Devíti procentům Čechů nezůstane po zaplacení všech potřebných výdajů nic, někdy jim i chybí částka do 2 000 korun. Naopak 71 procentům Čechů po zaplacení všech výdajů měsíčně zbývá kolem 3 000 korun. Vyplývá to z průzkumu finanční gramotnosti, který pro Raiffeisenbank uskutečnila agentura NMS Market Research.
Průzkum ukázal, že Češi mají jen částečný přehled o svých měsíčních výdajích. Největší povědomí mají lidé o platbách za internet, 74 procent ví, kolik platí. Druhou nejznámější položkou jsou výdaje na bydlení a hypotéku, kterou zná sedm z deseti Čechů. Naopak nejmenší přehled mají lidé o výdajích na volnočasové aktivity, kdy pouze 31 procent určitě ví, kolik za ně utrácí. Naopak 21 procent o tom vůbec nemá přehled.
ČTĚTE TAKÉ: Na trapasy mám štěstí. Člověk si program s prezidentem moc neužije, popsala mluvčí Řeháková
Z lidí, kterým se daří každý měsíc ušetřit nějakou částku, ji největší část nechává na běžném nebo spořicím účtu. Pětina lidí ušetřené peníze šetří v hotovosti, 15 procent je investuje do fondů, dluhopisů nebo akcií. Ušetřené peníze by lidé nejčastěji využili na dovolenou, pořídilo by si ji 44 procent dotázaných.
„Říká se, že je vhodné mít k dispozici alespoň tři měsíční platy pro případ nečekaného výpadku příjmů. Finanční poradci dokonce doporučují finanční rezervu ve výši alespoň šesti takových platů, což splňuje 26 procent Čechů. Hned druhou nejvíce zastoupenou skupinou jsou ale lidé, kteří mají naspořeno na méně než měsíc, je jich skoro pětina. To může v krizových situacích způsobit nepříjemnosti,“ uvedla mluvčí Raiffeisenbank Tereza Kaiseršotová.