
Na Olšanech došlo po příjezdu Nočních vlků ke konfliktu. Vítaly je transparenty s ostrými výrazy
Před 80 roky vypuklo Pražské povstání, statečný vzdor dlouho utlačovaných obyvatel protektorátu proti okupantům. Během několika květnových dnů roku 1945 Češi srdnatě bojovali na barikádách. Při posledním řádění nacistické bestie zahynulo i mnoho civilistů, mnohdy za velmi brutálních okolností. Po stopách dávných bojů a tragédií jsme se vypravili s publicistou Pavlem Šmejkalem, kterému o pohnutém období vychází kniha Průvodce povstaleckou Prahou.
Součástí ruské agrese jsou krvavé boje v rozbombardovaných ukrajinských městech i obcích. Třeba u doněckého Pokrovsku se nyní odehrávají bezprostřední a surové přestřelky, během nichž ukrajinští obránci soupeří s ruskými okupanty na život a na smrt. Strategický Pokrovsk, jehož okolí je již několik měsíců válečným epicentrem na východní frontě, je klíčovým logistickým uzlem. Výsledek zmíněné bitvy bude mít vliv na osud celého Donbasu.
Členové ukrajinských speciálních operačních sil (SOF) odrazili další masivní útok armády KLDR v ruské Kurské oblasti. K likvidaci nepřátel jim stačily útočné pušky, odstřelovací pušky a granátomety. Severokorejská strana měla přijít o více než 60 vojáků. Bližší okolnosti zveřejněných záběrů je v průběhu války složité nezávisle ověřit. Ukrajinská operace u Kursku je přímou reakcí Kyjeva na probíhající ruskou invazi.
Před branami doněckého Pokrovsku vrcholí bitva mezi ruskou a ukrajinskou armádou. Ta dělá vše pro to, aby pravidelné a masivní útoky okupantů odrazila. Výsledek bojů u klíčového ukrajinského města může mít vliv na osud celého Donbasu. I přes značné ztráty Putinovo vojsko na východě Ukrajiny stále postupuje. Pokrovský masomlýnek se nadále točí v plné rychlosti.
Český MMA bojovník Jiří Procházka světový titul UFC v polotěžké váhové kategorii podruhé nezískal. V Las Vegas prohrál i v odvetě s Brazilcem Alexem Pereirou, který jej na začátku druhého kola stejně jako loni v listopadu v New Yorku knokautoval.
Ukrajinské úřady evakuují občany v Charkovské oblasti. Důvodem je postup ruské armády k druhému největšímu městu Ukrajiny. Podle listu The New York Times jí stačí dobýt vesničku Lypci a dostane se na dostřel od Charkova. Analýza rovněž popisuje ruskou taktiku a neshody v řadách ukrajinských velitelů.
Ke 22. zásobovací rotě dělostřelectva 2. polského armádního sboru se Wojtek dostal jako medvídě v roce 1942. Na cestě z Persie do Palestiny ho vojáci získali od malého chlapce za několik konzerv – a stal se jejich nerozlučným přítelem i „kolegou ve zbroji“. V průběhu svého putování do Evropy si Wojtek vysloužil hodnost desátníka a byl svým spolubojovníkům oporou i na frontě. Jeho cesta nakonec skončila ve skotské zoologické zahradě, kde zemřel ve věku 22 let. Od smrti jednoho z nejslavnějších medvědů uplynulo 2. prosince 60 let.
Další z pro Rusy neúspěšných bitev se odehrála v neděli v Doněcké oblasti. Okupanti se zrána pokusili o překvapivý útok. Ukrajincům ale jejich pohyb neunikl. Výsledek byl pro ruské jednotky katastrofální, přišly o vojáky, obrněná vozidla i tanky. Bitvu zachytily kamery z dronů.
Na první pohled děsivě vypadající snímky zaujmou doruda zbarvenými ulicemi města. Vypadá to, jako kdyby se lidé koupali v potocích krve. Ale není tomu tak, to jen do španělského městečka Buňol dorazil každoroční festival zvaný Tomatina.
Obecně platí, že Ukrajinci pomalu postupují po jižním a severním okraji Bachmutu. Nejoptimističtější scénáře, že by se jim podařilo město obklíčit, bych ale tak nadšeně neviděl. Přímo z Ukrajiny to uvedl vedoucí zahraniční redakce CNN Prima NEWS Matyáš Zrno. Připomněl, že se jejich postupy měří na desítky, maximálně stovky metrů. „Vojáci, kteří se vrátili z Donbasu kousek od Bachmutu zdůrazňovali, že si nikdo nedokáže představit cenu, kterou je nutné platit za každý metr dobře opevněného území,“ citoval navrátilce z boje, s nimiž aktuálně tráví čas.
Rusové v posledních dnech intenzivně ostřelovali ukrajinské město Bachmut a jeho okolí. V epicentru dění se nachází také reportér americké stanice CNN Nick Robertson. Se štábem se ocitl uprostřed zuřivé palby na frontové linii nedaleko toho, co z města zbylo. Podle novináře je na tvářích ukrajinských vojáků již patrná únava a vyčerpání.
Ruské oslavování dobytí Bachmutu je předčasné, myslí si americký generálporučík ve výslužbě Mark Hertling. I když vagnerovci vedeni Jevgenijem Prigožinem podle něj drží centrum města, dostávají se tím paradoxně do pasti. „Katastrofa“ pro Rusy v podobě obklíčení Ukrajinci může prý nastat už příští týden.