reklama

Policisté nemohli smrtelné nehodě zabránit, uvedl znalec. Nabourala je opilá řidička

Policista, který loni v červenci řídil vozidlo, do něhož narazila opilá řidička, neměl šanci nehodě zabránit. U Obvodního soudu pro Prahu 4 to ve čtvrtek řekl znalec z oboru dopravy. Při nehodě v ulici 5. května zemřel policista, další dva byli zraněni. Jitce Rudovičové, která nehodu způsobila, hrozí za usmrcení z nedbalosti, těžké ublížení na zdraví z nedbalosti a ohrožení pod vlivem návykové látky až osmileté vězení.

reklama

Nehoda dvou osobních aut se stala loni 5. července kolem 19. hodiny. Do služebního vozu moravskoslezských policistů, kteří se služebně vraceli z hlavního města, narazila Rudovičová zezadu. Při srážce zemřel jednatřicetiletý policista, který seděl na levém zadním sedadle. Další dva policisté, muž a žena, skončili s vážnými zraněními v nemocnici.

Podle obžaloby Rudovičová po nehodě nadýchala více než dvě promile, navíc při jízdě překročila povolenou rychlost. Na úseku, kde bylo povoleno jet rychlostí maximálně 80 kilometrů za hodinu, podle státního zástupce jela rychlostí zhruba 150 kilometrů za hodinu.

Znalec z oboru dopravy Karel Doležal popsal, jak se nehoda stala. Rudovičová podle něj přejížděla z levého do středního pruhu. Řidič policejního auta podle něj sice mohl ve zpětném zrcátku manévr jejího auta pozorovat, nejdříve ale zhruba půl sekundy před střetem, kdy už by neměl šanci zareagovat. „Řidič nemohl udělat vůbec nic, i kdyby ji viděl,“ řekl Doležal.

Rudovičová naopak podle něj mohla policejní auto sledovat už zdálky, k přejíždění do středního pruhu ji navíc nic nenutilo. Svědci podle znalce vypověděli, že její jízdní pruh byl volný. „Mohla stočit řízení doleva nebo zůstat ve svém jízdním pruhu,“ vysvětlil Doležal. Dodal, že Rudovičová mohla střetu zabránit, kdyby se soustředila na řízení.

Žena přiznala, že řídila opilá

Rudovičová v březnu u soudu přiznala, že řídila opilá, i to, že nehodu způsobila. Nebyla ale schopná vyjádřit se k tomu, jestli souhlasí s právní kvalifikací skutku, a je tedy odpovědná za smrt policisty. Dokazování u soudu se mimo dalšího soustředí i na to, zda byl policista na zadním sedadle připoután.

Doležal ve čtvrtek uvedl, že nemůže objektivně určit, zda byl policista v době střetu připoután. Podle něj by ale při popsaném nárazu zezadu nebylo připoutání z obecného hlediska tak zásadní jako při nárazu zepředu. Jiná znalkyně u minulého jednání ale uvedla, že zranění, kterým muž podlehl, odpovídala spíše silné kompresi než pohybu těla po kabině, ke kterému by v případě nepřipoutání pravděpodobně došlo.

Rodina zemřelého a zranění policisté po Rudovičové požadují téměř tři miliony korun. Žena jim už část peněz uhradila, soudu řekla, že se poškozeným bude snažit podle svých možností vyjít vstříc. Policista, který při nehodě zemřel, byl in memoriam povýšen do hodnosti praporčíka.

Tagy:

Tálibán obsadil velká města. Západnímu Afghánistánu hrozí dobytí radikály

Situace v Afghánistánu se po stažení drtivé většiny aliančních vojsk stále zhoršuje. Radikální islamisté z hnutí Tálibán se už neomezují na obsazování venkova a útočí i na velká města, kam se skryly desítky tisíc uprchlíků. Většina z nich se proto nyní snaží utéct do sousedních států, celou řadu hraničních přechodů už ale ovládá Tálibán. V zemi tak hrozí vážná humanitární krize.

Vakcíny proti covidu jako dobrý byznys. Pfizer a Moderna je zdražily až o čtvrtinu

Farmaceutické společnosti Pfizer a Moderna v posledních smlouvách s EU navýšily ceny za vakcíny proti COVID-19. V případě Pfizeru je cenovka vyšší zhruba o čtvrtinu, Moderna je dražší asi o deset procent. Napsal to v neděli web Financial Times (FT), který získal k částem dohody přístup a podle nějž si firmy vyjednaly zvýšení cen kvůli obavám ohledně vedlejších účinků jiných očkovacích látek a diskusím o nutnosti dalších dávek pro již plně naočkované lidi. Pfizer a Moderna obsah svých smluv nekomentují.

V armádě umíralo za socialismu i 200 vojáků ročně. V tanku, ale také vlastní rukou

Téměř každý, kdo sloužil v komunistické Československé lidové armádě, se nějakým způsobem dotkl smrti. Před listopadem 1989 umíralo 150 až 200 vojáků základní vojenské služby ročně, v šedesátých letech ještě více. Historikové tuhle temnou kapitolu armády teprve odkrývají. „Kamarád na letišti v Čáslavi si vzal život, protože ho nepustili za snoubenkou,“ vypráví Štefan Rejda, v armádě sloužil v letech 1976 a 1978. Další pamětníci vzpomínají na vojáky utopené v tancích nebo omylem zastřelené.

KOMENTÁŘ: Proč se ČSSD nedostane do Sněmovny a ODS neporazí Babiše

Je léto, politika nikoho stejně nezajímá, řekli si zřejmě šéfové některých partají a odjeli na dovolenou. Není o nich vidu ani slechu. A co dělá premiér Andrej Babiš? Otvírá D1, jezdí do krajů. Navíc ohlásil, že letos zůstane v úřadu i o vládních prázdninách. A potom se opozice diví a fňuká, že nemá v médiích dostatek prostoru a ANO stále kraluje předvolebním průzkumům.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama