reklama

Věřil, že pomáhá ženě v Sýrii, naletěl podvodníkovi. Muž z Prahy přišel o 5,5 milionu

Stačilo pár podvodných e-mailů a muž z Prahy uvěřil, že finančně pomáhá syrské lékařce a ještě při tom bohatne. Jenže naletěl podvodníkům a nakonec přišel o 5,5 milionu korun.

reklama

Příběh muže z české metropole může přijít mnohým až neuvěřitelný. Všechno začalo v loňském roce, když poškozenému přišel e-mail. Ten, jak se mu alespoň zdálo, působil důvěryhodně. Opak byl ale pravdou.

„Dostal nabídku od jakési lékařky ze Sýrie. Žena měla údajně dobrý byznys ohledně obchodu s antibiotiky. Nicméně do jejich nemocnice prý přišel nový ředitel, který jim zakázal, aby u sebe měli peníze. Poškozenému pak podvodnice sdělila, že má 3,4 milionu dolarů (téměř 74 milionů korun) a potřebuje je někomu poslat do úschovy,“ uvedl pro CNN Prima NEWS policejní mluvčí Jan Daněk.

Za to měl příjemce peněz dostat 30 procent z této částky jako odměnu. Podvodníci tvrdili, že poslání peněz něco stojí, a tak chtěli, aby jim poškozený výdaje zaplatil. To ho stálo 6 tisíc eur (zhruba 150 tisíc korun), které poslal přes internetové bankovnictví.

Muž si podle policistů dokonce nenechal poradit ani od banky, ze které peníze posílal. Už ta mu radila, aby transakci zvážil, protože jí platby připadaly podezřelé. „Poškozený se proto dostavil osobně do této banky a tam platby verifikoval,“ doplnil policejní mluvčí Daněk.

Samotné banky svým klientům radí, že pokud si nejsou jisti, měli by takové věci konzultovat před posláním platby s odborníky. „Určitě jsme tady pro ně a můžou kdykoliv zavolat na naši informační linku, setkat se s bankéřem a podobně, abychom tu situaci vyřešili,“ radí mluvčí skupiny ČSOB Patrik Madle.

V přepočtu 150 tisíc korun ale podvodníkům nestačilo a chtěli více. Údajně potřebovali peníze na jakési speciální chemikálie a přístroj, který odšifruje jejich peníze. To muže stálo další miliony, které si půjčil a předal osobně.

„Všechny tyto platby měly proběhnout v Belgii, tentokrát už v hotovosti. Bylo jich celkem osm. Nejvyšší z nich přesahovala 60 tisíc euro (necelý milion a půl korun),“ uvedl Daněk. Nakonec důvěřivý muž přišel o více než 5,5 milionu korun.

Tagy:

Hlavní zprávy

Účinnost vakcín rychle slábne. Posilovací dávka ale rapidně zvyšuje ochranu, i u omikronu
Koronavirus

Účinnost vakcín rychle slábne. Posilovací dávka ale rapidně zvyšuje ochranu, i u omikronu

Varianta omikron v posledních dnech v Česku přebírá vládu. Z britské studie UK Health Security Agency vyplývá, že účinnost očkovacích látek proti symptomatickému průběhu nemoci je u varianty omikron výrazně nižší než u varianty delta. Ochrana navíc rychle slábne. Vakcíny ale dál spolehlivě chrání člověka před tím, že skončí s těžkým průběhem v nemocnici. V případě přeočkovaní klesá riziko hospitalizace až o 90 %.

Vydají poslanci Babiše policii kvůli Čapímu hnízdu? Sněmovní výbor projedná její žádost

Sněmovní mandátový a imunitní výbor bude v úterý pokračovat v projednávání žádosti o vydání bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Posuzovat má i žádost o vydání někdejšího pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) v kauze opencard. Je možné, že výbor už dá doporučení sněmovnímu plénu, jak by mělo o žádostech rozhodnout.

Expert: Žalob ve sportu kvůli covidu může přibývat. U Djokoviče selhali organizátoři

Expert na sportovní právo Jan Šťovíček se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS rozpovídal o sporu srbského tenisty Novaka Djokoviče s australskou vládou. Světová jednička nakonec nemohla nastoupit na Australian Open a pokusit se tak přidat 21. grandslamové vítězství. Předmětem sporu mezi Djokovičem a australskou vládou je fakt, že sportovec není očkován proti covidu.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

reklama

Domácí zpravodajství

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

reklama