Stále častěji zaznívají hlasy odborníků, že by se aktuální vlna epidemie mohla začít v nejbližší době lámat. Experti však zároveň varují, že to nemusí znamenat řešení problémů, které aktuálně padají především na bedra českých zdravotníků. Přestože by se vlna mohla přehoupnout přes svůj vrchol, může nás potkat období stagnace na vysokých číslech, jako lze pozorovat například ve Velké Británii. Znamenalo by to ale nesnesitelnou zátěž pro české zdravotnictví.
Svou predikci představil lékař a člen Národního institutu pro zvládnutí pandemie Marián Hajdúch. „Domnívám se, že v příštím týdnu by se z řady důvodů mohla zlomit prevalenční křivka 5. vlny. Nicméně pokud se nepřijmou další opatření, může přejít do vlny typu stolové hory, kterou vidíme například v Británii. Tato povede k dlouhodobému zatížení zdravotnictví a vyčerpání zdrojů,“ napsal na Twitter.
Domnívám se, že v příštím týdnu by se z řady důvodů mohla zlomit prevalenční křivka 5.vlny. Nicméně pokud se nepřijmou další opatření, může přejít do vlny typu stolové hory, kterou vidíme například v Británii. Tato povede k dlouhodobému zatížení zdravotnictví a vyčerpání zdrojů. pic.twitter.com/Vo7aBM1VJC
— Marián Hajdúch (@marian_hajduch) November 28, 2021
Souhlasí s ním však i další odborníci. „Tohle je moje predikce ze začátku listopadu (ale předpokládal jsem, že se to zalomí dřív, přecenil jsem promořenost). Dlouhá doba stagnace britského typu by u nás byla těžko snesitelná,“ reagoval na jeho příspěvek biochemik Jan Konvalinka.
Že by se epidemie měla začít lámat, si myslí také dosluhující vláda. „Nacházíme se stále ve vysoce rizikovém stavu. Začíná stagnovat pozitivita testů, což může být nějaký pozitivní signál, ale situace je nadále velmi špatná,“ sdělil v pondělí novinářům ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). „Predikce je taková, že by se to mělo pomalu lámat,“ doplnil.
Máme šanci
Na své poměry poměrně optimisticky hovořil minulý týden evoluční biolog Jaroslav Flegr. „Fakt bych se nerad mýlil, ale exponenciální růst pacientů v nemocnicích a zejména na JIP se možná už týden zpomaluje. Na ose y jsou logaritmy počtů osob. Kdyby rostly konstantně exponenciálně, byla by to přímka. Ale lomí se to dolů. Držme si palce,“ napsal Flegr na Twitter a zároveň sdílel graf, kterým svůj pohled podložil.
Upozornil také, že čekal mnohem vyšší nárůst počtu nově nakažených. „Navíc v úterý byl i menší přírůstek nakažených – měl být přes 30 tisíc a je necelých 26 tisíc. Máme šanci,“ doplnil evoluční biolog.
Fakt bych se nerad mýlil, ale exponenciální růst pacientů v nemocnicích a zejména na JIP se možná už týden zpomaluje. Na ose x jsou logaritmy počtů osob. Kdyby rostly konstantně exponenciálně, byla by to přímka. Ale lomí se to dolu. Držme si palce. pic.twitter.com/Qiip9YuDsy
— Jaroslav Flegr (@FlegrJaroslav) November 23, 2021