reklama

Bartoš: Myslíme na metu nejvyšší, chceme vyhrát volby a vyvést zemi z krize

Piráti budou v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny kandidovat společně s hnutím STAN. Koalici si Piráti odhlasovali v internetovém hlasování. Pro předvolební spojení hlasovaly téměř čtyři pětiny hlasujících, konkrétně 668 z 848 hlasujících. Sledujte živě tiskovou konferenci Pirátů na CNN Prima NEWS či v článku.

reklama

„Myslíme na metu nejvyšší, chceme ty volby vyhrát,“ prohlásil po hlasování Bartoš. Ten následně dodal, že se Piráti s hnutím STAN společně chtějí ujmout Česka „v nejtěžších časech“. „Věřím, že s hnutím STAN vyvedeme zemi z krize,“ dodal předseda Pirátů.

Piráti a STAN však nejsou první velkou koalicí, která půjde do nadcházejících říjnových voleb. Stejný způsob zvolily i ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Spolupráci s nimi se Bartoš za splnění určitých podmínek nebrání. „Nevylučoval bych to, naopak je logické se dívat po stranách demokratického půdorysu,“ vysvětlil šéf Pirátů na dotaz CNN Prima NEWS.

Bartoše nyní čeká také schůzka s prezidentem Milošem Zemanem. Ten dříve prohlásil, že premiérem jmenuje nominanta té strany, která vyhraje volby. Lídr Pirátů se tak chce s hlavou státu sejít, aby si ujasnil, že ve vyjádření není nějaké „ale“. Například zda prezident bude považovat za vítěze voleb subjekt, který získá nejvíce hlasů, „nebo to, zda to pan prezident vidí jinak“.

Šéf Pirátů zmínil, že pro koalici se STAN hlasovalo zhruba 79 procent hlasujících. Účast pak činila 70 procent. „Jedná se o velmi silný mandát, vážím si ho a chtěl bych za něj poděkovat naší členské základně,“ poděkoval Bartoš.

Rakušan: Chceme 25 procent a více

Rozhodnutí členské základny Pirátů samozřejmě kvitoval předseda STAN Vít Rakušan. Ten také v rozhovoru pro CNN Prima NEWS nastínil i cíle koalice. „My chceme 25 procent plus a myslíme si, že to není nesplnitelný cíl,“ řekl Rakušan a dodal, že hlavním cílem pak je zvítězit ve volbách.

Podpisu koaliční smlouvy podle něj nyní nic nebrání a jde o formální záležitost. Konkrétní datum podpisu si chce ještě potvrdit s šéfem Pirátů.

Rakušan CNN Prima NEWS také popsal aktuální těžkosti kampaně. Své hnutí STAN označil jako silné v kontaktní kampani, která je vzhledem k pandemii koronaviru a řadě omezení aktuálně problematická. Nicméně doufá, že začátkem podzimu by, tedy krátce před volbami, by se kontaktní kampaň mohla uskutečnit.

Šéf hnutí STAN pro CNN Prima NEWS dodal, že kolaps koalice s Piráty nehrozí. STAN bylo v předvolební koalici už s TOP 09 a později také lidovci. „Historické spojení s TOP 09 smysl mělo. Nemyslím si, že to byla chyba,“ řekl Rakušan s tím, že koalice s lidovci, která se před volbami rozpadla, byla ve své době i podle něj špatnou volbou. Rakušan však tvrdí, že nynější spojení

Piráti a Starostové můžou dýchat na záda ANO, říká politolog Kubáček

K rozhodnutí Pirátů se pro CNN Prima NEWS vyjádřil i politolog Jan Kubáček. „Myslím si, že vzniká velmi relevantní vyzyvatel,“ řekl politolog s tím, že koalice Pirátů a Starostů může dýchat na záda hnutí ANO premiéra Andreje Babiše.

Otázkou podle něj je, zda nevyplavou na povrch možné rozpory v tomto spojení. Ty už nastaly u druhé vzniklé koalice SPOLU, kterou tvoří ODS, TOP 09 a lidovci. Problémem bylo rozložení sil na pražském magistrátu. Zde je totiž součástí koalice, v jejímž čele stojí Pirát Zdeněk Hřib, i TOP 09, zatímco ODS, která zde má společný klub s KDU-ČSL, v opozici. Hovořilo se o tom, že pražská ODS tlačí na to, aby TOP 09 vytvořila na magistrátu společný klub, čímž by se změnilo rozložení sil. Pokud by k tomu nedošlo, hrozilo, že by se předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová nestala jedničkou koalice v Praze.

