reklama

Prezidentův přítel Birke: Zeman je moudrý. Kdyby nemohl řídit úřad, rozhodl by o tom sám

Podle poslance ČSSD Jana Birkeho je prezident Miloš Zeman v takovém stavu, že může vykonávat všechny své pravomoci. Jinak by prý sám uznal, že jeho zdraví není dobré. S advokátkou Klárou Long Slámovou se neshodli, zda je čas na aktivaci ústavního článku 66, podle něhož lze v Parlamentu odhlasovat, že prezident je nezpůsobilý svou funkci vykonávat.

reklama

Birke je mimo jiné i kamarádem Miloše Zemana. „Vnímám to velmi osobně. Jsem hrdý, že jsem přítel pana prezidenta. Musím ale říci, že každý má právo na zveřejňování informací o svém zdravotním stavu. Psal jsem paní Ivaně Zemanové, že držím palce, aby především její manžel byl v pořádku. Ale chápu, že někdo volá po morálním nároku znát zdravotní stav prezidenta,“ řekl Birke ve vysílání CNN Prima NEWS. Upozornil na dobu, kdy si kvůli covidu „prošel peklem“. Tehdy se rozhodl, že svůj zdravotní stav zveřejní.

Poslanec chápe, že někdo volá po morálním nároku znát zdravotní stav prezidenta. „Jsem bytostně přesvědčen, že Zeman je natolik moudrý, že pokud by nemohl řídit svůj úřad, tak by o tom rozhodl sám. Nemyslím, že by byla možná aplikace článku 66. V této situaci nejsme, vše by to jen zhoršilo,“ zdůraznil Birke. O Zemanovi řekl, že má tuhý kořínek a vše zvládne.

Dokazování u soudu

K tomu, aby byl prezident zbaven pravomocí, stačí nadpoloviční většina hlasů přítomných poslanců a senátorů. Sněmovna a Senát by přitom musely schválit totožné usnesení, že hlava státu není schopna zastávat úřad. Prezidentské pravomoci by přešly na další ústavní činitele – premiéra a předsedy obou komor Parlamentu. Samotnému prezidentovi by zůstaly vlastně jen dvě – podat rezignaci anebo se odvolat k Ústavnímu soudu.

U soudu by pak proběhlo dokazování, zda je prezident k výkonu funkce způsobilý, či nikoliv. Podle článku 66 Ústavy by prezident nebyl zbaven pravomocí s konečnou platností. Mohl by se svých pravomocí znovu ujmout, kdyby jedna z komor Parlamentu vzala později své rozhodnutí zpět.

Slámová: Není schopen vykonávat svou funkci

Birke tvrdí, že k aktivaci článku 66 není vhodná doba, advokátka Klára Long Slámová ale nesouhlasí. „Je dostatek informací domnívat se, že prezident není v tuto chvíli způsobilý vykonávat svou funkci. Víme, že několik dní neprojevuje navenek úkony, jaké by v rámci období kolem voleb lidé očekávali. Nastala situace zvažovat aktivaci článku 66. Informace, které vydávala prezidentská kancelář, se ukázaly jako nepravdivé, což je naprosto alarmující,“ zhodnotila Slámová ve vysílání CNN Prima NEWS.

Kancelář prezidenta by si podle ní měla uvědomit, že aktivaci článku 66 nahrála svým chováním. „Každý má právo chránit si své informace. Prezident je ale veřejný činitel a musíme se ptát, zda je schopen zachovávat obsah Ústavy. Občané mají minimálně morální právo vědět, jak na tom je,“ zdůraznila.

Zemana odvezla sanitka za doprovodu policejní kolony z Lán krátce po nedělním setkání s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Nemocnice i Hrad následně potvrdily, že prezidenta Miloše Zemana čeká další hospitalizace, která je plánovaná.

„Důvodem hospitalizace v Ústřední vojenské nemocnici jsou komplikace, které doprovázejí prezidentovo chronické onemocnění. Je hospitalizován na klinice intenzivní medicíny a je v péči odborníků. Nemám souhlas prezidenta sdělit jeho diagnózu, tak to udělat nemohu, neboť bych porušil zákon,“ uvedl na následné tiskové konferenci ošetřující lékař Miroslav Zavoral.

Hradní kancléř Vratislav Mynář odráží spekulace, že byl Zeman do ÚVN sanitkou převezen v bezvládném stavu. „Odsuzuju ty hyenistické záběry, komentáře a spekulace. Pan prezident při převozu usnul, o nic jiného nejde. V bezvědomí nebyl,“ sdělil pro Blesk zprávy v reakci na video, které proniklo do médií, hradní kancléř.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch zaútočil na neočkované. Kdybyste šli na vakcínu, opatření už by nebyla
Koronavirus

Vojtěch zaútočil na neočkované. Kdybyste šli na vakcínu, opatření už by nebyla

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) je přesvědčen, že by žádných protiepidemických opatření nebylo potřeba, kdyby se proočkovanost v České republice blížila 90 procentům, jako je tomu v některých jiných evropských zemích. „Kdybychom zvýšili proočkovanost, mohli bychom zítra zrušit všechna protiepidemická opatření,“ řekl Vojtěch v úterý během tiskové konference. Vzhledem k tomu, že nakažených rychle přibývá, to naopak vypadá, že Česko čekají další proticovidové restrikce.

