Další divné Putinovo chování? Na mši se vrtěl, prapodivně přežvykoval a působil roztržitě

O velikonoční mši v moskevské katedrále Krista Spasitele, které se zúčastnil také ruský prezident Vladimir Putin, se už v souvislosti s děním na Ukrajině napsalo hodně. Detailní záběry ale opět ukázaly, že se Putinův zdravotní stav nejspíše postupně zhoršuje. Experty zaujalo jeho prapodivné žvýkání doprovázené divnými pohyby během mše.

Když stál Putin v moskevském chrámu katedrály Krista Spasitele po boku starosty města Sergeje Sobjanina, kousal se do rtu a na první pohled vypadal nejistě. „Nervózně vyhlížející Putin se při sledování bohoslužby vrtěl a působil roztržitě. Zdálo se, že si žvýká vnitřek úst, což přispělo k názorům, že na něj doléhá tlak ruských neúspěchů ve válce na Ukrajině,“ píšou novináři z deníku Daily Mail.

Spekulace o fyzické a duševní kondice ruského prezidenta se začaly objevovat poté, co se objevily záběry z jeho setkání s ministrem obrany Sergejem Šojguem. Experti si všimli hned několika znaků, které mohou naznačovat, že je prezident vážně nemocný.

Nejvíce se diskutuje o faktu, že se šéf Kremlu během 12minutového rozhovoru křečovitě držel okraje stolu a ani jednou se ho nepustil. Mimoto si sledující všimli Putinových nafouklých a bledých tváří, celkově povadlého vzezření i poklepávání nohou. Okamžitě se tak vyrojily názory, že 69letého Putina sužuje nějaká vážná nemoc – nejčastěji se skloňovala rakovina a Parkinsonova či Alzheimerova choroba.

Právě Parkinsonovu chorobu zmiňují experti také při hodnocení jeho účasti na velikonoční mši, příznakem může prý být sucho v ústech, které může vést k podivnému přežvykování. O tom, že Putin trpí zmíněnou nemocí, se spekulovalo už loni, Kreml ale vše okamžitě popřel. Odborníci však poukazují i na stále častější třes, pomalé pohyby a ztuhlost. To vše je patrné z videí, na kterých se Putin v posledních týdnech objevuje.

Vidíme překvapivě oslabeného člověka

„V porovnání s Putinem, kterého jsme vídali ještě před pár roky, teď vidíme překvapivě oslabeného člověka. Zdravý prezident by se nepotřeboval rukama přidržovat a neměl by problémy s tím mít obě nohy na zemi,“ popsal pro The Sun svůj dojem z Putinova setkání s ministrem obrany americký profesor a expert na řeč těla Erik Bucy.

Podle něj se Putin může potýkat se ztrátou váhy a svalové hmoty, kterou způsobila neznámá choroba. Bucy se domnívá, že podlomené Putinovo zdraví ilustrují i prezidentovy nadmuté tváře. Někdejší členka britského parlamentu Louise Menschová je pak skálopevně přesvědčená, že zmíněné video jasně ukazuje, že má Putin Parkinsonovu nemoc.

Vlastní názor na zdravotní stav ruského diktátora má i lékařka a někdejší česká ministryně Džamila Stehlíková. „Záda jsou v háji, je schvácený korzetem a Parkinsonem. Celý oteklý, metabolický, rozvrácený, nadopovaný jako Brežněv. Dávky kortikosteroidů rostou, nádor také. Paranoik v posledním tažení se sápe po věčné slávě. Bude zatracen,“ napsala na Twitter.

Důvodem všech možných Putinových problémů může být stres kolem vojenské invaze na Ukrajinu, která se podle zpravodajců nevyvíjí tak, jak si Kreml představoval. Ruské ministerstvo obrany v pátek pravděpodobně omylem prozradilo obrovské vojenské ztráty. Číslo zveřejněné webem Readovka přesahuje hranici 20 tisíc vojáků, čímž se blíží údajům, které uvádí Kyjev. Web později zprávu smazal a označil ji za ukrajinský hackerský útok.

Žádost o čtyřdenní příměří zamítnuta

Jak na tom Putin doopravdy je, ví asi jen on sám a jeho nebližší okolí. Vzhledem k dřívějším vyjádřením Kremlu a popírání veškerých spekulací ohledně Putina zdravotního stavu navíc nelze předpokládat, že pokud by prezidentovi opravdu něco bylo, dostaly by se takové informace na veřejnost.

