reklama

Komplikace pro otce u porodu. Nemocnice stanovily přísná opatření

Protikoronavirová opatření omezují přítomnost otců u novorozených dětí. Aby mohli být u porodu svého potomka, musí splnit přísná hygienická pravidla. Každá porodnice si nastavuje svá vlastní. Například v Thomayerově nemocnici v Praze může být otec u porodu i chodit na návštěvy pouze v ochranných pomůckách, matky musí mít roušky — kromě pobytu na porodním sále.

reklama

Tereza Procházková, která porodila tento týden v Thomayerově nemocnici v Praze dceru, popsala, jak se jí dotkla opatření kvůli koronaviru. „Když jsem dorazila do porodnice, tak jsem roušku dostala novou a musela jsem ji mít, když jsem přišla do kontaktu s personálem. Na porodním sále jsem ji už mít nemusela. A na šestinedělí na pokoji, když někdo přijde, musím mít roušku také,“ uvedla.

Vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení Thomayerovy nemocnice Lenka Cejpková pro CNN Prima NEWS popsala průběh hygienických opatření na oddělení: „Žena přijde, dostane naší košilku a má svoji roušku. Když vstoupí na sál, dostane naši novou. V průběhu porodu roušku mít nemusí.“

Nutností je rouška, přezuvky nebo návleky

Otec musí mít při příchodu do nemocnice ústa chráněná roušku nebo vlastním respirátorem. Před vstupem na porodní sál se přezuje nebo si vezme návleky. Musí si také vydezinfikovat ruce a poté mu personál změří teplotu. „Pak se použije dezinfekce, kterou mě sestra popráší před vstupem na porodní sál,“ uvádí jeden z otců, který čekal na ženin porod. Ten zároveň popsal, jak opatření kvůli koronaviru vnímá. „Doba je taková, že je to skutečně nutnost. Takže to považuji za nutné zlo a jsem rád, že nám nemocnice umožní být u porodu.“

Nyní mohou otcové navštívit v Thomayerově nemocnici svou ženu od 14 do 17 hodin. Každá nemocnice má ale jiná pravidla. Na Gynekologicko-porodnickou kliniku plzeňské fakultní nemocnice se návštěvy musí předem objednat. U jedné rodičky mohou byt maximálně dvě osoby v délce 60 minut.

V nemocnici v Českých Budějovicích se naopak roušky budoucím matkám pouze doporučují, na pokoji je mít nemusí, ve společných prostorách už ano. Pro otce platí povinnost nosit roušky všude. Jak při porodu, tak během návštěv, které jsou omezené pouze na 15 minut. Každý by si tedy měl před porodem na webových stránkách nemocnice zjistit, jaká pravidla aktuálně platí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Výzkum WHO o původu koronaviru byl zbrklý. Dokument CNN hledá zdroj pandemie
CNN

Výzkum WHO o původu koronaviru byl zbrklý. Dokument CNN hledá zdroj pandemie

Lidstvo přežilo už téměř dva roky koronavirové pandemie a vědci se stále nedokážou shodnout, odkud se virus vzal. Řada expertů nepovažuje výzkum Světové zdravotnické organizace ve Wu-chanu za kvalitní, a důležitá data tak stále chybí. V novém dokumentu CNN se experti celého světa snaží znovu najít to nejdůležitější – pravdu.

Očkovat proti covidu a chřipce současně? Univerzální vakcína se testuje, říká Prymula

Chřipka letos připravuje nebývale silný úder. Tvrdí to někteří odborníci a stejně jako u covidu nabádají k očkování. Klidně obě vakcíny najednou. Jenže nechat si současně aplikovat vakcínu proti covidu a chřipce může podle některých praktiků pro organismus znamenat pořádnou zátěž a pacientům tak doporučují alespoň dvoutýdenní odstup. Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve vysílání CNN Prima NEWS sdělil, že se nyní testuje univerzální vakcína.

Energie bude jenom zdražovat. Každý týden budeme překvapeni něčím jiným, říká novinář

Ceny energií se drží na rekordních částkách. Podle novináře týdeníku Hrot Pavla Párala však Češi nemají čekat zlevňování, ba naopak. „Na strach z toho, že Čechy zdražování zasáhne, je pozdě. Bát se měli před třemi lety, kdy se řešily emisní limity a uhlíková neutralita. Tehdy byly překročeny hranice. Nyní jede samospád a každý týden budeme překvapeni něčím jiným,“ podotkl v pořadu 360°.

Láva se valí do moře a hrozí sesuvy půdy. Kvůli erupci sopky na Kanárech uzavřeli pobřeží

Aktualizováno

Úřady na španělském ostrově La Palma jsou po nedělní erupci sopky Cumbre Vieja i nadále v pohotovosti kvůli proudům žhavé lávy, které se blíží k pobřeží. Ve chvíli, kdy se magma setká s mořskou vodou, se mohou do ovzduší uvolnit toxické plyny, část pobřeží je proto uzavřená. Podle vulkanologů se ale tok lávy zpomalil, napsal v úterý list El País. La Palma je součástí Kanárských ostrovů.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš, Fiala i Rakušan. Političtí lídři se utkají ve velké superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama