Ministr Plaga podává návrh na dočasné uzavření speciálních škol. Blatný se mu nebrání

Ministr školství Robert Plaga informoval ve čtvrtek na svém twitterovém účtu, že podává návrh k dočasnému uzavření speciálních škol. V pátek by o něm měla jednat vláda. Pokud by ho odsouhlasila, speciální školy by se zavřely od pondělí 2. listopadu. Zatím zůstávaly spolu s mateřskými jediné otevřené. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na tiskové konferenci řekl, že uzavření speciálních škol bránit nebude.

Plaga na Twitteru zveřejnil návrh k dočasnému uzavření speciálních škol a poděkoval všem, kteří se na jejich fungování podílejí. V pátek by se jeho návrhem měla zabývat vláda. V Česku jsou kvůli zhoršení vývoje epidemie nemoci COVID-19 od 14. října uzavřeny téměř všechny školy a vyučuje se na dálku.

Otevřeny jsou zatím kromě mateřských a speciálních škol jen některé školy vyčleněné pro péči o děti zdravotníků, pracovníků sociálních služeb nebo třeba policistů a hasičů.

Nový ministr Blatný v pátek na tiskové konferenci uvedl, že uzavření speciálních škol bránit nebude. „Je asi předčasné hovořit o tom, co bude pan ministr školství předkládat na jednání vlády. Obecně v případě, že bude požadovat uzavření speciálních škol, tak já ze svého pohledu mu v tom bránit nebudu,“ sdělil Blatný.

V pondělí 2. listopadu se měly původně naopak otevřít školy, které byly uzavřeny 14. října. Když se epidemická situace nezlepšovala, mluvili členové vlády o tom, že by se v pondělí do škol vrátili jen žáci prvního stupně základních škol, nebo aspoň děti z prvních a druhých tříd.

Ani to ale nakonec nebude možné. Podle informací z úterý vláda v pátek představí scénář návratu žáků a studentů do škol na základě dalších dat o vývoji koronavirové epidemie.

Tagy: