reklama

Poslední bitvu svedli Němci u Milína 12. května 1945. Boj rozhodly až kaťuše

K poslední velké bitvě druhé světové války v Evropě došlo mezi 8. a 12. květnem 1945 v prostoru mezi Příbramí a Milínem u Slivic. Ještě čtyři dny po podpisu bezpodmínečné kapitulace se zde jednotky SS a německého wehrmachtu bránily partyzánům, oddílům místních Revolučních gard a postupující Rudé armádě.

reklama

Konec války byl pro obyvatele Protektorátu Čechy a Morava jižně od Prahy více než tragický. Po strakonické silnici (dnes silnice 1. třídy číslo 4) se směrem na jih snažily proniknout početné oddíly SS včetně zbytků tří elitních divizí, například divize Das Reich nebo 20. granátnické divize složené z Estonců.

K nim se připojili frekventanti škol a výcvikových zařízení SS ze středních Čech, části pravidelné německé armády (wehrmacht), příslušníci pražského gestapa, úředníci okupační správy i němečtí civilisté. Souvislý proud vozidel i pěších postupující po strakonické silnici se ale brzy dostal do svízelné situace.

Americké jednotky rozmístěné na demarkační linii mezi Lnářemi, Sedlicemi, Novou Hospodou a Podolským mostem přestaly o půlnoci z 8. na 9. května přijímat německé zajatce a hranici mezi americkým a sovětským sektorem uzavřely. Silnice se zahltila a dál nešlo postupovat. Ustupující Němci zůstali uvězněni v prostoru mezi Milínem a Příbramí a začali se připravovat k boji.

Poslední obranná linie

Velitelem německého uskupení o síle přinejmenším sedmi tisíc mužů byl SS-gruppenführer generál Carl Friedrich von Pückler-Burghauss, který velel jednotkám SS v celém Protektorátu. Ten začal po prvních útocích partyzánů a místních dobrovolníků poblíž vesnice Slivice organizovat obranu ve třech liniích. Němci mohli použít protitanková děla, samohybná děla i tanky včetně několika kusů obývaných Tigerů I (PzKpfw VI). Linie byly vyztuženy zákopy a osazeny množstvím těžkých kulometů MG-42. Scéna pro poslední bitvu druhé světové války v Evropě byla připravena.

Jako první se Němce pokusily zastavit oddíly českých a sovětských partyzánů, především z brigády Smrt fašismu doplněné o narychlo vyzbrojené místní dobrovolníky a také příslušníky nově formovaných Revolučních gard. Proti tisícům dobře vyzbrojených Němců ale neměli šanci. Došlo k ostrým bojům, které si vyžádaly desítky mrtvých a raněných.

Souběžně se Němci dopouštěli násilností vůči obyvatelům okolních vesnic. Jsou zaznamenány případy fanatického vraždění civilistů nebo zákeřných poprav vyjednavačů. Do bojů s Němci se postupně zapojovali i Vlasovci z Ruské osvobozenecké armády, kteří se po průchodu Prahou snažili stůj co stůj dostat do amerického zajetí.

Němci se sice opevnili v sovětské okupační zóně, ale po Rudé armádě zde nejméně dva dny nebylo ani stopy. První oddíly Koněvova 1. ukrajinského frontu dorazily do 65 kilometrů vzdálené Prahy teprve 9. května a jejich hlavním úkolem bylo dostihnout a zajmout ustupující Vlasovce.

Souběžně s I. S. Koněvem se do prostoru bývalé německé skupiny armád Střed postupně dostaly ještě dva ukrajinské fronty – Druhý, vedený maršálem R. J. Malinovským a Čtvrtý, pod velením maršála A. I. Jeremenka. Byl nejvyšší čas – Pückler-Burghaussovi vyjednávači se vytrvale snažili s Američany kontaktovat a domluvit podmínky kapitulace do jejich rukou. A na obranné linii Němců neustále probíhaly tvrdé boje s partyzány i Vlasovci.

Sověti přicházejí

Teprve pozdě odpoledne 11. května dorazily sovětské jednotky, které zahájily útok těžkým dělostřeleckým přepadem. Použily k tomu i oddíl raketometů BM-13 „Kaťuša“. Od Příbrami a Dobříše postupovali vojáci 2. ukrajinského frontu z 9. gardového tankového sboru generála M. V. Volkova a 2. gardového mechanizovaného sboru generála K. V. Sviridova.

Z východu od Kamýku nad Vltavou a Radětic útočil 25. gardový střelecký sbor 7. gardové armády generála M. S. Šumilova, a od jihu po pravém křídle americké 4. tankové divize postupovaly jednotky 38. gardového střeleckého sboru 9. gardové armády. Ve směru od Obor a Dolních Hbit pronikali vojáci od 4. ukrajinského frontu. Z Rožmitálska se do prostoru bojů dostal i 25. tankový sbor generála A. J. Fominycha, který se však zaměřil na jednotky Vlasovovy armády a do bojů s Němci vlastně nezasáhl.

Sebevražda velitele SS

Tvrdé boje trvaly několik hodin, Němci odrazili několik útočných vln a až zásah 2. gardového mechanizovaného sboru a 9. tankového sboru německý odpor zlomil. Pückler-Burghauss se stále, a to až do nočních hodin, domníval, že Američané jej nechají ustoupit do své zóny, ovšem mýlil se. Proto kolem půl druhé ráno 12. května podepsal v Čimelicích kapitulaci. Ovšem po několika desítkách minut se v rakovické části Čimelic u domku číslo popisné 99 zastřelil, když jej Američané odmítli i s jeho rodinou vzít do zajetí. Za sovětskou stranu kapitulační akt podepsal velitel 104. gardové střelecké divize, generál Sergej Serjogin a za Američany náčelník štábu 4. tankové divize, plukovník Dan Allison.

