Pomáháme umělcům pouze přežít, hned tak se z toho nevyhrabeme, řekl Zaorálek

„Nemůžeme pokrýt všechno a nepokryli jsme to dokonale, ale pomáháme pouze přežít,“ vzkázal umělcům ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS. Doufal prý, že rok 2021 bude jiný, „ale zdá se, že se z toho jen tak nevyhrabeme.“ Také uvedl, že chystá program COVID kultura 3, který už nezapomene například na umělecké fotografy.

„V roce 2020 ministerstvo kultury dostalo navíc asi tři miliardy. Byl jsem rád, že mohu různým segmentům vůbec pomoci. Nějak jsme to pokryli, ne dokonale, jsme schopni pomoci pouze přežít. Myslím, že jsme nějak vydrželi,“ řekl ministr kultury ke kompenzačním bonusům umělcům v době pandemie koronaviru.

Pravděpodobně si ale s tím, co teď mají, nevystačí, proto Zaorálek bude muset jednat o dalších prostředcích. „Ale některé peníze už mám, jsme připraveni lépe než loni. Máme miliardu, končíme COVID kultura 2 a budeme vypisovat trojku, která se bude týkat února, března a dubna,“ uvedl Zaorálek s tím, že ministerstvo už neopomene například umělecké fotografy.

O kompenzacích rozhoduje hodnotitelský tým ministerstva kultury. Kdo jsou členové, ale Zaorálek ve 360° Pavlíny Wolfové nebyl schopen říct. Pouze sdělil, že za tým zodpovídá on.

Je potřeba říct dost devastaci společnosti

Ministr kultury také uvedl, že doufal, že rok 2021 bude jiný. „Ale vypadá to, že se z toho tak snadno nevyhrabeme,“ podotkl. Podle něj je kultura jednou z nejvíce postižených sfér. „Nejvíce trpí místa, kde se potkávají lidé, ať jsou to restaurace, divadla, kina nebo hotely,“ dodal.

Na vládní opatření má ale jiný názor tanečník a choreograf Petr Zuska, který vyzval ředitele divadel, principály, umělecké šéfy, tanečníky i herce k občanské neposlušnosti. „Je potřeba říct dost devastaci společnosti, nejen kultury, ale i školství, podnikatelů, zkrátka všech odvětví. Už téměř rok probíhá něco, co společnost naprosto ničí, a je potřeba říct ne a něco s tím dělat. Jsem přesvědčen, že je za tři minuty dvanáct,“ řekl Zuska v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Naše svoboda končí tam, kde je ohrožen život nejslabších

Vadí mu, že s představiteli vlády neprobíhá žádný dialog. „Proto společnosti nezbývá už nic jiného než občanská neposlušnost, která právě nastává,“ podotkl. Zaorálek reagoval, že by si přál komunikovat s lidmi z očí do očí. „Ale to teď nejde, trávím všechen čas na pitomých konferencích. Ale tam je někdy i třicet nebo šedesát lidí. Takže určitě komunikace není, jak bych si představoval, ale mohl bych jmenovat řadu organizací a asociací, se kterými permanentně jednám,“ obhajoval se ministr kultury.

Zuskovi především vadí, že se nediskutuje, jak k pandemii přistupovat a jakým způsobem se z ní co nejrychleji dostat. „Je nastolen trend plošného zavírání a restrikcí, které často postrádají logiku a nejsou založená na jakýchkoliv datech. Celý problém pandemie je, že je naprosto zpolitizovaná. Neexistují relevantní data o přenosech na konkrétních místech,“ nelíbí se tanečníkovi a choreografovi.

Ministr kultury však uvedl, že určitá data vláda má a že v různých zemích Evropy jsou opatření podobná. „Je to podloženo daty. Na silnicích také platí pravidla provozu, a tohle jsou pravidla provozu, když je v nemocnicích přes šest tisíc lidí. To je přece krizový stav, kterému se politika musí podřídit. Naše svoboda končí tam, kde je ohrožen život nejslabších,“ upozornil Zaorálek.

Tagy: