Podvod za miliony
Stačilo pár podvodných e-mailů a muž z Prahy uvěřil, že finančně pomáhá syrské lékařce a ještě při tom bohatne. Jenže naletěl podvodníkům a nakonec přišel o 5,5 milionu korun.
Příběh muže z české metropole může přijít mnohým až neuvěřitelný. Všechno začalo v loňském roce, když poškozenému přišel e-mail. Ten, jak se mu alespoň zdálo, působil důvěryhodně. Opak byl ale pravdou.
Muž si nechal dát 10 vakcín proti covidu za den. Lidé mu platili, aby se za ně vydával
Policie na Novém Zélandu zadržela muže, který si během jediného dne v různých očkovacích centrech nechal dát deset dávek koronavirové vakcíny. Různí lidé mu pravděpodobně zaplatili za to, aby se za ně vydával a oni se tak sami očkovat nemuseli.
„Dostal nabídku od jakési lékařky ze Sýrie. Žena měla údajně dobrý byznys ohledně obchodu s antibiotiky. Nicméně do jejich nemocnice prý přišel nový ředitel, který jim zakázal, aby u sebe měli peníze. Poškozenému pak podvodnice sdělila, že má 3,4 milionu dolarů (téměř 74 milionů korun) a potřebuje je někomu poslat do úschovy,“ uvedl pro CNN Prima NEWS policejní mluvčí Jan Daněk.
Za to měl příjemce peněz dostat 30 procent z této částky jako odměnu. Podvodníci tvrdili, že poslání peněz něco stojí, a tak chtěli, aby jim poškozený výdaje zaplatil. To ho stálo 6 tisíc eur (zhruba 150 tisíc korun), které poslal přes internetové bankovnictví.
Muž si podle policistů dokonce nenechal poradit ani od banky, ze které peníze posílal. Už ta mu radila, aby transakci zvážil, protože jí platby připadaly podezřelé. „Poškozený se proto dostavil osobně do této banky a tam platby verifikoval,“ doplnil policejní mluvčí Daněk.
Samotné banky svým klientům radí, že pokud si nejsou jisti, měli by takové věci konzultovat před posláním platby s odborníky. „Určitě jsme tady pro ně a můžou kdykoliv zavolat na naši informační linku, setkat se s bankéřem a podobně, abychom tu situaci vyřešili,“ radí mluvčí skupiny ČSOB Patrik Madle.
V přepočtu 150 tisíc korun ale podvodníkům nestačilo a chtěli více. Údajně potřebovali peníze na jakési speciální chemikálie a přístroj, který odšifruje jejich peníze. To muže stálo další miliony, které si půjčil a předal osobně.
„Všechny tyto platby měly proběhnout v Belgii, tentokrát už v hotovosti. Bylo jich celkem osm. Nejvyšší z nich přesahovala 60 tisíc euro (necelý milion a půl korun),“ uvedl Daněk. Nakonec důvěřivý muž přišel o více než 5,5 milionu korun.