bitva

Výpis příspěvků ke štítku „bitva“

Realita ruské mobilizace na frontě: Kde je potřeba sto nových vojáků, hlásí se jich šest

30. října 2022 06:59

Kreml se chlubí, že nedávná mobilizace přivedla do ruské armády dostatek bojeschopných mužů. Zprávy přímo z ukrajinské fronty ovšem popisují něco úplně jiného. Podle informací britského ministerstva obrany totiž Putinovy zmíněné posily k zásadnímu zvratu nepomohou – kde by bylo zapotřebí stovky nováčků, hlásí se jich pouhých šest.

Rusy doslova vypráskali. O několika bitvách na Ukrajině vzniknou velkofilmy, míní analytik

11. srpna 2022 07:57

Ukrajina se během bojů s ruským agresorem výrazně spoléhá na dvě samostatné brigády – 1. tankovou či 93. mechanizovanou. Vojenský analytik Lukáš Visingr v rozhovoru pro CNN Prima NEWS mimo jiné uvedl, že jde o dvě nejlepší tankové jednotky, které ukrajinská armáda má. Podle Visingra by se jednou o jejich vítězných bitvách mohly točit velkofilmy. V čem jejich síla spočívá?

S Putinem musíme nadále mluvit, říká Scholz. Macron by jel i do Moskvy

17. června 2022 07:13

Ruské jednotky se nadále soustřeďují na postup na Slavjansk a na to, aby plně ovládly Severodoněck. Rusko ohlásilo slovenským plynárnám SPP krácení dodávek plynu o polovinu. Ruský prezident Vladimir Putin v projevu v Petrohradu prohlásil, že skončil jednostranný světový řád, podřízený USA, které podle něj nemají povinnosti, jen posvátné zájmy. Ukrajinští vojáci u Hadího ostrova zasáhli ruskou loď, která převážela zbraně, munici i vojáky, uvedl gubernátor Oděské oblasti. Německý kancléř Olaf Scholz i Macron volají po nutnosti i nadále mluvit s Putinem. Francouzský prezident by prý klidně jel i do Moskvy.

Dron natočil heroickou smrt Ukrajince. Bránil se přesile, aby zachránil kamarády

30. května 2022 15:32

Dron letící nad zákopem v oblasti osady Novotoškivske v Luhanské oblasti před časem zachytil bojovou scénu. V ní se měl jediný ukrajinský voják postavit přesile proruských separatistů, aby dal svým spolubojovníkům čas na ústup. Během přestřelky k němu do zákopu dopadl granát, muži se ale podařilo vyhodit ho pryč. Za hrdinství nakonec zaplatil životem.

Война в Украине могла бушевать у границы со Словакией. Одна битва изменила все

13. května 2022 19:25

Конфликт на Украине в настоящее время бушует в основном на востоке и юге страны. Но по прошествии нескольких недель теперь можно сказать, что все могло закончиться совсем по-другому. В эти дни российские войска могли контролировать Киев и стучать в ворота словацкой границы. Все изменило единственное сражение в первый день вторжения — сражение за аэродром Гостомель.

Válka na Ukrajině mohla zuřit až u slovenských hranic. Všechno to změnila jediná bitva

13. května 2022 05:38

Konflikt na Ukrajině v současnosti zuří převážně na východě a jihu země. S několikatýdenním odstupem je ale nyní možné říci, že to celé mohlo skončit docela jinak. V těchto dnech mohla ruská vojska klidně ovládat Kyjev a klepat na bránu slovenských hranic. Všechno to změnila jediná bitva v první den invaze – boj o letiště Hostomel.

Velitel popsal krvavé boje o Azovstal a peklo uvnitř. Vytlačili Ukrajinci Rusy z areálu?

5. května 2022 13:39
Aktualizováno

Ukrajinská prezidentská kancelář oznámila, že se obráncům podařilo z oceláren Azovstal vytlačit ruské síly, které se do areálu probojovaly ve středu. Obránci to ale následně popřeli. Na místě zuří krvavé bitvy, zbytky ukrajinských jednotek stále vzdorují ruské přesile. Ukrajincům se podařilo navzdory katastrofální situaci obnovit spojení s okolním světem a jeden z velitelů popsal, co se na místě odehrává. Kreml přitom odmítá, že by ruští vojáci na Azovstal útočili.

CNN: Rusové se poučili, v Donbasu postupují. Boje budou připomínat druhou světovou válku

29. dubna 2022 12:08

Ruská armáda se poučila z debaklu u Kyjeva a na východě Ukrajiny proto uplatňuje jinou taktiku. Uvedli to zástupci NATO a amerických úřadů pro americkou CNN. Podle nich bojují Rusové v mnohých ohledech nadále těžkopádně, přesto se jim daří postupovat. Boje v Donbasu proto budou tvrdé a v mnoha ohledech budou připomínat druhou světovou válku.

Hodina H se blíží. Ukrajina šetří v Donbasu nejlepší muže, budou ale v nevýhodě 1 ku 5

14. dubna 2022 05:43

Z logistických operací ukrajinské i ruské armády vyplývá, že se dost možná schyluje k obrovské bitvě o Donbas. V oblasti se dlouhodobě zdržuje nejlepší část ukrajinské armády, která tam upevňuje pozice. Rusové ale budou chtít formaci Kyjeva rozprášit, při rychlém postupu mohou na místo dostat až pětkrát více vojáků než Ukrajinci.