reklama

KOMENTÁŘ: Piráti měsíc před volbami rozkopali Prahu. Zřejmě zapomněli, že chtějí vyhrát

Piráti si před volbami do Poslanecké sněmovny určili jasný cíl – porazit hnutí ANO a sesadit Andreje Babiše z postu premiéra země. K tomu ale kromě kritiky jeho kroků potřebují na své straně především voliče, kteří jim dají hlas. Mimo jiné za to, jak se dosud ve vedoucích funkcích sami osvědčili. Právě proto je nepochopitelné, že se Praha pod vedením Zdeňka Hřiba jen měsíc před volbami změnila doslova v parkoviště.

reklama

Zatímco šéf hnutí ANO Andrej Babiš objíždí zemi a stříhá pásky nově otevřených úseků dálnic, po hlavním městě, kterému vládnou Piráti, brouzdají v kolonách tisíce naštvaných voličů. „Myslíme na metu nejvyšší, chceme ty volby vyhrát. Věřím, že s hnutím STAN vyvedeme zemi z krize,“ prohlásil přitom začátkem roku lídr Pirátů Ivan Bartoš.

Při pohledu na pražskou dopravu by se chtělo říct: „No tak to hodně štěstí, předsedo! A Hřibovi jste to řekl?“

Každý zkušený politik, marketingový odborník i novinář pohybující se delší dobu v politice totiž ví, že vítězství se dá dosáhnout pouze pokud vše perfektně šlape. Nezbytná je komunikace vedení stran s řadovými politiky a především přízeň veřejnosti.

Není možné, aby pražský primátor měsíc před volbami obhajoval rozkopání klíčových tepen města tím, že to bylo třeba udělat, že napravují chyby předchozího vedení a že je vše perfektně zkoordinované. Navíc se ještě pustil do křížku s prezidentem, který ho za rozkopanou Prahu zkritizoval a vyzval k rezignaci.

Klíčové je načasování

Nikdo nezpochybňuje, že jsou opravy třeba a nebude to pro nikoho příjemné, ale pro takto zásadní kroky je klíčové načasování. Ne nadarmo se Andrej Babiš snažil stihnout očkování lidí proti koronaviru do konce prázdnin, zrušil všechna restriktivní opatření a snažil se lidi moc neotravovat. Místo toho objíždí zemi a stříhá pásky obchvatů, které ve skutečnosti možná ani neexistují, ale republiku oblétne fotka s úspěšným projektem. Všichni přitom vědí, že Česko je na tom v kvalitě silnic hůř než Burundi nebo Svazijsko.

Vzpomeňme na znovuuvedení do provozu bazénu Hotelu Thermal v Karlových Varech, který s velkou pompou otevírala ministryně financí Alena Schillerová ve chvíli, kdy byl bazén v podstatě uprostřed staveniště.

Příkladem politicky dobrého a dlouho plánovaného načasování je oprava D1. Každý, kdo po dálnici jede, ví, že je to – slušně řečeno – problém. Neustálá zúžení komplikovala život nám všem sedm let. Ale právě to bylo součástí plánu hnutí ANO, aby v září 2021 – přesně před volbami – bylo vše hotové a Babiš se mohl chlubit tím, jak skvěle to jeho tři ministři (Dan Ťok, Vladimír Kremlík a Karel Havlíček) za ta léta zvládli.

Voliči zapomenou, ale musí na to dostat čas

Obávám se, že Pirátům v takovýchto chvílích nepomůže ani argumentace tím, že nedělají líbivou a populistickou politiku a že se neřídí tím, kdy jsou volby, ale tím, že je třeba věci dělat, byť jsou nepopulární.

Veřejnost některé nepříjemné kroky jistě zkousne, část jich i zapomene, ale musí na to dostat čas. Říká se, že paměť voliče má zhruba tři měsíce. Doprava byla vždy tématem, na kterém se lámal chleba, v Praze to platí dvojnásob. Vzpomeňte na výrok primátorky Adriany Krnáčové (ANO) o tom, že Pražané jsou zpovykaní.

„Myslím, že Pražané jsou trochu zpovykaní s dopravou, protože když jsem v zahraničí a čekám deset minut v zácpě, tak v Praze už by bylo povstání a skandál,“ prohlásila v rozhovoru pro Novinky v roce 2018 Krnáčová.

