reklama

Policisté nemohli smrtelné nehodě zabránit, uvedl znalec. Nabourala je opilá řidička

Policista, který loni v červenci řídil vozidlo, do něhož narazila opilá řidička, neměl šanci nehodě zabránit. U Obvodního soudu pro Prahu 4 to ve čtvrtek řekl znalec z oboru dopravy. Při nehodě v ulici 5. května zemřel policista, další dva byli zraněni. Jitce Rudovičové, která nehodu způsobila, hrozí za usmrcení z nedbalosti, těžké ublížení na zdraví z nedbalosti a ohrožení pod vlivem návykové látky až osmileté vězení.

reklama

Nehoda dvou osobních aut se stala loni 5. července kolem 19. hodiny. Do služebního vozu moravskoslezských policistů, kteří se služebně vraceli z hlavního města, narazila Rudovičová zezadu. Při srážce zemřel jednatřicetiletý policista, který seděl na levém zadním sedadle. Další dva policisté, muž a žena, skončili s vážnými zraněními v nemocnici.

K tématu

Podle obžaloby Rudovičová po nehodě nadýchala více než dvě promile, navíc při jízdě překročila povolenou rychlost. Na úseku, kde bylo povoleno jet rychlostí maximálně 80 kilometrů za hodinu, podle státního zástupce jela rychlostí zhruba 150 kilometrů za hodinu.

Znalec z oboru dopravy Karel Doležal popsal, jak se nehoda stala. Rudovičová podle něj přejížděla z levého do středního pruhu. Řidič policejního auta podle něj sice mohl ve zpětném zrcátku manévr jejího auta pozorovat, nejdříve ale zhruba půl sekundy před střetem, kdy už by neměl šanci zareagovat. „Řidič nemohl udělat vůbec nic, i kdyby ji viděl,“ řekl Doležal.

Rudovičová naopak podle něj mohla policejní auto sledovat už zdálky, k přejíždění do středního pruhu ji navíc nic nenutilo. Svědci podle znalce vypověděli, že její jízdní pruh byl volný. „Mohla stočit řízení doleva nebo zůstat ve svém jízdním pruhu,“ vysvětlil Doležal. Dodal, že Rudovičová mohla střetu zabránit, kdyby se soustředila na řízení.

/ fotografií

Žena přiznala, že řídila opilá

Rudovičová v březnu u soudu přiznala, že řídila opilá, i to, že nehodu způsobila. Nebyla ale schopná vyjádřit se k tomu, jestli souhlasí s právní kvalifikací skutku, a je tedy odpovědná za smrt policisty. Dokazování u soudu se mimo dalšího soustředí i na to, zda byl policista na zadním sedadle připoután.

Doležal ve čtvrtek uvedl, že nemůže objektivně určit, zda byl policista v době střetu připoután. Podle něj by ale při popsaném nárazu zezadu nebylo připoutání z obecného hlediska tak zásadní jako při nárazu zepředu. Jiná znalkyně u minulého jednání ale uvedla, že zranění, kterým muž podlehl, odpovídala spíše silné kompresi než pohybu těla po kabině, ke kterému by v případě nepřipoutání pravděpodobně došlo.

Rodina zemřelého a zranění policisté po Rudovičové požadují téměř tři miliony korun. Žena jim už část peněz uhradila, soudu řekla, že se poškozeným bude snažit podle svých možností vyjít vstříc. Policista, který při nehodě zemřel, byl in memoriam povýšen do hodnosti praporčíka.

Smrtelné nehodě podle znalce nešlo zabránit
Smrtelné nehodě podle znalce nešlo zabránit
Zdroj: Policie ČR

K tématu

Další hlavní zprávy

Nehody

Detaily Kellnerovy smrti: Vrtulník několik minut manévroval nad horskými hřebeny

Detaily Kellnerovy smrti: Vrtulník několik minut manévroval nad horskými hřebeny

  • Aktualizováno

Vrtulník, při jehož nehodě na Aljašce zemřel na konci března většinový vlastník investiční skupiny PPF Petr Kellner a další čtyři lidé, před pádem po několik minut pomalu manévroval těsně nad vrcholem horského hřebene. Vyplývá to z úterní zveřejněné předběžné zprávy amerického Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě (NTSB).

Počet lidí na ulici nebudeme omezovat, tvrdí policisté. Pandemický zákon k tomu nestačí
Jste největším hysterikem, vyslechl si Kubek. Ševčíkovi vzkázal: Nefušujte do medicíny
Chystá se další zvýhodnění dlužníků, varují experti. Poslanci posoudí novelu exekucí
Pirk: Epidemie končí, ať budou opatření jakákoliv. Rotační výuka ve školách je špatně
reklama
reklama
Obrovská párty v Londýně: Britové si ve velkém užívali otevřených hospod a zahrádek

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Útok na dítě na Petříně: Krátce předtím napadl pes jinou oběť. Policie označila viníka
Další články
reklama
reklama