Na velikonoční mši Putin podle přihlížejících většinu času mlčel, jen jednou se přidal k hromadné odpovědi věřících „opravdu vstal z mrtvých“. Křesťanská věrouka hlásající lásku a mír se na první pohled nepotkává s Putinovým úmyslem „denacifikovat Ukrajinu“. Rusko navíc nevyslyšelo prosby šéfa OSN Antónia Guterrese, který žádal alespoň čtyřdenní příměří, jež by se krylo s pravoslavnými svátky.

Později o příměří na sváteční den požádali i sami Ukrajinci, ale neúspěšně. Sám biskup ruské pravoslavné církve, patriarcha Kirill, sice chce, aby válka skončila brzy, nikdy ji ale neodsoudil a její začátek podpořil, čímž logicky ovlivňuje i ruské veřejné mínění.

Tagy:

Hlavní zprávy

CNN: Putinovi dochází čas. Ruská veřejnost zuří, musí ji uklidnit rychlým válečným úspěchem
Vladimir Putin

CNN: Putinovi dochází čas. Ruská veřejnost zuří, musí ji uklidnit rychlým válečným úspěchem

Ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi postupně dochází čas a sám to dobře ví. Podle analýzy americké stanice CNN totiž napětí v ruské společnosti roste a vztek běžných občanů musí hlava státu brzy zažehnat. Podle CNN musí Rusy přesvědčit o nějakém mimořádném úspěchu. I proto měl dle analýzy oznámit anexi čtveřice ukrajinských oblastí. Tento krok však vyjma Ruska nikdo neuznává a vojáci věrní Kremlu navíc ani nemají oblasti pod kontrolou.

Člen pluku Azov o ruském zajetí: Byli jsme pro ně zvířata. Na jídlo jsme měli půl minuty
Ukrajina

Člen pluku Azov o ruském zajetí: Byli jsme pro ně zvířata. Na jídlo jsme měli půl minuty

Není žádným tajemstvím, že se ruští vojáci často chovají ke svým zajatcům velmi brutálně. Svědectví Mychajla Dianova, který se dostal do ruského zajetí poté, co definitivně padla obrana železáren a oceláren Azovstal, ale vyráží dech. Podmínky, kterým jsou ukrajinští zajatci vystavováni – a to zvláště příslušníci Dianovova pluku Azov, nemají podle jeho slov s lidskostí nic společného. Buď jste člověk, nebo dobytek, vzpomíná.

Policejní zátah v Brně kvůli městským bytům. Cílem razie je i známý ministra Blažka
Krimi

Policejní zátah v Brně kvůli městským bytům. Cílem razie je i známý ministra Blažka

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zadrželi osm lidí kvůli podezření z páchání trestné činnosti při přidělování městských bytů a nebytových prostor v Brně. Aktuálně dělají domovní prohlídky na základě soudních příkazů, uvedlo v úterý ráno na webu Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Případ by se měl týkat radnice Brno-střed. Podle webu Aktualne.cz policisté zasahují u Otakara Bradáče, vlivného člena brněnské ODS a známého ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS).

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
11:05

Po sociálních sítích koluje video, které zachytilo setkání velitelů z Azovstalu se svými rodinami

10:30

Ruský parlament schválil začlenění obsazených ukrajinských regionů do Ruska

10:00

Ruský parlament schválil začlenění obsazených ukrajinských regionů do Ruska

09:37

Rusko z Ukrajiny propašovalo obilí za půl miliardy dolarů, zjistila AP

Bolestný příběh mladé tanečnice: Při ruském útoku přišla o nohu. Umřít by bylo lehčí, říká

Anastasija Šestopalová, studentka Národní pedagogické univerzity Mychajla Drahomanova v Kyjevě, se tanci věnovala profesionálně 13 let. Stará Nasťa je pryč. Tak popisuje dívka samu sebe po tragédii, k níž došlo letos 8. dubna. Toho dne ruské jednotky zaútočily raketami na železniční stanici v Kramatorsku. Devatenáctiletá dívka tam čekala na evakuaci, aby se dostala ke svým přátelům v Dněpru. Dočkala se jí ale pozdě. Při ostřelování přišla o nohu.

