reklama

Mít otce u porodu je samozřejmost, shodují se matka sedmi dětí Sovová a porodník Calda

Měly by ženy rodit doma, anebo v nemocnicích? A mají ve vlastním rozhodnutí oporu v legislativě? Také tato témata probírali v pořadu Silný hlas Markéty Fialové zakladatelka Hnutí za aktivní mateřství a matka sedmi dětí Petra Sovová a gynekolog a porodník Pavel Calda.

reklama

Domácí porody vzbuzují kontroverzi. Ale stále více matek po nich touží, dokonce si je prosazují. Odpůrci domácích porodů ale upozorňují na rizika, se kterými jsou spojené. „Chápu pocity žen, ale domácí porod není šťastná volba,“ myslí si Calda. V nemocnicích mají podle něj mnohem větší podporu, a to zejména při komplikacích. „Je třeba myslet na rizika, která podstupuje žena, ale také i dítě,“ varuje Calda.

Sovová oponuje tím, že podle výzkumů z vyspělých zemí jsou rizika u domácích porodů srovnatelná. „Sama jsem zažila dva porody v nemocnicích, ale nevnímala jsem žádnou podporu, která by souvisela s bezpečím a zdravím mého dítěte,“ tvrdí Sovová. Z obav z rutiny v nemocnicích se při dalších porodech rozhodla pro domácí variantu. „Za posledních třicet let se sice zdravotnictví zlepšilo, ale je stále dost zastaralé,“ myslí si Sovová.

Nemocnice stále mají „trhliny“

Dítě a matka by měly být neoddělitelnou jednotkou. „Jsou nemocnice, které se chlubí, že těsně po porodu má matka dítě u sebe až 24 hodin. I tam jsou ale trhliny,“ upozorňuje Sovová. Právě napojení matky a dítěte je v tomto období nejdůležitější. „Musíme ale myslet na to, že je vše o penězích,“ říká Calda.

Porod doma není v Česku zakázaný. „Právo rozhodnout, jak a kde přivede dítě na svět, žena samozřejmě má a doufám, že to tak i zůstane,“ říká Sovová. V době pandemie byla ale volba dočasně omezená. „Je důležité rodičku podpořit v rozhodnutí. Jakékoli omezení může mít vliv na její psychiku,“ míní Sovová. Gynekolog Calda ale podotýká, že to byl mimořádný stav, kdy bylo a stále ještě je snahou omezit kontakty mezi zdravotníky a pacienty či rodičkami. „Není to jen o otcích. Byl to kritický stav,“ říká Calda. Shoduje se ale, že možnost mít otce u porodu je samozřejmost.

Tagy:

Živě
ON-LINE jedenáctý den olympiády: Dostál nejlepší z kanoistů, Fuksové jsou v semifinále

Osm medailí má Česká republika z olympijských her v kapse. O to, aby se sbírka ještě rozšířila, se může postarat kajakář Josef Dostál. Hvězda rychlostní kanoistiky si zatím dokázal s přehledem zajistit postup do semifinále, když ze všech závodníků dojel s nejlepším časem. O účast v další fázi her nakonec úspěšně zabojovali bratři Martin a Petr Fuksovi na deblkánoi. Rozběhy se povedly mílařkám Kristiině Mäki a Dianě Mezuliánkové, které rovněž postupují.

Tálibán obsadil velká města. Západnímu Afghánistánu hrozí dobytí radikály

Situace v Afghánistánu se po stažení drtivé většiny aliančních vojsk stále zhoršuje. Radikální islamisté z hnutí Tálibán se už neomezují na obsazování venkova a útočí i na velká města, kam se skryly desítky tisíc uprchlíků. Většina z nich se proto nyní snaží utéct do sousedních států, celou řadu hraničních přechodů už ale ovládá Tálibán. V zemi tak hrozí vážná humanitární krize.

Vakcíny proti covidu jako dobrý byznys. Pfizer a Moderna je zdražily až o čtvrtinu

Farmaceutické společnosti Pfizer a Moderna v posledních smlouvách s EU navýšily ceny za vakcíny proti COVID-19. V případě Pfizeru je cenovka vyšší zhruba o čtvrtinu, Moderna je dražší asi o deset procent. Napsal to v neděli web Financial Times (FT), který získal k částem dohody přístup a podle nějž si firmy vyjednaly zvýšení cen kvůli obavám ohledně vedlejších účinků jiných očkovacích látek a diskusím o nutnosti dalších dávek pro již plně naočkované lidi. Pfizer a Moderna obsah svých smluv nekomentují.

reklama

Domácí zpravodajství

KOMENTÁŘ: Proč se ČSSD nedostane do Sněmovny a ODS neporazí Babiše

Je léto, politika nikoho stejně nezajímá, řekli si zřejmě šéfové některých partají a odjeli na dovolenou. Není o nich vidu ani slechu. A co dělá premiér Andrej Babiš? Otvírá D1, jezdí do krajů. Navíc ohlásil, že letos zůstane v úřadu i o vládních prázdninách. A potom se opozice diví a fňuká, že nemá v médiích dostatek prostoru a ANO stále kraluje předvolebním průzkumům.

reklama