strany kolegů na misi, která dospěla až do intimních detailů, jež měly pravděpodobně k sebevraždě vést.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Divočáci zaplavili ulice Říma. Ve městě hledají potravu, obyvatelé se bojí útoků

Strkají hlavu do odpadků, hledají potravu a zároveň děsí místní obyvatele. Lidé v Říme se potýkají s desítkami divočáků, kteří se producírují po ulicích italské metropole. I když se natáčení zvířat a sdílení videí stalo hitem sociálních sítí, místní jsou hlavně vystrašení, Někteří rodiče se dokonce bojí vodit děti do školky. Ochránci zvířat ale zdůrazňují, že zabíjení divočáků nepřichází v úvahu, lepší je zvíře uspat a odchytit.

Komentátor: Pro Piráty je boj proti spalovacím motorům mantrou. Podívejte se na Hřiba

Piráti a Starostové mají ekologii ve své politické DNA, prohlásil v pořadu K věci na CNN Prima NEWS komentátor webu Info.cz Petr Holec. Jako příklad uvedl pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), pro kterého je prý boj proti autům se spalovacími motory mantrou. Naopak u koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) Holec očekával v tomto ohledu razantnější odmítnutí.

reklama

Domácí zpravodajství

Systém fatálně selhal. Překvapilo mě, že Frontex šikanu dál nevyšetřoval, říká psycholog

Českem rezonuje případ mladé policistky, která ukončila svůj život skokem z 11. patra. Kristýnu Litomerickou k tomu podle jejích nejbližších dohnala šikana na pracovišti. Sebevraždu Litomerická spáchala v poslední den své mise ve Varšavě, kde právě ukončovala dvouměsíční stáž u Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž (zkráceně Frontex). Mohla Litomerická předejít šikaně? A co je nejlepší v takové situaci dělat? Na tyto otázky odpovídá psycholog Daniel Štrobl.

Pěstování ředkviček, tři toalety a Babišovy drahoty. Lídři perlili v superdebatě

Lídři osmi nejvýraznějších stran a hnutí se střetli ve speciální předvolební debatě Česko hledá premiéra. Diskuze na CNN Prima NEWS se neobešla bez slovních střetů, osočování z přešlapů a prapodivných analogií. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš mával s obálkou časopisu a vykřikoval, kde že je jeho oponent Ivan Bartoš od Pirátů. Předseda hnutí STAN na oplátku připomněl premiérovi „pěstování ředkviček“, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS) zase korupční skandály z řad ANO. Výběr hlášek z nedělní superdebaty si můžete přečíst níže.

Osahával a líbal ženu, musela se schovat v hotelu. Pražští policisté po útočníkovi pátrají

Pražští kriminalisté pátrají po muži, který na začátku minulého týdne osahával devětadvacetiletou ženu na ulici v Praze 2. Napadená se musela před útočníkem schovat v blízkém hotelu. Policie dnes zveřejnila záběr podezřelého a žádá veřejnost o pomoc při určení jeho identity. Muži hrozí za sexuálně motivovaný trestný čin až pět let vězení, uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

reklama