reklama

Pomáháme umělcům pouze přežít, hned tak se z toho nevyhrabeme, řekl Zaorálek

„Nemůžeme pokrýt všechno a nepokryli jsme to dokonale, ale pomáháme pouze přežít,“ vzkázal umělcům ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS. Doufal prý, že rok 2021 bude jiný, „ale zdá se, že se z toho jen tak nevyhrabeme.“ Také uvedl, že chystá program COVID kultura 3, který už nezapomene například na umělecké fotografy.

reklama

„V roce 2020 ministerstvo kultury dostalo navíc asi tři miliardy. Byl jsem rád, že mohu různým segmentům vůbec pomoci. Nějak jsme to pokryli, ne dokonale, jsme schopni pomoci pouze přežít. Myslím, že jsme nějak vydrželi,“ řekl ministr kultury ke kompenzačním bonusům umělcům v době pandemie koronaviru.

Pravděpodobně si ale s tím, co teď mají, nevystačí, proto Zaorálek bude muset jednat o dalších prostředcích. „Ale některé peníze už mám, jsme připraveni lépe než loni. Máme miliardu, končíme COVID kultura 2 a budeme vypisovat trojku, která se bude týkat února, března a dubna,“ uvedl Zaorálek s tím, že ministerstvo už neopomene například umělecké fotografy.

O kompenzacích rozhoduje hodnotitelský tým ministerstva kultury. Kdo jsou členové, ale Zaorálek ve 360° Pavlíny Wolfové nebyl schopen říct. Pouze sdělil, že za tým zodpovídá on.

Je potřeba říct dost devastaci společnosti

Ministr kultury také uvedl, že doufal, že rok 2021 bude jiný. „Ale vypadá to, že se z toho tak snadno nevyhrabeme,“ podotkl. Podle něj je kultura jednou z nejvíce postižených sfér. „Nejvíce trpí místa, kde se potkávají lidé, ať jsou to restaurace, divadla, kina nebo hotely,“ dodal.

Na vládní opatření má ale jiný názor tanečník a choreograf Petr Zuska, který vyzval ředitele divadel, principály, umělecké šéfy, tanečníky i herce k občanské neposlušnosti. „Je potřeba říct dost devastaci společnosti, nejen kultury, ale i školství, podnikatelů, zkrátka všech odvětví. Už téměř rok probíhá něco, co společnost naprosto ničí, a je potřeba říct ne a něco s tím dělat. Jsem přesvědčen, že je za tři minuty dvanáct,“ řekl Zuska v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Naše svoboda končí tam, kde je ohrožen život nejslabších

Vadí mu, že s představiteli vlády neprobíhá žádný dialog. „Proto společnosti nezbývá už nic jiného než občanská neposlušnost, která právě nastává,“ podotkl. Zaorálek reagoval, že by si přál komunikovat s lidmi z očí do očí. „Ale to teď nejde, trávím všechen čas na pitomých konferencích. Ale tam je někdy i třicet nebo šedesát lidí. Takže určitě komunikace není, jak bych si představoval, ale mohl bych jmenovat řadu organizací a asociací, se kterými permanentně jednám,“ obhajoval se ministr kultury.

Zuskovi především vadí, že se nediskutuje, jak k pandemii přistupovat a jakým způsobem se z ní co nejrychleji dostat. „Je nastolen trend plošného zavírání a restrikcí, které často postrádají logiku a nejsou založená na jakýchkoliv datech. Celý problém pandemie je, že je naprosto zpolitizovaná. Neexistují relevantní data o přenosech na konkrétních místech,“ nelíbí se tanečníkovi a choreografovi.

Ministr kultury však uvedl, že určitá data vláda má a že v různých zemích Evropy jsou opatření podobná. „Je to podloženo daty. Na silnicích také platí pravidla provozu, a tohle jsou pravidla provozu, když je v nemocnicích přes šest tisíc lidí. To je přece krizový stav, kterému se politika musí podřídit. Naše svoboda končí tam, kde je ohrožen život nejslabších,“ upozornil Zaorálek.

