Podivný třes ruky a nejistá chůze. Další video rozdmýchalo spekulace o Putinově zdraví

O zdraví Vladimira Putina se v posledních týdnech vedou velké debaty. Někteří odborníci poukazují na jeho neobvyklé chování a spekulují o rakovině, Parkinsonově či Alzheimerově chorobě. Že je s ruským prezidentem něco v nepořádku, má ostatně dokazovat i videozáznam, který pochází ze schůzky s jeho běloruským protějškem Alexandrem Lukašenkem. Putin na videu nejenže nervózně přešlapuje, ale také se mu silně třese pravá ruka.

Na záběrech, které zveřejnil web Visegrád 24, je Putin zachycen krátce předtím, než přivítá svého běloruského spojence. Šéf Kremlu si drží jednu ruku na hrudi a druhou svírá v pěst. Když začne vykračovat vpřed, aby přivítal Lukašenka, udělá pravou rukou pohyb, který by se dal považovat za křeč. Pozornost médií přilákala i jeho chůze, která vypadá nejistě.

Web Visegrád 24, který na záběry upozornil jako první, napsal, „že jde pravděpodobně o nejjasnější důkaz toho, že s Putinovým zdravím není něco v pořádku“.

Lékařka a psychiatřička z Massachusettské univerzity označila toto video za „dosud nejneobvyklejší“. Jiný lékař zas upozornil na Putinovu strnulou a pomalou chůzi a také třes pravé ruky. Oba odborníci se shodli na tom, že se jedná o obvyklé příznaky Parkinsonovy choroby, píše web Express. Bývalý technologický korespondent BBC Rory Cellan Jones, kterému v roce 2019 diagnostikovali tuto chorobu, s tímto tvrzením souhlasí.

Záznam ze schůzky ruského a běloruského lídra natočila také agentura AFP. Na jejich záznamech není ovšem „třes ruky“ ruského prezidenta vidět. Nutno ovšem podotknout, že je video natočené o něco později.

Putin kulhá a kašle

O Putinově zdraví se spekuluje už léta. Do popředí zájmu zahraničních médií se ovšem dostalo toto téma zejména poté, co ruský vládce odstartoval invazi na Ukrajinu. „Zdraví ruského prezidenta představuje takový tradiční leitmotiv. Spekuluje se, že má minimálně problémy se zády. Hovoří se také o onkologických problémech. Pravidelně se ruská opoziční média zaměřují také na jeho kašlání nebo na to, že kulhá,“ řekl CNN Prima NEWS moskevský korespondent Jiří Just.

Naposledy se o zdraví ruské hlavy státu psalo ve spojitosti s nedělní mší v moskevském chrámu katedrály Krista Spasitele, kde se Putin kousal do rtu a na první pohled vypadal nejistě. „Nervózně vyhlížející Putin se při sledování bohoslužby vrtěl a působil roztržitě. Zdálo se, že si žvýká vnitřek úst, což přispělo k názorům, že na něj doléhá tlak ruských neúspěchů ve válce na Ukrajině,“ upozorňovali novináři z deníku Daily Mail.

Spekulace o jeho duševním i fyzickém zdraví se vedly i po záběrech ze schůzky s ministrem obrany Sergejem Šojgu. Experti si všimli hned několika znaků, které mohou naznačovat, že je prezident vážně nemocný. Nejvíce se diskutuje o faktu, že se šéf Kremlu během několikaminutového rozhovoru křečovitě držel okraje stolu a ani jednou se ho nepustil.

Mimoto si sledující všimli Putinových nafouklých a bledých tváří, celkově povadlého vzezření i poklepávání nohou. Okamžitě se tak vyrojily názory, že 69letého Putina sužuje nějaká vážná nemoc – nejčastěji se skloňovala rakovina a Parkinsonova či Alzheimerova choroba.

O Parkinsonově chorobě se hovořilo také po Putinově účasti na velikonoční mši, příznakem totiž může být sucho v ústech, které může vést k podivnému přežvykování. Kreml žádné ze spekulací nekomentuje. Odborníci však poukazují na stále častější třes, pomalé pohyby a ztuhlost. To vše je patrné z videí, na kterých se Putin v posledních týdnech objevuje.

Tagy: