Fakulta měla spustit krizový plán, namítl expert k vyjádření univerzity. Policie se zastal

Policie u filozofické fakulty

Dění na fakultě po střelbě

Policistům bych nevytýkal, že neinformovali děkanku nebo vedení fakulty, zhodnotil pro CNN Prima NEWS zásah na filozofické fakultě bývalý vyjednavač a expert na krizovou komunikaci Jiří Basl. Reagoval tak na dokument, který v úterý zveřejnil Ústřední krizový štáb Univerzity Karlovy. Co zpětně vypadá, že do sebe jasně zapadá, nemuselo být v době tragédie jednoznačné, řekl vedoucí centra bezpečnostních studií Metropolitní univerzity Praha Oldřich Bureš v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Policie podle Basla neudělala nic špatně. Informace o tom, co má fakulta dělat, poskytnout neměla. Běžně se to prý nedělá. Univerzita měla spustit svůj krizový postup. „Vrátný nebo zaměstnanec školy měl informovat krizový štáb fakulty. Ta má pro tuto chvíli v rámci krizového řízení připravený nějaký plán – samostatně vyhledávat informace, řešit situaci a přijmout opatření,“ vysvětlil expert.

ČTĚTE TAKÉ: Zásah české policie na fakultě ohromuje i bývalé izraelské vojáky, říká bezpečnostní expert

Časová osa zveřejněná univerzitou obsahuje mimo jiné pohled na postup policie při pátrání po nebezpečném střelci očima zaměstnanců fakulty. Ti nabízeli strážcům zákona pomoc při jeho hledání, ale reakce se nedočkali. A to přestože podle univerzity o riziku policisté věděli devadesát minut před střelbou. „Řekl jsem jim, že paní děkanka je nyní s proděkany o patro výš, a kdyby bylo cokoli potřeba, mohou za námi přijít. Policista na tuto nabídku nijak nereagoval,“ uvedl v dokumentu proděkan Filozofické fakulty UK Daniel Berounský.

„Je potřeba si uvědomit, že to, co zpětně vypadá jako skládačka, která do sebe poměrně jasně zapadá, v těch událostech předcházejících tragédii nemusela být tak jednoznačná,“ řekl Bureš. Špatná komunikace s fakultou a její neinformování však dle svých slov považuje za jednu z věcí, která by se v budoucnu neměla opakovat.

Nedůvěřivá reakce na lince 158

Děkanka fakulty Eva Lehečková v popisu sledu událostí zmínila i „nedůvěřivou reakci“ operátora linky 158: „Kolegyně musela vysvětlovat, že si neděláme legraci, že jsme veřejná budova, že máme na sekretariátu očitého svědka, že máme v budově studenty a učitele, ať nám pošlou jednotky.“

Bureš upozornil na fakt, že linka 158 je denně zneužívána k telefonátům, které mají být ve skutečnosti „vtipy“ nebo nereagují na reálné situace. „Proto je povinností operátorů ověřovat, zda se skutečně jedná o reálnou situaci, než tam někoho pošlou,“ namítl.

Hovor podle Basla jistě prověří odbor vnitřní kontroly. Na úterní tiskové konferenci k vyhodnocení zásahu uvedl ředitel Úřadu vnitřní kontroly policejního prezidia Michal Tikovský, že policie nepochybila.

Expert ale zároveň upozornil, že se ve zprávě objevila i informace, že operátor neposkytl volajícím radu, jak se zachovat. „V tuto chvíli si myslím, že si z toho policie vezme ponaučení,“ uvedl Basl. „Policie sama přiznala, že komunikace byla nejslabší místo, které oni sami zpětně vyhodnocují,“ doplnil Bureš.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Motiv střelce z Filozofické fakulty UK se stále prověřuje

Tagy:
policie univerzita Univerzita Karlova Filozofická fakulta Univerzity Karlovy Policejní prezidium České republiky Jiří Basl