reklama

Komplikace pro otce u porodu. Nemocnice stanovily přísná opatření

Protikoronavirová opatření omezují přítomnost otců u novorozených dětí. Aby mohli být u porodu svého potomka, musí splnit přísná hygienická pravidla. Každá porodnice si nastavuje svá vlastní. Například v Thomayerově nemocnici v Praze může být otec u porodu i chodit na návštěvy pouze v ochranných pomůckách, matky musí mít roušky — kromě pobytu na porodním sále.

reklama

Tereza Procházková, která porodila tento týden v Thomayerově nemocnici v Praze dceru, popsala, jak se jí dotkla opatření kvůli koronaviru. „Když jsem dorazila do porodnice, tak jsem roušku dostala novou a musela jsem ji mít, když jsem přišla do kontaktu s personálem. Na porodním sále jsem ji už mít nemusela. A na šestinedělí na pokoji, když někdo přijde, musím mít roušku také,“ uvedla.

K tématu

Vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení Thomayerovy nemocnice Lenka Cejpková pro CNN Prima NEWS popsala průběh hygienických opatření na oddělení: „Žena přijde, dostane naší košilku a má svoji roušku. Když vstoupí na sál, dostane naši novou. V průběhu porodu roušku mít nemusí.“

Nutností je rouška, přezuvky nebo návleky

Otec musí mít při příchodu do nemocnice ústa chráněná roušku nebo vlastním respirátorem. Před vstupem na porodní sál se přezuje nebo si vezme návleky. Musí si také vydezinfikovat ruce a poté mu personál změří teplotu. „Pak se použije dezinfekce, kterou mě sestra popráší před vstupem na porodní sál,“ uvádí jeden z otců, který čekal na ženin porod. Ten zároveň popsal, jak opatření kvůli koronaviru vnímá. „Doba je taková, že je to skutečně nutnost. Takže to považuji za nutné zlo a jsem rád, že nám nemocnice umožní být u porodu.“

Nyní mohou otcové navštívit v Thomayerově nemocnici svou ženu od 14 do 17 hodin. Každá nemocnice má ale jiná pravidla. Na Gynekologicko-porodnickou kliniku plzeňské fakultní nemocnice se návštěvy musí předem objednat. U jedné rodičky mohou byt maximálně dvě osoby v délce 60 minut.

V nemocnici v Českých Budějovicích se naopak roušky budoucím matkám pouze doporučují, na pokoji je mít nemusí, ve společných prostorách už ano. Pro otce platí povinnost nosit roušky všude. Jak při porodu, tak během návštěv, které jsou omezené pouze na 15 minut. Každý by si tedy měl před porodem na webových stránkách nemocnice zjistit, jaká pravidla aktuálně platí.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Kubek: Zahráváme si se čtvrtou vlnou. Neopakujme chybu s rozvolňováním z prosince

Kubek: Zahráváme si se čtvrtou vlnou. Neopakujme chybu s rozvolňováním z prosince

Nesmíme začít zase bezhlavě rozvolňovat. Otevřít školy bez pravidelného testování, to si zahráváme se čtvrtou vlnou epidemie, uvedl ve zprávách televize CNN Prima NEWS prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek. Podle něj je třeba si uvědomit, že Česko je na tom stále nejhůř z celé Evropy. „Máme nejvyšší počet nakažených, obrovské číslo zemřelých a to, že se situace zdánlivě trochu stabilizovala, jde částečně na vrub toho, že se zase málo testuje,“ zdůraznil Kubek.

Interview

Hořejší: Nevěřím, že se děti vrátí v únoru do škol. Situaci komplikuje britská mutace

Hořejší: Nevěřím, že se děti vrátí v únoru do škol. Situaci komplikuje britská mutace

Vláda mluví o pomalém zmírňování protiepidemických opatření a návratu dětí do škol. Profesor imunologie Václav Hořejší však nevěří, že by se situace v nejbližších týdnech zlepšila. „Čísla, která máme dnes, jsou pořád skutečně hrozivá a nevěřím, že do poloviny února se zlepší tak, aby návrat dětí do škol byl možný. Zvlášť v kombinaci s britskou mutací,“ podotkl imunolog Hořejší v pořadu Interview.

Koronavirus

Cheb volá o pomoc. Nemocnici došli lidé, covid pacienty vozí vrtulník až na Vysočinu

Cheb volá o pomoc. Nemocnici došli lidé, covid pacienty vozí vrtulník až na Vysočinu

Pacienty z nemocnice v Chebu kvůli nedostatku zdravotnického personálu vrtulníky převážejí i na Vysočinu. Kritická personální situace v nemocnici trvá, vedení města Cheb vyzvalo dobrovolníky, aby přišli nemocnici pomoct. Starosta Chebu Antonín Jalovec (VPM) připomněl možnost převážet pacienty i do německých nemocnic. Apeluje na krajský krizový štáb, aby řešil požadavky Chebu. Kapacita lůžek chebské nemocnice zůstává hraniční.

Praha má problém: Soud zrušil kolaudaci velké části tunelu Blanka
Fenomén Bitcoin: Co jste chtěli vědět o kryptoměně, ale báli jste se zeptat
Další výtečná jízda Ester Ledecké. Ve sjezdu ve švýcarské Crans-Montaně byla druhá
Dává Babiš ruce pryč? Očkovací místa se mají s nedostatkem vakcín vypořádat sama
„Tlouštík“ a spol. předvedli pořádný tanec. Kongo poprvé vyhrálo na MS v házené
reklama
reklama
Bitka a pěsti ve Sněmovně. Poslanci se porvali kvůli rouškám

Sněmovna

Domácí zpravodajství

Další tři týdny v tvrdém lockdownu. Vláda povolila jen jesle
Řidič se snažil ujet policii. Na letních pneumatikách se daleko nedostal
Komentář: Flákanec Volný není nejostřejší tužka v penále. I tak se jeho ubohosti tleská
Polepší si učitelé ze zákona? Platy jim mají vzrůst na 130 procent průměrné mzdy
Další články
reklama
reklama