Měsíc před volbami neprovokovat

Tato slova ji stála místo primátorky. Vím to, protože jsem s ní památný rozhovor dělala, a ve chvíli, kdy jsem ho jejímu asistentovi posílala ke kontrole, žádal mě o vymazání přesně této pasáže, neboť tušil, že přestřelila. Řekla jsem, že to neudělám. Výrok jí nakonec zlomil vaz jak ve vztahu k Babišovi, tak i ve vztahu k veřejnosti, protože se ho okamžitě chytla opozice a měsíce jsme kritiku výroku sledovali na billboardech pražské ODS.

Aktuální uzavírky hlavních tahů a dobu, po kterou budou trvat, mohou Pražané sledovat na stránkách Technické správy komunikací.

Není pochyb, že někteří pirátští voliči jsou nekompromisní a trochu arogantní politiku pražského vedení ocení. Ale ti už mají jasno a nepatří mezi ty, které potřebují Piráti a STAN přesvědčit. Rozhodně nepomohou ani Hřibovy vtípky o tom, že by měli řidiči přesedlat na kola nebo do MHD.

A pokud si Piráti brzy neuvědomí, že politika je o kompromisu a nutnosti rychle reagovat na aktuální situaci a jednoduše se snažit měsíc před volbami lidi neprovokovat, nikoliv jít slepě a přes mrtvoly ke svému vytyčenému cíli, mohou špatně skončit.

Hřib možná vyhraje jednu bitvu, ale je taky dost možné, že Bartošovi prohraje celou válku. Pokud se tak už nestalo...

Tagy:

Hlavní zprávy

Šlachta: ODS si vodí Rakušana jak slepého koně. Pustil se i do Topolánka s Kalouskem
K věci

Šlachta: ODS si vodí Rakušana jak slepého koně. Pustil se i do Topolánka s Kalouskem

Chtějí zpolitizovat policejní složky. To je podle šéfa Přísahy a někdejšího elitního policisty Roberta Šlachty motivace vládní koalice pro výměnu policejního prezidenta. Tím se má stát po odchodu Jana Švejdara na konci března jeho náměstek Martin Vondrášek. Je to podle Šlachty přání ODS, která si ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) vodí jako slepého koně, prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS. Šlachta zkritizoval také expremiéra Topolánka či exministra financí Kalouska (TOP 09).

Někteří poslanci TOP 09 a ODS dostali falešné SMS, že mají nastoupit do karantény
Sněmovna

Někteří poslanci TOP 09 a ODS dostali falešné SMS, že mají nastoupit do karantény

Několik poslanců koaličních stran ODS a TOP 09 v pátek obdrželo falešnou SMS zprávu o povinné karanténě kvůli kontaktu s osobou pozitivně testovanou na koronavirus. Uvedla to ODS v tiskové zprávě. Ministerstvo zdravotnictví sdělilo, že jde o evidentní podvod. Zváží další právní aspekty takové činnosti a podle toho učiní právní kroky, úřad také podá trestní oznámení.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Čeští skokané na lyžích odletí na olympijské hry bez hlavního trenéra Bajce. Má covid

Čeští skokané na lyžích se musejí minimálně v začátku olympijských her, které startují 4. února, obejít bez hlavního trenéra Vajsi Bajce, který má stále pozitivní testy na koronavirus. Do jeho pozice se posune asistent, jedenačtyřicetiletý Jan Matura, který ukončil aktivní kariéru v květnu 2017 a reprezentoval ještě s Romanem Koudelkou, nejstarším a nejúspěšnějším skokanem současného kádru.

V Pittsburghu se zřítil most krátce před návštěvou Bidena. Ten měl mluvit o údržbě silnic

V americké městě Pittsburgh se v pátek zřítil silniční most, a to jen pár hodin před návštěvou Joea Bidena. Prezident má ve městě hovořit mimo jiné o balíku investic do infrastruktury, který zahrnuje finance na údržbu silnic a mostů. Podle šéfa městských hasičů Darryla Jonese utrpělo deset lidí zranění, z nichž tři byli odvezeni do nemocnice. Nikdo však není v ohrožení života.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Rekordní nárůst počtu nakažených ve školách. PCR testy odhalily oproti minulému týdnu dvojnásobek

Po pondělním testování ve školách se podle ministerstva zdravotnictví potvrdilo PCR metodou 16 627 případů nákazy koronavirem. Je to víc než dvojnásobek proti minulému týdnu. Mezi žáky odhalily PCR testy 15 178 nakažených a mezi pedagogy 1 449. Růst je podle úřadu důsledkem naprosté dominance nové koronavirové varianty omikron, jejíž podíl na všech nových nákazách už podle Státního zdravotního ústavu činí víc než 98 procent. Metoda PCR potvrdila výsledky zhruba 59 % pozitivních antigenních testů.

reklama