CNN Prima News platby

platby

Výpis příspěvků ke štítku „platby“

Bankovnictví v USA je jak za krále Klacka, Češi jsou špice. Málo se chlubíme, říká analytik

Češi umí skvělé věci a řada zemí se o nich může jen učit, obzvlášť co se týče bankovnictví. Ve Spojených státech vůbec nechápou, že se do účtu můžeme odkudkoliv přihlásit mobilem, je to tam jak za krále Klacka, popisuje Jan Antoš, CTO z technologicko-konzultantské společnosti Trask. O moc lépe na tom není podle něj ani Německo, k němuž Češi mnohdy vzhlíží. Tam zase pro přihlášení používají kódy z papírové knížky, které postupně škrtají. „To se fakt děje,“ potvrdil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Ve sporu hotovosti versus platby kartou se nestaví ani na jednu stranu, ačkoliv sám hradí nákupy mobilem.

Hotovost? Ne, díky, plaťte jen kartou. V zahraničí jsou bankovky pasé, v Česku je to naopak

Zahraniční turisté ve velkých českých městech se nestačí divit. Nejeden podnik otočil zostra kormidlem a přestal přijímat bezhotovostní platby. Řada lidí, která cestovala po republice s lehkou peněženkou, musí nyní vybírat hotovost v bankomatech, jinak mají smůlu. V Evropě i jiných částech světa je přitom trend opačný – kde to jde, tam se zavádí platby kartou či chytrými zařízeními. V řadě evropských metropolí je hotovost úplně pasé, kartou se dá pohodlně platit také na Novém Zélandě či v Kolumbii. Na bezkontaktní transakce naskakuje také Japonsko, které historicky patřilo k „hotovostním baštám“.

PŘEHLEDNĚ: Jak si nenechat ukrást údaje k platební kartě? Pozor na veřejné wifi sítě

Internetové podvody a hackerské útoky rostou na síle, a během letních prázdnin tomu nebude jinak. Kyberzločinci nejčastěji cílí na technicky méně zdatné a příliš důvěřivé osoby, využívají i veřejných wifi sítí, aby se dostali k citlivým údajům k platební kartě. Jak se jim bránit, na co si dát pozor a které formy ochrany jsou nejspolehlivější? Redakce CNN Prima NEWS se zeptala několika expertů na kyberbezpečnost a platební prostředí.

Poslanci po 19 hodinách přehlasovali Zemanovo veto. Platby za pojištěnce se sníží

Státní platby do zdravotnictví za důchodce, děti, studenty nebo nezaměstnané po lednovém zvýšení ve zbytku roku klesnou. Od roku 2024 bude zavedena automatická valorizace zdravotních plateb státu. Změny zavede vládní novela, kterou v sobotu opětovně schválila Sněmovna hlasy koaličních poslanců. Kromě toho souhlasila také se vstupem Finska a Švédska do Severoatlantické aliance (NATO).

Vláda se shodla na plánu zemědělských dotací. Nekula chce ročně na podporu tři miliardy

Vládní koalice se shodla na podobě strategického plánu zemědělských dotací. Výše redistributivní platby, kterou zemědělci dostávají na prvních 150 hektarů půdy, zůstane na úrovni 23 % z celkové částky na přímé platby. Návrh už v lednu vyvolal protesty zemědělců. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) chce získat na podporu malých a středních podniků až tři miliardy korun ročně. V tiskové zprávě o tom ve středu informoval mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.