Svérázné dary pro vdovy po padlých Rusech. Místo peněz dostaly kožichy, přesto děkovaly

Rusové na Ukrajině ztrácí stále mnoho mužů, kteří za sebou zanechávají často nezaopatřené ženy, ať už jde o matky či manželky. Kreml sice slíbil, že se postará, aby tyto vdovy nestrádaly, realita je ale jiná. Místo finanční podpory dostávají „dárky“. Již dříve vdovy obdržely například dorty nebo sady ručníků, jiná skupina žen na Donbasu nyní obdržela kožichy.

Video s obdarovanými ženami, které mají pocházet z města Makijivka u Doněcka, se objevilo na sociálních sítích. Záběr ukazuje skupinu mladších i starších žen, které před sebou drží zimní kožichy, které měly dostat darem jako kompenzaci za své mrtvé muže, ať už syny či manžele, kteří padli v boji proti Ukrajincům. Záběry z bizarní akce sdílel také ukrajinský diplomat Olexandr Ščerba.

K TÉMATU: Ukrajinci chtějí tanky, rakety i stíhačky. Analytik přiblížil, kdy se dostanou na bojiště

„Mockrát děkujeme,“ říká s úsměvem jedna ze starších žen, kterou ve vyjádření vděku následují i ostatní dámy na videu. Ony i jejich muži měli patřit k proruským separatistům, kteří už od roku 2014 bojovali proti Ukrajincům. Po zahájení ruské ofenzivy se tito ozbrojenci připojili k ruským vojskům.

Podle britského listu Mirror dostalo kožich celkem 21 „vdov po padlých obráncích“, jak je označila Ruska Miroslava Reginskajavová, která měla na starosti organizaci předání darů.

Kožichy měl podle deníku vdovám darovat jistý výrobce z Moskvy. „Tahle pomoc pochází až od ruských aktivistů z hlavního města,“ vzkázal ženám muž, který byl označen jako Jevgenij Skripnik – blízký spolupracovník někdejšího vůdce separatistů a údajného agenta ruské tajné služby FSB Igora Girkina, známého taktéž jako Igor Strelkov.

Není to poprvé, co ruské, popřípadě donbaské, vdovy dostaly za smrt svých mužů spíše symbolickou kompenzaci. Například ženy v Kurské oblasti, konkrétně z Lgovského okrsku, obdržely od místního představitele sadu ručníků. Některé rodiny v Dagestánu pak pro změnu jako náhradu za manžely dostaly květiny a dort, které jim doručili místní političtí lídři.

Ačkoliv Rusové svým občanům slibovali, že se o rodiny padlých vojáků postarají penězi, realita bývá jiná. Představitelé Ruska přitom původně hovořili o kompenzacích pro příbuzné ve výši až 12 milionů rublů (přibližně 3,9 milionu korun) za každého mrtvého vojáka.

Ruská státní média v této souvislosti například hojně informovala o jisté rodině, která si za peníze získané za smrt syna koupila ruský vůz značky Lada. „K uctění památky našeho syna jsme si koupili krásné nové auto,“ chlubil se pro ruskou televizi Rossija-1 otec padlého s tím, že „přesně takové si jeho syn vždycky přál“.

Tagy:
peníze válka Lada Ukrajina dort Donbas ručník Moskevský Kreml Rossiya Bank ruská invaze na Ukrajinu Makijivka Igor Strelkov