Podle Kubáčka však v blížících se volbách bude rozhodovat především řešení pandemie koronaviru a očkování populace. Promluvit do výsledků může také vyjadřování premiéra Andreje Babiše.

Piráti i STAN v průzkumech rostou

Bartoš o předvolební koalici již řadu týdnů koketoval s předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem. Obě strany mají aktuálně v Poslanecké sněmovně dohromady necelých 30 hlasů. Podle průzkumů veřejného mínění však obě strany silně posilují, tudíž by se jim nyní mohlo vést daleko lépe.

Volby do Poslanecké sněmovny se budou konat 8. a 9. října. Na toto datum je vyhlásil prezident Miloš Zeman.

Tagy:
V San Franciscu se už krade za bílého dne. Obchody jsou bezmocné a zavírají
USA

V San Franciscu se už krade za bílého dne. Obchody jsou bezmocné a zavírají

Obchodníci v San Franciscu čelí v poslední době doslova nájezdům organizovaných lupičů. V tlupách naběhnou do obchodu a odnesou si z něho, co chtějí. Nevadí jim ani to, že už jejich řádění několikrát natočili svědci na mobilní telefon. Nárůst loupeží ve městě je tak velký, že řetězce své obchody už raději zavírají. Vedle maloobchodních krádeží město sužuje i rekordní počet vloupání do automobilů.

Sledujte ŽIVĚ Zprávy PLUS: Jak na olympijský „skandál“ pohlížejí Maříková a Špičák?
Koronavirus

Sledujte ŽIVĚ Zprávy PLUS: Jak na olympijský „skandál“ pohlížejí Maříková a Špičák?

Národní ostuda. Tak mnozí označují šest případů pozitivně testovaných členů posádky českého speciálu, který zamířil do Tokia. Prvním nakaženým se stal neočkovaný lékař Vlastimil Voráček a lidé ho označují za zdroj nákazy. Voráček se však hájí, že je vakcinace pouze dobrovolná. Jak na „český skandál“ v Tokiu pohlížejí epidemiologové Roman Prymula (za ANO) a Jiří Beran? Sledujte Zprávy PLUS ŽIVĚ v tomto článku nebo na CNN Prima NEWS.

Měli je utlouct čepicemi. V krvavé řeži u Hradce Králové ale Rakušané ztratili vše

Byla to největší a nejkrvavější bitva, k níž v českých zemích kdy došlo. V rozhodujícím boji prusko-rakouské války v červenci 1866 proti sobě stálo přes 430 tisíc mužů. Na území kolem 70 kilometrů čtverečních mezi Hradcem Králové a Hořicemi krvavou řež dodnes připomíná na 400 památníků, pomníčků, křížů nebo hrobů. A také muzeum války, které stojí za návštěvu.

Spolupracoval s Hapkou, hostoval u Čechomoru. Zemřel legendární valašský zpěvák

Ve věku 66 let v sobotu zemřel zpěvák, herec a výtvarník František Segrado. Smutnou zprávu oznámila režisérka a scenáristka Marta Santovjáková Gerlíková, která s hudebníkem natočila celovečerní rodinný film z Valašska Děda. Segrado byl označován za renesančního člověka, jako textař a zpěvák čtyři desítky let účinkoval v nejrůznějších hudebních skupinách, znám byl také svou účastí v projektech Petra Hapky a Michala Horáčka. Své první sólové album dokončil v téměř 60 letech.

Rakovina kůže je také daň za časté opalování bez ochrany. Kdo je nejvíce ohrožený?

Rakovina kůže patří mezi časté onkologické onemocnění. Lidí s tímto typem karcinomu stále přibývá. Přitom prevence v podobě dostatečné ochrany před sluncem a pravidelných prohlídek kožních znamének je v tomto případě stěžejní. CNN Prima NEWS oslovila onkologa Radka Lakomého, který popsal, jak poznat rizikové znaménko a jaké jsou možnosti léčby v případě zhoubného melanomu.

reklama

Domácí zpravodajství

Tady se neočkujeme, lepší je slivovice, chlubí se v pohraniční vsi na Bruntálsku

Slušně řečeno, je to zapadákov. Neslušně, je to díra na samé výspě republiky, ale také ve Slezských Pavlovicích v okrese Bruntál mají názor na vakcínu proti COVID-19. „S tím běžte do pr**le, tady lidi očkování odmítají,“ nebere si servítky první občan, kterého oslovíme, pětatřicetiletý Radek Dojčar. Na covid prý platí hlavně slivovice, vakcínu odmítají i početní místní Romové.

reklama