Hádka mezi koaličními partnery: Prosazuje podrazáctví, obvinil Pirát Peksa kolegu ze STAN
Vláda

Hádka mezi koaličními partnery: Prosazuje podrazáctví, obvinil Pirát Peksa kolegu ze STAN

Vládní vyjednávání mezi koalicí Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a uskupením Pirátů se Starosty pokračují. Stále není jisté, zda Piráti ve vládě chtějí být a kolik budou mít případně ministerstev. Podle senátora z hnutí STAN Zdeňka Hraby by vyjednavači měli reflektovat výsledky voleb bez ohledu na předem uzavřenou smlouvu. Ve vysílání CNN Prima NEWS se vůči jeho názoru ohradil Pirát Mikuláš Peksa.

Nutit lidi k „dobrovolnému očkování“ je absurdní. Vláda cílí na špatné skupiny, říká Dostál

Podle experta na zdravotní právo Ondřeje Dostála (Piráti) je pro nastavení opatření proti šíření koronaviru klíčové, zda neočkovaný člověk ohrožuje společnost více než očkovaný. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Reagoval tak na dotaz, zda není na čase uznávat hladinu protilátek. Zároveň podotkl, že nutit občany k dobrovolnému očkování je absurdní a opatření prý cílí na špatné skupiny obyvatel.

Kalousek: Piráti musí do vlády. Pokud chtějí být věčně protestní stranou, jsou zbyteční

Mají jít Piráti do vlády, nebo mají zůstat společně s ANO a SPD v opozici? Otázka, která se poslední dny řeší uvnitř Pirátské strany i mezi novináři. Podle expředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska, který strávil v politice dlouhých třicet let, by se měla partaj Ivana Bartoše zachovat státotvorně, ukázat politickou dospělost a do vlády určitě jít. Pokud zůstanou věčně protestní stranou, jsou podle něj občanům České republiky k ničemu. Kalousek to řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Žádný „český Floyd“. Muž v Teplicích nezemřel kvůli policejnímu zákroku, vyplývá z pitvy

Mezi červnovým zákrokem policistů a úmrtím muže v Teplicích neexistuje žádná souvislost, vyplývá ze závěrečné pitevní zprávy, kterou dostalo ústecké krajské ředitelství policie. V úterý o tom informovala policejní mluvčí Šárka Poláčková. Muž zemřel krátce po zákroku policie. Následně se konalo několik demonstrací, vyšetření události žádala řada tuzemských i zahraničních organizací.

reklama

Domácí zpravodajství

KOMENTÁŘ: STAN přes palubu Piráty nehodí. Ti loví kádry na ministry mimo zvolené poslance

Pokud se Piráti sami nerozhodnou do vlády nejít, STAN je přes palubu nehodí. A to i přes to, že se Piráti zatím podle informací CNN Prima NEWS ve vyjednávání občas chovají jako nerozhodní nováčci, kteří často mění své požadavky. Důvody jsou hned dva. Zaprvé je to společná cesta deklarovaná už v koaliční smlouvě. Zadruhé vše stojí na osobě Víta Rakušana, který si za dlouhou dobu spolupráce s Ivanem Bartošem vypěstoval silné až přátelské pouto a je připraven sliby a plány dodržet a splnit.

Pobodal čtrnáctiletého chlapce a jeho matku v Dolních Chabrech. Policie případ odložila

Aktualizováno

Za dubnový pokus o vraždu v pražských Dolních Chabrech policie nikoho neobviní. Případ odložila, protože kvůli nízkému věku pachatele nebylo možné zahájit trestní stíhání. V úterý to sdělil mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. V souvislosti s útokem na matku a jejího syna pátrali policisté po čtrnáctiletém chlapci.

Rozhoupávám se k tomu stát se mluvčí špatných matek, říká herečka Doležalová

Herečka Marie Doležalová se proslavila nejen v kinematografii, ale i svým blogem Kafe a cigárko, které vydala dokonce knižně. Svým fanouškům prozradila, že by se ráda pustila i do dalšího projektu. V pořadu Interview přiblížila, o co by se jednalo. „Chci psát o mateřství a mám slinu přiznávat mateřské věci. Rozhoupávám se k tomu,“ prozradila s tím, že by se ráda stala mluvčí „špatných matek“.

reklama