reklama

Omezíme pohyb mezi kraji, pokud se situace nezlepší, varuje vláda. Zatím se tak nestane

Pohyb kolem bydliště se zatím neomezí. Ve čtvrtek večer to na tiskové konferenci po jednání vlády oznámil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Tuto restrikci si zatím kabinet Andreje Babiše nechává jako eso v rukávu. Vláda rozhodla o omezení služebních cest a oznámila, že nedojde k otevření skiareálů. Uzavřou se i lanovky pro pěší. Všechny zákazy platí od páteční půlnoci.

reklama

„Pohyb kolem bydliště zatím omezený není. Pokud by se to zhoršilo, ještě bychom k tomu přistoupili. Doufáme, že opatření zaberou,“ řekl na tiskové konferenci po jednání ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Vláda naopak rozhodla o tom, že dojde k uzavření lanovek i pro pěší a zpřísní se služební cesty, a to od páteční půlnoci. Ty dnes lidé často právě pro pobyt na horách využívali. Nově budou muset mít o cestě potvrzení a nebudou moci cestovat s rodinou. Lidé mohou na hory cestovat pouze do budov, které vlastní.

Skiareály zůstanou zavřené

Špatnou zprávu má vláda i pro skiareály, ty zůstanou zavřené. „Skiareálům se musíme omluvit, protože je faktem, že jsme u nich vzbudili určitá očekávání. Bohužel se situace nevyvíjí dobře. Skiareály jsme nemohli pustit a nedokážeme jim říct, kdy se tak stane,“ řekl na tiskové konferenci ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

K omezení pohybu kolem bydliště třeba na 15 kilometrů tak vláda zatím nepřistoupila, ač o tom vedla dlouhé jednání. Zdá se, že si tuto restrikci nechala jako eso v rukávu pro případ, kdy by situace mohla být ještě horší.

Uzavření na dva až tři týdny?

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného je nutné, aby rychle došlo ke snížení nákazy v populaci. Opatření by podle něj mohla trvat dva až tři týdny.

„Jde nám o to, abychom co nejrychleji čísla snížili. Opatření mohou trvat třeba dva až tři týdny. Není nyní žádoucí, abyste odjeli na home office na druhou stranu republiky,“ dodal Blatný na dotaz, zda může OSVČ odjet pracovat na hory.

Nechtěli jsme přidávat restrikce

„Nechtěli jsme přidávat další restrikce, podstatné je, aby bylo dodržováno to, co už platí. Na to jsme se po celou dobu jednání soustředili,“ dodal Havlíček.

Hamáček se ještě snažil vysvětlit, proč se vláda odklonila od rozvolňovacích snah. „V minulých dnech a týdnech byl vývoj epidemie uspokojivý. Čísla klesala a my jsme věřili, že se blížíme k bodu, kdy přijde na otázky spojené s uvolňováním, bohužel v posledních dnech se trend zhoršil, epidemie začíná stagnovat, některá čísla začala růst a my si nemůžeme dovolit situaci podcenit,“ zdůvodnil ministr vnitra Jan Hamáček, proč vláda nemůže rozvolňovat.

Tagy:

Hlavní zprávy

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl
Politika

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

Babiš řekl, kdy do Česka dorazí vakcína pro děti. Očkovat se budou moci už během svátků

Vakcína pro děti mezi pěti až jedenácti let do Česka dorazí 21. prosince, řekl ve svém pravidelném nedělním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš (ANO). Základní dodávka od firmy Pfizer/BioNTech by měla obsahovat 300 tisíc dávek. Podle Babiše budou pediatři děti očkovat až od příštího ledna. Ve velkých nemocnicích s tím ale začnou už mezi svátky.

Kolonoskopie: Jsou na světě příjemnější věcí, ale může vám zachránit život, říká lékař

Nádor tlustého střeva, který stejnou měrou postihuje muže i ženy, patří mezi nejčastější typy rakoviny v Česku. Mnoho lidí prvotní příznaky banalizuje a zaměňuje jejich projevy s hemoroidy. Onkolog Jiří Tomášek upozorňuje, že objeví-li se krev ve stolici, je vhodné raději navštívit lékaře a vyloučit vážnější příčinu krvácení. Jaké jsou další příznaky karcinomu tlustého střeva a na jaká preventivní vyšetření mají lidé nárok?

Jak funguje mRNA vakcína? S DNA se ani nepotká, podívejte se na vysvětlující video

Řada lidí má nadále obavu z nového typu mRNA vakcín, mezi které patří i očkovací látky od společností Pfizer a Moderna. Společnost The Vaccine Makers Project proto představila velmi přehledné video, které se snaží obavy vyvrátit a přiblížit, jakým způsobem vakcíny ve skutečnosti fungují. Ukazují, že očkovací látka nijak nemění DNA, ale pouze učí imunitní systém vytvářet si protilátky.

reklama

Domácí zpravodajství

Husté sněžení způsobilo na některých místech dopravní kalamitu. A potíže budou i v pondělí

Kvůli hustému sněžení v neděli na některých místech České republiky silně kolabovala doprava. Kalamitu způsobil sníh například v Jihomoravském či Olomouckém kraji. A ani v pondělí na tom nebudeme o moc lépe. Na většině území Česka stále hrozí náledí a zmrazky, pokud zmrzne roztátý sníh, kterého do večera napadne někde až 15 centimetrů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do pondělního poledne, netýká se západu země.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

reklama