Tagy:

Hlavní zprávy

Česko čeká mrazivý víkend, hrozí vítr o síle orkánu. Meteorologové varují zejména řidiče

Aktualizováno

Česko čeká o víkendu silný vítr dosahující 80 km/h, který se v neděli místy vyrovná síle orkánu. Obloha bude převážně zatažená a na horách může ojediněle sněžit. Podle meteorologů bude víkendové počasí způsobovat komplikace zejména v dopravě a energetice, největší riziko silného větru pak platí podle aktualizované výstrahy pro celou severovýchodní polovinu Čech, včetně části Středočeského kraje a Prahy.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Výuka ve školách se kvůli covidu přerušovat nemusí. Šéf ředitelů představil možné postupy

Politici, rodiče, a dokonce ani děti nechtějí, aby se zavíraly školy. Jejich fungování ale ještě více zkomplikovala nová a nakažlivější varianta koronaviru omikron. Hrozí tak například, že nebude mít kdo učit žáky, protože pedagogové budou pozitivní. Jak ale uvedl ve Zprávách PLUS prezident Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc, školy mohou využít několika scénářů, aby žáci o výuku nepřišli.

Nečekaný úder sluneční bouře děsí vědce. Lidstvo není na vážné důsledky připraveno

Mimořádně silná sluneční bouře, která před tisíci lety zasáhla Zemi a jejíž stopy byly objeveny v ledu, znepokojila vědce. Došlo k ní totiž v době slunečního minima, kdy by aktivita Slunce měla být malá. Další podobná událost by podle odborníků mohla mít vážné důsledky, protože lidstvo na takovou možnost není připravené, napsal server Live Science.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Hrad mohl skartovat zprávu o Vrběticích. Drželi jsme se předpisů, hájí se kancelář

Aktualizováno

Policie prověřuje, zda prezidentská kancelář skartovala tajnou zprávu o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku. S odkazem na tři nejmenované zdroje o tom v sobotu informovaly Český rozhlas Radiožurnál a web Respekt.cz. Prezidentská kancelář v sobotu reagovala s tím, že se při skartaci dokumentů držela předpisů a zničila jen spisy určené k vyřazení..

Bratři ubili muže, který jim zneužil malou sestru. Statisíce lidí pro ně žádají milost

Obrovská vlna solidarity. Více než 300 tisíc lidí už podepsalo petici požadující propuštění dvou bratrů z Texasu. Sourozenci byli minulou sobotu obviněni z vraždy svého nevlastního otce. Ten měl údajně sexuálně zneužívat jejich devítiletou sestru. Mladíci jsou ve vazbě a hrozí jim doživotní trest odnětí svobody bez možnosti podmíněného propuštění. Počty jejich příznivců u petice každým okamžikem přibývají.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Piráti vypoví koaliční smlouvu v Plzeňském kraji. Stěžují si na chování ODS a TOP 09

Piráti v Plzeňském kraji vypoví koaliční smlouvu. Koalici tvoří uskupení STAN + Piráti a ODS + TOP 09. Rozhodli o tom v sobotu členové Pirátské strany. Vadí jim mimo jiné Roman Jurečko v představenstvu Klatovské nemocnice. Řekl to náměstek hejtmanky pro sociální věci Rudolf Špoták (Piráti). O rozhodnutí členské základny budou Piráti informovat koaliční partnery ještě v sobotu, dodal. Náměstek hejtmanky pro ekonomiku, investice a majetek Pavel Karpíšek (ODS) v reakci na prohlášení Pirátů řekl, o nastalé situaci budou strany jednat. ODS a TOP 09 ale podle něj koaliční smlouvu neporušily.

Masivní požár restaurace a chaty Na Tesáku. Zasahovaly desítky hasičů, konstrukce se zbortily

Aktualizováno

V Hostýnských vrších zasáhl dnes časně ráno požár restauraci a chatu Na Tesáku na Kroměřížsku. S ohněm bojovalo na osm desítek hasičů, dřevěná chata vyhořela do základů, řekl mluvčí hasičů Roman Žemlička. Vyhlášen byl třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu, na místě zasahovalo 16 jednotek. V objektu z roku 1938 byli v době požáru dva lidé, hořící budovu stihli opustit. Škoda nebyla dosud vyčíslena, bude však vyšší než pět milionů korun. Příčinu požáru zjišťují vyšetřovatelé policie i hasičů.

Marketingový expert: Schillerová si vypěstovala image lidové ženy, ale z daní občanů

Je správně, že se politici snaží komunikovat přes sociální sítě. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se snažila působit jako žena z lidu, používala k tomu ale peníze daňových poplatníků, řekl marketingový expert Jakub Horák ve vysílání CNN Prima NEWS. Fotografické výstupy, které nesouvisely s její prací v čele resortu, si měla podle něj platit buď sama, nebo z účtu hnutí ANO.

reklama