Ovšem i potom se někteří příslušníci SS odmítali vzdát, a tak poslední výstřely druhé světové války v Evropě zazněly kolem třetí hodiny ranní onoho 12. května 1945. Celkem padlo do zajetí na 6 000 německých vojáků a příslušníků SS, v boji jich bylo zabito asi tisíc. Na sovětské straně padlo asi 2 300 vojáků a Američané měli 1 120 padlých. O osudu oněch 6 000 německých zajatců se nic neví. Byli nejspíše dopraveni do sovětských zajateckých táborů, kde většina z nich zemřela, neboť z desítek tisíc německých zajatců se jich ze Sovětského svazu do Německa v 50. letech vrátila jen hrstka.

Tagy:

Hlavní zprávy

Úleva pro děti. Na kroužcích nebudou muset prokazovat bezinfekčnost
Koronavirus

Úleva pro děti. Na kroužcích nebudou muset prokazovat bezinfekčnost

Žáci a studenti se nebudou od čtvrtka 30. září kvůli návštěvám zájmových kroužků muset prokazovat bezinfekčností, pokud budou z jedné školy nebo neměnného kolektivu. V rámci úpravy mimořádného opatření proti šíření COVID-19 to v pondělí schválila vláda. Informoval o tom ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Bábek: Velká část důchodců je v nouzi. Stát by se o ně měl postarat, ne přidávat plošně

Bábek: Velká část důchodců je v nouzi. Stát by se o ně měl postarat, ne přidávat plošně

Velká část důchodců je dnes v nouzi a stát by se měl o ně umět postarat. Důchody bych ale plošně nepřidával. V pořadu Jak volí vaše peněženka na CNN Prima NEWS to řekl Radomil Bábek z uskupení Trikolóra-Svobodní-Soukromníci. Podle odborného garanta hnutí Přísaha Pavla Řežábka je aktuální systém schopný zajistit, aby lidé s nejnižšími příjmy měli důchod, který bude odpovídat minimálnímu životnímu standardu

Vláda schválila návrh státního rozpočtu se schodkem 376,6 miliardy, rozhodne nová Sněmovna

Vláda v pondělí schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na Twitteru to sdělila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Rozpočet byl schválen i přes nesouhlas koaliční ČSSD. Důvodem je růst platů státních zaměstnanců. 1 400 korun, s kterým rozpočet počítá, nepokryje podle ČSSD ani inflaci. Politici rovněž rozhodli o zvýšení důchodů.

Lituju, že jsem ji nezachránila: Sestra policistky popsala šikanu, která vedla k sebevraždě

Případ sebevraždy jedenatřicetileté policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra poslední den své mise ve Varšavě, stále budí řadu otázek. Podle její sestry Markéry Šubrtové neměla Kristýna sebevražedné sklony, byla energická, veselá a všem se snažila pomoct. Uvedla to v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS. V něm dále popisuje, co přesně si se sestrou před osudným okamžikem psala a proč podle ní policie selhala. Detailně líčí i šikanu ze strany kolegů na misi, která dospěla až do intimních detailů, jež měly pravděpodobně k sebevraždě vést.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Divočáci zaplavili ulice Říma. Ve městě hledají potravu, obyvatelé se bojí útoků

Strkají hlavu do odpadků, hledají potravu a zároveň děsí místní obyvatele. Lidé v Říme se potýkají s desítkami divočáků, kteří se producírují po ulicích italské metropole. I když se natáčení zvířat a sdílení videí stalo hitem sociálních sítí, místní jsou hlavně vystrašení, Někteří rodiče se dokonce bojí vodit děti do školky. Ochránci zvířat ale zdůrazňují, že zabíjení divočáků nepřichází v úvahu, lepší je zvíře uspat a odchytit.

reklama

Domácí zpravodajství

Systém fatálně selhal. Překvapilo mě, že Frontex šikanu dál nevyšetřoval, říká psycholog

Českem rezonuje případ mladé policistky, která ukončila svůj život skokem z 11. patra. Kristýnu Litomerickou k tomu podle jejích nejbližších dohnala šikana na pracovišti. Sebevraždu Litomerická spáchala v poslední den své mise ve Varšavě, kde právě ukončovala dvouměsíční stáž u Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž (zkráceně Frontex). Mohla Litomerická předejít šikaně? A co je nejlepší v takové situaci dělat? Na tyto otázky odpovídá psycholog Daniel Štrobl.

Pěstování ředkviček, tři toalety a Babišovy drahoty. Lídři perlili v superdebatě

Lídři osmi nejvýraznějších stran a hnutí se střetli ve speciální předvolební debatě Česko hledá premiéra. Diskuze na CNN Prima NEWS se neobešla bez slovních střetů, osočování z přešlapů a prapodivných analogií. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš mával s obálkou časopisu a vykřikoval, kde že je jeho oponent Ivan Bartoš od Pirátů. Předseda hnutí STAN na oplátku připomněl premiérovi „pěstování ředkviček“, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS) zase korupční skandály z řad ANO. Výběr hlášek z nedělní superdebaty si můžete přečíst níže.

Osahával a líbal ženu, musela se schovat v hotelu. Pražští policisté po útočníkovi pátrají

Aktualizováno

Pražští kriminalisté pátrají po muži, který na začátku minulého týdne osahával devětadvacetiletou ženu na ulici v Praze 2. Napadená se musela před útočníkem schovat v blízkém hotelu. Policie v pondělí zveřejnila záběr podezřelého a žádá veřejnost o pomoc při určení jeho identity. Muži hrozí za sexuálně motivovaný trestný čin až pět let vězení, uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

reklama