Živě
ON-LINE: Velké ztráty Rusů na jihu. Za jediný den přišli o 30 tanků a desítky vojáků

V ruských médiích se stále častěji mluví o použití jaderných zbraní na Ukrajině. Fatální eskalací ukrajinsko-ruského konfliktu opakovaně hrozí i šéf Kremlu Vladimir Putin. Na jižní frontě mezitím Rusové za jediný den přišli o téměř 100 vojáků, desítky tanků i další techniku. Podle amerického podnikatele Elona Muska by se Kyjev měl vzdát Krymu a přijmout skutečnost, že válku s Ruskem pravděpodobně nevyhraje.

Spor kvůli demonstraci: Platíte pětikilo na ruku, zuří Kalousek. Absurdní, brání se odboráři

Dříve odbory hradily demonstrantům jenom dopravu, dnes jim platí pět set korun na ruku, pustil se exministr financí Miroslav Kalousek do chystaných „protestů proti chudobě“. Reagoval tím na plakát regionální buňky Odborového svazu KOVO, který vyzval své členy k účasti na demonstraci a přislíbil jim i „finanční náhradu na občerstvení“. Podle Pavla Vlčka z Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), která protesty pořádá, je ovšem Kalouskova interpretace šířeného plakátu absurdní.

Pospíšil: Složitá jednání v Praze? Piráti nám diktují svá pravidla, vydírat se nenecháme

Koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a pražští Piráti pokračují ve vyjednávání o koalici v hlavním městě. Obě uskupení zatím poukazují na to, že je prý velmi složité se s potenciálním partnerem domluvit. Piráti nechtějí sedět v radě s trestně stíhanými osobami. Spolu si však do svých kandidátů nechce nechat mluvit. Pražský zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09) ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že se trojkoalice od Pirátů nenechá vydírat. Spolu pokračuje ve vyjednávání rovněž s hnutím ANO.

Šedivý: Zapojení USA do války na Ukrajině? Byl by to blízký přísun k třetí světové válce

V ruských médiích se stále častěji mluví o použití jaderných zbraní na Ukrajině. Fatální eskalací ukrajinsko-ruského konfliktu opakovaně hrozí i šéf Kremlu Vladimir Putin. Otázkou by bylo, jak by v takovém případě reagoval Západ. Podle bývalého náčelníka Generálního štábu Armády ČR Jiřího Šedivého by přímé zapojení USA do konfliktu znamenalo blízký přísun k třetí světové válce. Český generál to uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Domácí zpravodajství

Hubáčková rezignuje na post ministryně životního prostředí. Ve vládě končí kvůli zdraví

Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se v pondělí rozhodla ze zdravotních důvodů rezignovat na funkci ministryně životního prostředí, oznámil to předseda lidovců Marian Jurečka po zasedání širšího vedení KDU-ČSL. Do čela rezortu chtějí lidovci jmenovat svého místopředsedu Petra Hladíka. V úterý bude Jurečka telefonicky informovat prezidenta Miloše Zemana. Chtěl by, aby se setkali.

Děsivý nález na Teplicku. V kolejišti objevili lidské tělo, vyšetřování zastavilo provoz

Aktualizováno

V kolejišti za zastávkou Bílina Kyselka se v úterý brzy ráno našlo lidské tělo, podle policejních informací jde o 74letého muže. Vyšetřování zastavilo provoz na frekventované železniční trati z Bíliny směrem na Most. Na Twitteru to uvedla policie. Od 06:30 byla zprovozněna první kolej, od 08:00 je v provozu celá trať, řekla mluvčí teplické policie Ilona Gazdošová. Okolnostmi úmrtí osoby se policie dál zabývá.

Laboratoře v pondělí odhalily 4 818 případů koronaviru. Přibývá i hospitalizovaných

Laboratoře v České republice v pondělí odhalily 4 818 případů koronaviru, o 87 víc než před týdnem. Výrazně ale v mezitýdenním srovnání z 1 931 na 2 035 přibylo podezření na opakovanou nákazu. Testů bylo mírně víc než před týdnem. Hospitalizovaných s covidem přibylo na 1 666 zhruba o pětinu, 42 z nich ve vážném stavu je ale méně než před týdnem. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Novotný dál povede Řeporyje, záda mu bude krýt jeho sestra. Ušetříme, říká k rozhodnutí

Na vytvoření koalice na radnici v pražských Řeporyjích se domluvily ODS a TOP 09, v zastupitelstvu budou mít těsnou většinu šesti hlasů z jedenácti. Starostou městské části bude opět Pavel Novotný (ODS). Občanským demokratům, kteří komunální volby v Řeporyjích vyhráli, připadne také místo druhého místostarosty. Obsadí ho dosavadní zastupitelka Lenka Fialová, Novotného sestra.