bitva

Výpis příspěvků ke štítku „bitva“

Příběh desátníka Wojtka: Medvídě Poláci vyměnili za konzervy. Pomáhal na frontě, zemřel v zoo

Ke 22. zásobovací rotě dělostřelectva 2. polského armádního sboru se Wojtek dostal jako medvídě v roce 1942. Na cestě z Persie do Palestiny ho vojáci získali od malého chlapce za několik konzerv – a stal se jejich nerozlučným přítelem i „kolegou ve zbroji“. V průběhu svého putování do Evropy si Wojtek vysloužil hodnost desátníka a byl svým spolubojovníkům oporou i na frontě. Jeho cesta nakonec skončila ve skotské zoologické zahradě, kde zemřel ve věku 22 let. Od smrti jednoho z nejslavnějších medvědů uplynulo 2. prosince 60 let.

Obklíčí Ukrajinci Bachmut? Cenu za získaný metr si neumíte představit, popsali vojáci Zrnovi

Obecně platí, že Ukrajinci pomalu postupují po jižním a severním okraji Bachmutu. Nejoptimističtější scénáře, že by se jim podařilo město obklíčit, bych ale tak nadšeně neviděl. Přímo z Ukrajiny to uvedl vedoucí zahraniční redakce CNN Prima NEWS Matyáš Zrno. Připomněl, že se jejich postupy měří na desítky, maximálně stovky metrů. „Vojáci, kteří se vrátili z Donbasu kousek od Bachmutu zdůrazňovali, že si nikdo nedokáže představit cenu, kterou je nutné platit za každý metr dobře opevněného území,“ citoval navrátilce z boje, s nimiž aktuálně tráví čas.

Boje o Bachmut: Vagnerovci s armádou zatápí Ukrajincům. Rusové ale mají problém, míní experti

Ukrajinské jednotky dál svádějí těžké boje o Bachmut, uvádí ukrajinský generální štáb, podle kterého ukrajinské síly odrazily ruské útoky i na dalších úsecích fronty na východě země. Ruské ministerstvo obrany ve čtvrtek tvrdilo, že se ruským silám podařilo odříznout ukrajinské obránce Bachmutu od přísunu posil a od možnosti ústupu, ale toto tvrzení vzápětí zpochybnila ukrajinská armáda i šéf ruských žoldnéřů, na kterých leží hlavní tíha bojů.

Bitva u Bachmutu je největší v tomto roce, má jasno expert. Rusové pociťují drtivé ztráty

Bachmut není strategický jako větší města, ale je důležitý z aktuálního hlediska rozpoložení sil. Jedná se o největší bitvu v tomto roce a za poslední měsíce. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to uvedl vojenský analytik Jiří Vojáček. Následně přiblížil, jak situace na frontě v okolí Bachmutu vypadá. Spolupracovník CNN Prima NEWS v Rusku Jiří Just zase rozebral zákulisní moskevské hry.

Rusy doslova vypráskali. O několika bitvách na Ukrajině vzniknou velkofilmy, míní analytik

Ukrajina se během bojů s ruským agresorem výrazně spoléhá na dvě samostatné brigády – 1. tankovou či 93. mechanizovanou. Vojenský analytik Lukáš Visingr v rozhovoru pro CNN Prima NEWS mimo jiné uvedl, že jde o dvě nejlepší tankové jednotky, které ukrajinská armáda má. Podle Visingra by se jednou o jejich vítězných bitvách mohly točit velkofilmy. V čem jejich síla spočívá?

S Putinem musíme nadále mluvit, říká Scholz. Macron by jel i do Moskvy

Ruské jednotky se nadále soustřeďují na postup na Slavjansk a na to, aby plně ovládly Severodoněck. Rusko ohlásilo slovenským plynárnám SPP krácení dodávek plynu o polovinu. Ruský prezident Vladimir Putin v projevu v Petrohradu prohlásil, že skončil jednostranný světový řád, podřízený USA, které podle něj nemají povinnosti, jen posvátné zájmy. Ukrajinští vojáci u Hadího ostrova zasáhli ruskou loď, která převážela zbraně, munici i vojáky, uvedl gubernátor Oděské oblasti. Německý kancléř Olaf Scholz i Macron volají po nutnosti i nadále mluvit s Putinem. Francouzský prezident by prý klidně jel i do Moskvy.